თეოლოგიისა და ფილოსოფიის ინსტიტუტი სულხან-საბა ორბელიანის უნივერსიტეტის სამეცნიერო-კვლევითი ერთეულია, რომელიც შეიქმნა 2019 წლის 19 აგვისტოს არასამეწარმეო (არაკომერციული) იურიდიული პირის სახით. ინსტიტუტში გაწევრიანებულნი არიან თეოლოგიისა და ფილოსოფიის დარგის წამყვანი მკვლევარები და სხვადასხვა უნივერსიტეტის პროფესორები (მათ შორის ათენის იოანე კაპოდისტრიას სახელობის სახელმწიფო უნივერსიტეტის თეოლოგიის ფაკულტეტის დოქტორები და მაგისტრანტები) .
ინსტიტუტი, თავისი მასშტაბით, საქართველოს დიდი კვლევითი გაერთიანებაა თეოლოგიისა და ფილოსოფიის დარგში და ორიენტირებულია ამ სფეროებში სამეცნიერო-კვლევით საქმიანობის განვითარებაზე. ინსტიტუტს გამოცემული აქვს 6 წიგნი და თარგმანი თეოლოგიის აქტუალურ საკითხებზე.
თეოლოგიისა და ფილოსოფიის ინსტიტუტი, კვლევითი საქმიანობისა და კონკრეტული მიმართულებების განვითარების მიზნით თანამშრომლობს გრიგოლ პალამას საერთაშორისო ინსტიტუტთან.
სამეცნიერო კონფერენციების, სემინარების, სამუშაო შეხვედრებისა და სხვა კვლევით ღონისძიებებთან ერთად, თეოლოგიისა და ფილოსოფიის ინსტიტუტის ორგანიზებით წელიწადში ორჯერ ეწყობა საერთაშორისო თეოლოგიური კონფერენცია, ასევე სხვადასხვა სამეცნიერო პანელები და დისკუსიები.
ინსტიტუტის დირექტორია გურამ ლურსმანაშვილი,, ხოლო დირექტორის მოადგილე გოჩა ბარნოვი თეოლოგიისა და ფილოსოფიის კვლევითი ინსტიტუტის სამეცნიერო საბჭოს თავმჯდომარე ანდრეა ზახარიუ.

The Institute of Theology and Philosophy is a scientific-research institute of Sulkhan-Saba Orbeliani University, which was established on August 19, 2019 as a non-profit legal entity. The members of the Institute are researchers from the fields of Theology and Philosophy from different Universities (among them Doctors and Masters of Theology from the Faculty of Theology of National and Kapodistrian University of Athens).
The Institute on its scale is a large research Institute in the field of Theology and Philosophy, which is focused on scientific research activities in these fields. The Institute has already published 6 books and translations on current issues in Theology. The Institute of the Theology and Philosophy collaborates with the Gregory Palamas International Institute to develop research activities and other specific areas.
The Institute of the Theology and Philosophy organizes an international Theological conference twice a year, as well as various scientific meetings and discussions.
The director of the Institute is Associate Professor Gocha Barnovi, and the Deputy Director is Guram Lursmanashvili, the chairman of the scientific council of the Research Institute of Theology and Philosophy is prof. Andrea Zakhariu.