სტუდენტებს შეარჩევს რექტორის ბრძანებით დამტკიცებული შესარჩევი კომისია რომლის შემადგენლობაში, როგორც წესი, შედიან: პრორექტორი (თავმჯდომარე) ფაკულტეტის დეკანები (წევრები), კონკურსში გამოცხადებული მიმართულებების პროფესორები (წევრები), სტუდენტური თვითმმართველობის წარმომადგენელი, გაცვლითი პროგრამით მოსარგებლე ერთი სტუდენტი (წევრი) და საერთაშორისო ურთიერთობების მენეჯერი (მდივანი).
შესარჩევი კომისია სტუდენტებთან ინდივიდუალური გასაუბრების საფუძველზე აფასებს მათ შემდეგი კრიტერიუმებით:
• აკადემიური მოსწრება (30% -100);
• უცხო ენის ცოდნა (40% - 100);
• მოტივაცია (30% -100).
მოტივაციის შესაფასებლად ყურადღება ექცევა შემდეგ გარემოებებს: რამდენად იცნობს სტუდენტი მიმღებ უნივერსიტეტს/პროგრამებს, რამდენად ცხადად აქვს გაცნობიერებული სტუდენტს ამ პროგრამის მნიშვნელობა მის პროფესიულ კარიერაში.
შენიშვნა: პარტნიორი უნივერსიტეტის მოთხოვნების შესაბამისად, კონკრეტულ შემთხვევაში შესაძლებელია დადგინდეს შეფასების განსხვავებული კრიტერიუმები.
თანაბარი საკონკურსო ქულების /შეფასების შემთხვევაში უპირატესობა მიენიჭება სტუდენტს სოციალურად დაუცველი ოჯახიდან და ასევე, სტუდენტს რომელსაც არასოდეს მიუღია სასწავლო გრანტი უცხოეთში სასწავლებლად. საბოლოო გადაწყვეტილებას იღებს მასპინძელი უნივერსიტეტი

Students will be selected by a evaluation committee approved by the Rector’s order and which usually includes: Vice-Rector (Chairman), Deans (members) of the faculty, the directions announced in the competition, Professors (members), Student Self-Government Representative, One student using the exchange program (member) and International Relations’ Manager (Secretary).
Evaluation Committee based on individual interviews with students evaluates them by the following criteria:
• Academic performance (30% - 100);
• Foreing Language competences (40% - 100);
• Motivation (30% - 100)
In order to assess motivation, attention is paid to the following circumstances: how well the student knows the host university / programs, how clearly the student understands the importance of this program in his / her professional career.
In case of equal competition points / evaluation, preference will be given a student from a socially vulnerable family and also, a student who never received a study grant to study abroad. The final decision is made by the host university