საერთაშორისო კონფერენცია კომუნიზმის ტრავმა
2021 წლის 29 ივნისიდან 1 ივლისის ჩათვლით საბაუნის წარმომადგენლებმა მონაწილეობა მიიღეს ნოტრ დამის უნივერსიტეტის (აშშ) მიერ ორგანიზებულ საერთაშორისო ონლაინ კონფერენციაში „კომუნიზმის ტრავმა“, რომელშიც მონაწილეობდნენ კათოლიკური უნივერსიტეტების პარტნიორობის წევრი უნივერსიტეტები პოლონეთიდან, ჩეხეთიდან, ხორვატიიდან, უნგრეთიდან, სლოვაკეთიდან და უკრაინიდან.
სამ-დღიანი კონფერენციების დღის წესრიგის მიხედვით, პირველი ნაწილი ეთმობოდა ე.წ „Key Note“, სადაც კომუნისტურ რეჟიმ გამოვლილი ადამიანები საუბრობდნენ თავიანთ გამოცდილებაზე. პირველ დღეს საკუთარ გამოცდილებაზე ისაუბრა, უკრაინის კათოლიკური უნივერსიტეტის ვიცე-რექტორმა, მიროსლავ მარინოვიჩმა, რომელიც აღიზარდა კომუნისტურ უკრაინაში. ახალგაზრდობაში იგი ხდება ადამიანის უფლებათა დამცველი აქტივისტი, ჟურნალისტი, რელიგიის მკვლევარი და უკრაინის განმათავისუფლებელი მოძრაობის წევრი. მისი აქტიურობის გამო, მას მოუწია 7 წლით ციმბირში გადასახლება შრომით ბანაკში და სამ წლიანი შიდა პატიმრობა ყაზახეთში. მეორე დღის Key Note ის მიმართვაში პრაღის ჩარლის უნივერსიტეტის რელიგიის სოციოლოგიის პროფესორმა, მეუფე ტომაშ ჰალიკმა კონფერენციის მონაწილეებს გაუზიარა სასულიერო პირის გამოცდილება, რომელსაც მოუწია შუაგულ ევროპაში, კომუნისტურ რეჟიმში ცხოვრება და მომსწრეა 1968 წლის პრაღის გაზაფხულის, ჩეხოსლოვაკიის ოკუპაციის, „მფრინავი უნივერსიტეტის“ და1989 წლის ხავერდის რევოლუციის. იგი ასევე მოესწრო ქვეყანაში ტოტალიტარული რეჟიმიდან დემოკრატიამდე გადასვლის რთულ გზას. კონფერენციის დასკვნით ნაწილში ნანოვიკის ინსტიტუტის ყოფილმა დირექტორმა და კათოლიკური უნივერსიტეტების პარტნიორობის დამფუძნებელმა, ჯონ მაკადამსმა ისაუბრა კათოლიკური უნივერსიტეტების პარტნიორობის მიზანზე.
კონფერენციის პანელების ნაწილში პოსტ-საბჭოთა ქვეყნების მდგომარეობაზე, გამოცდილებასა და კომუნიზმის მძიმე დაღზე ისაუბრეს ექვსივე ქვეყნის უნივერსიტეტების წარმომადგენლებმა. ცალკე პანელი იყო დათმობილი სტუდენტური პროექტის, „რწმენა და თავისუფლება“ კვლევების შედეგების გაცნობისთვის, სადაც სტუდენტებმა, პოსტ-საბჭოთა ქვეყნებიდან, კონფერენციის მონაწილეებს წარუდგინეს კვლევის ერთგვარი ანგარიში, რომელიც ძირითადად დამკვიდრებული იყო უშუალო თვითმხილველებთან ინტერვიუებსა და მათ შთაბეჭდილებაზე.
სულხან-საბა ორბელიანის უნივერსიტეტის მხრიდან კონფერენციაში მონაწილეობდნენ: რექტორი, პროფ. ვაჟა ვარდიძე, თეოლოგიისა და ფილოსოფიის ინსტიტუტის დირექტორის მოადგილე, გურამ ლურსმანაშვილი და თეოლოგიის ფაკულტეტის სტუდენტი, ტარიელ ლელუაშვილი.
კონფერენცია „კომუნიზმის ტრავმა“ გაიმართა კვლევითი პროექტის „რწმენა და თავისუფლება“ ფარგლებში, რომელიც დაფინანსებულია ნოტრ დამის უნივერსიტეტის (აშშ), ნანოვიკის ევროპათმცოდნეობის ინსტიტუტის მიერ. პროექტის მიზანია მორწმუნე ადამიანების, განსაკუთრებით კათოლიკე ეკლესიის როლის გამოკვლევა და წინა პლანზე წამოწევა, რომელთაც დიდი წვლილი შეიტანეს აღმოსავლეთ ევროპის ქვეყნების ეკონომიკური, პოლიტიკური თუ რელიგიური თავისუფლების განვითარებაში 1989 წლის შემდეგ. პროექტში ჩართულები არიან კათოლიკური უნივერსიტეტების პარტნიორობის წევრი უნივერსიტეტები: ლუბლინის კათოლიკური უნივერსიტეტი (პოლონეთი), პეტერ-პაზმანის კათოლიკური უნივერსიტეტი (უნგრეთი), ხორვატიის კათოლიკური უნივერსიტეტი (ხორვატია), რუჟომბეროკის კათოლიკური უნივერსიტეტი (სლოვაკეთი) და უკრაინის კათოლიკური უნივერსიტეტი (უკრაინა).
სულხან-საბა ორბელიანის უნივერსიტეტი მჭიდროდ თანამშრომლობს ნოტრ დამის უნივერსიტეტთან, როგორც ერთობლივი კვლევითი პროექტების, კონფერენციების, ასევე პერსონალის გაცვლითი პროგრამების მიმართულებით. ამ პარტნიორობის ფარგლებში მიმდინარე წლის 20-21 ოქტომბერს, სულხან-საბა ორბელიანი უნივერსიტეტი უმასპინძლებს საერთაშორისო კონფერენციას „უნივერსიტეტები ახალი გამოწვევების პირისპირ“, რომელშიც მონაწილეობას მიიღებენ ამერიკელი და ევროპელი კოლეგები.

International Conference
Sulkhan-Saba Orbeliani University representatives took part in online conference “Trauma of Communism” held on 29th June till 1st July which was organized by Nanovic Institute of European studies of Notre Dame University (USA). The conference was attended by the Catholic Universities Partnership’s (CUP) member universities from Poland, Czech Republic, Croatia, Hungary, Slovakia and Ukraine.
Three days online conference was divided into two parts: Key Note speaker addresses and Panels. Key Note Speakers talked about their personal experiences and during the panel’s university representatives talked about the situation in the post-soviet countries and heavy remains of communism.
First Key Note speaker, Vice Rector of Ukrainian Catholic University, Prof. Myroslav Marynovych, in his address talked about his personal memories and experiences in Ukraine under communism and during and after the transition to democracy.
The second day, professor of sociology of region at Charles University in Prague, Msgr. Tomas Halik, discussed his experience of living a religious life in heart of Europe under communist regime. He was witness of the important event, such 1968 Prague Spring, the occupation of Czechoslovakia, 1989 Velvet Revolution and country’s difficult way from totalitarian communist to democracy.
The third day summed up James McAdams, who was director of Nanovic Institute from 2000-2018 during which time, he spearheaded the creation of Catholic Universities partnership (CUP).
During the panels, partner universities representatives from the post-soviet countries talked about the situation in the countries under the communism and its heavy heritage to our society. A separate panel was devoted to the reviewing the results of the student research project “Faith and Freedom”, where students from post-Soviet countries presented a kind of research report based on interviews with direct eyewitnesses and their impressions.
From Sulkhan-Saba Orbeliani University, the conference was participated by the rector of the University, prof. Vaja Vardidze, deputy director of Institute of Theology and Philosophy of university, Guram Lursmanashvili and Sabauni MA student of Theology, Tariel Leluashvili.
Conference “Trauma of Communism”is a part of research project “Faith and Freedom” which aims to explore role of faith-based actors, especially the Catholic Church, in sustaining economic, political and religious freedom in Central and Easter Europe after 1989. In this project partner universities from CUP are involved: John Paul II Catholic University in Lublin (Poland), Peter Pazmany Catholic University (Hungary), Catholic University in Ruzomberok (Slovakia), Catholic University of Croatia (Croatia), Sulkhan-Saba Orbeliani University (Georgia) and Ukrainian Catholic University (Ukraine).
Sulkan-Saba Orbeliani University has a very close cooperation with Notre Dame University and Catholic Universities Partnership. Within this partnership, Sabauni will host an International Conference “Universities Facing New Challenges” on 20th – 21st October of 2021.