ცხადდება საბუთების მიღება საზაფხულო სკოლაში მონაწილეობის მისაღებად. საზაფხულო სკოლის თემაა „გამძლეობისს ვარჯიშები - მზადება აღდგენისთვის“, რომელსაც უმასპინძლებს ხორვატიის კათოლიკური უნივერსიტეტი ქალაქ დუბროვნიკში მიმდინარე წლის 10-20 ივლისს. საზაფხულო სკოლის თემები მიემართება ომის შემდგომ აღდგენას და ითვალისწინებს რუსეთ-უკრაინის ომის შედეგად დაზარალებული უკრაინელების მხარდაჭერას. პროგრამაში მონაწილეობის მიღება შეუძლიათ სადოქტორო პროგრამის სტუდენტებს.
საზაფხულო სკოლის დაფუძნების იდეა წარმოიშვა უკრაინაში რუსეთის მიერ ფართო მაშტაბიანი ომის დაწყების შემდეგ კათოლიკური უნივერსიტეტების პარტნიორობის უნივერსიტეტებში, უკრაინელი ხალხის მხარდაჭერისა და სოლიდარობის ნიშნად. შესაბამისად, საზაფხულო სკოლაში 50% მონაწილე იქნება უკრაინელი.
საზაფხულო სკოლა ორგანიზებულია ხორვატიის კათოლიკური უნივერსიტეტის მიერ, ნანოვიკის ევროპათმცოდნეობის ინსტიტუტის, უკრაინის კათოლიკური უნივერსიტეტისა და კათოლიკური უნივერსიტეტების პარტნიორობის დიდი მხარდაჭერით.
პროგრამა საკმაოდ დატვირთულია და შედგება ლექციებით (24 საათი), სემინარები (7 საათი), capstone პროექტი (6.5 საათი), 13 საათზე მეტი კულტურული აქტივობები, რომლებიც მიმართავს გამძლეობას და იმედს კონკრეტული პერსპექტივიდან. პროგრამა ასევე ითვალისწინებს სამუშაო დროს, 40 საათზე მეტი საკითხავი მასალა.
საზაფხულო სკოლის პროგრამა საგანმანათლებლო ასპექტებთან ერთად მოიცავს სულიერ, სოციალურ, კულტურულ და სპორტულ ღონისძიებებსაც. სპეციფიკურობიდან გამომდინარე, პროგრამა ითვალისწინებს ყოველდღიურ მონაწილეობას სხვადასხვა რელიგიური ხასიათის აქტივობებში (წმინდა წირვა, ლოცვა).
2025 წლის საზაფხულო სკოლის ფარგლებში მსჯელობა იქნება შემდეგი კითხვების ირგვლივ:
არსებობს თუ არა უნივერსალური მიდგომები საზოგადოებრივი ცხოვრების მშვიდ მდგომარეობაში დაბრუნებასთან დაკავშირებით? რა თავისებურებები ახასიათებს გარდამავალ პერიოდს და როგორ მივაღწიოთ სოციალური განვითარების მდგრადობას ომის შემდგომ პერიოდში? რისკენ უნდა ვისწრაფოდეთ: აღდგენისკენ თუ ტრანსფორმაციისკენ? რა შეიძლება ვისწავლოთ ომის შემდგომი რეკონსტრუქციის წარმატებული და წარუმატებელი მაგალითებიდან სხვადასხვა ქვეყანაში? ომისშემდგომი აღდგენის კონტექსტში, ასევე განიხილება ომის შემდგომი აღდგენის მაგალითები მეზობელ ქვეყნებში, მათ შორის ხორვატიისა და ბოსნია და ჰერცეგოვინის ისტორია, ტრავმაზე რეაგირების ასპექტები და ახალი წამოწყების შესაძლო გზები სოციალურ და პოლიტიკურ კონტექსტში.
საზაფხულო სკოლის ორგანიზატორები ფარავენ კვების და საცოხვრებელის ხარჯებს, აპლიკანტი თავად ფარავს მგზავრობის ხარჯებს.
ინგლისური ენის ცოდნა სავალდებულოა მინიმუმ B2 დონეზე.
შენიშვნა: თანაბარი ქულების შემთხვევაში, უპირატესობა მიენიჭება სტუდენტს, რომელსაც არ აქვს მონაწილეობა მიღებული არც ერთ საგრანტო პროექტში.
- აკადემიური მოსწრების ბარათი (ქართულად)
- მოტივაცია (ინგლისურად დაახლოებით 200 სიტყვა)
დაინტერესებულმა პირებმა მოთხოვნილი დოკუმენტაცია უნდა გადმოაგზავნონ საერთაშორისო ურთიერთობების მენეჯერის ელ.ფოსტაზე (ir@sabauni.edu.ge) არაუგვიანეს 7 აპრილისა.
7 აპრილი - რეგისტრაცია
კომისია კანდიდატებს შეარჩევს წარმოდგენილი დოკუმენტაციის საფუძველზე და აცნობებს კანდიდატებს არაუგვიანებს 9 აპრილისა.
დამატებით კითხვების შემთხვევაში, დაგვიკავშირდით საერთაშორისო ურთიერთობების სამსახურის ელ.ფოსტაზე: ir@sabauni.edu.ge

Applications are now open for the Summer School. The theme of the Summer School is “Practicing Resilience – Preparing for Recovery,” which will be hosted by the Catholic University of Croatia in Dubrovnik from July 10-20 of this year. The topics of the Summer School are focused on post-war recovery and support for Ukrainians affected by the Russo-Ukrainian war.
The idea of establishing the Summer School arose after Russia launched a large-scale war in Ukraine, as a sign of support and solidarity with the Ukrainian people among Catholic universities. Accordingly, 50% of the participants in the Summer School will be Ukrainian.
The Summer School is organized by the Catholic University of Croatia, with the great support of the Nanovic Institute of European Studies, the Catholic University of Ukraine and the Partnership of Catholic Universities.
Professors and renowned lecturers from numerous Catholic universities will be gathered together to provide students with a unique learning experience. The program emphasizes education with 24 hours of lectures, 7 hours of workshops, 6.5 hours of the capstone project, more than 40 hours of reading materials, and more than 13 hours of cultural activities that will approach resilience and hope from a specific perspective. The Summer School program, along with educational aspects, also includes spiritual, social, cultural and sports events. Given its specificity, the program includes daily participation in various religious activities.
The following questions will be discussed during the 2025 Summer School:
Are there universal approaches to returning public life to a peaceful state? Are there universal approaches to the return of public life to a state of peace? What are the characteristics of the transition period and how achieve the sustainability of social development in the post-war period? What to strive for: recovery or transformation? What can be learned from successful and unsuccessful examples of post-war reconstruction in different countries? In the context of post-war recovery, examples of post-war recovery in neighboring countries, including the history of Croatia and Bosnia and Herzegovina, aspects of responding to trauma, and possible paths for new beginnings in the social and political context will also be looked at.
The program is open to Doctoral students.
Participation in the Summer School is fully funded.
English language proficiency is required at least B2 level.
Note: In case of equal scores, preference will be given to a student who has not participated in any grant project.