STAR პროექტის შეხვედრა მასარიკის უნივერსიტეტში
2019 წლის 25 თებერვლიდან 1 მარტის ჩათვლით საბაუნის საერთაშორისო ურთიერთობების განყოფილების უფროსი, შორენა პარუნაშვილი და ხარისხის განვითარების სამსახურის უფროსი, ნათია შეყილაძე სამუშაო ვიზიტით იმყოფებოდნენ მასარიკის უნივერსიტეტში (ბრნო, ჩეხეთი), რომელმაც უმასპინძლა საერთაშორისო პროექტის „STAR” რიგით მე-6 შეხვედრას. შეხვედრას ესწრებოდა პროექტში ჩართული ყველა უნივერსიტეტის წარმომადგენელი.
შეხვედრის მიზანი იყო პროექტის ფარგლებში დაგეგმილი და განხორციელებული ღონისძიებების ერთმანეთისათვის გაცნობა, გამოცდილებისა და საინტერესო პრაქტიკის გაზიარება და სამომავლო ღონისძიებების დაგეგმვა.
ნათია შეყილაძე, ხარისხის განვითარების სამსახურის უფროსი ასე აფასებს ამ შეხვედრას: “პროექტის შეხვედრა ბრნოში განსხვავებული იყო წინა შეხვედრებისგან, რადგან ამ ეტაპზე პარტნიორმა ქვეყნებმა პროექტის ფარგლებში მიღწეული შედეგები გავუზიარეთ
ერთმანეთს. ქართულმა და ჩინურმა უნივერსიტეტებმა წარმოადგინეს საკუთარი მოდელი, პროექტის ფარგლებში მიღებული გამოცდილების საფუძველზე, როგორ ჩამოაყალიბეს პროფესიული განვითარების ცენტრი უნივერსიტეტში, მისი სტრუქტურა და საქმიანობის ძირითადი მიმართულები. პროფესიული განვითარების ცენტრი მიზნად ისახავს პროექტის ძირითადი შედეგის მიღწევაში ხელშეწყობას, რაც სწავლების თანამედროვე მეთოდების დანერგვას გულისხმობს. მოცულობითი იყო ლექტორების გადამზადების კუთხით ორივე პარტნიორი ქვეყნის მიერ განხორციელებული აქტივობები. ჩატარებული ტრენინგები ზრდის ლექტორების მიერ სასწავლო პროცესში სწავლების თანამედროვე მეთოდების გამოყენების შესაძლებლობას. ივნისის თვეში კი სტუდენტზე ორიენტირებული სწავლების მეთოდების გამოყნებით მიღებულ შედეგებს გავუზიარებთ ერთმანეთს” .
შორენა პარუნაშვილი, საერთაშორისო ურთიერთობების განყოფილების უფროსი: „მასარიკის უნივერსიტეტში გამართული შეხვედრა საინტერესო და მნიშვნელოვანი იყო, რამეთუ ვისაუბრეთ პროექტით გათვალისწინებულ და განხორციელებულ ღონისძიებებზე. პროექტის მიზანი, მისი სახელწოდებიდან გამომდინარე არის თანამედროვე სწავლების მეთოდების (სტუდენტზე ორიენტირებული მეთოდების) ცნობადობის ამაღლება საზოგადოებაში და მისი დანერგვა სასწავლო პროცესში. ევროპის უნივერსიტეტებში დიდი ხანია რაც ეს მეთოდები დანერგილია და წარმატებით მიმდინარეობს სასწავლო პროცესი სტუდენტზე ორიენტირებული სასწავლო პროცესის გამოყენებით, მაშინ როდესაც საქართველოსა და ჩინეთში განსხვავებული რეალობა გვაქვს. ორივე ეს ქვეყანა ამ მეთოდების გაცნობისა და იმპლემენტაციის საწყის ეტაპზეა. საინტერესო იყო ჩინური მხარის მიერ წარმოდგენილი პრეზენტაციები, მათი ხედვები ამ მეთოდების დანერგვისა და მდგრადობის შესახებ. ასევე, ვისაუბრეთ ონლაინ პლატფორმის შესახებ, რომელზეც განთავსდება როგორც სახელმძღვანელოს ელექტრონული ვერსია, ქართულ და ინგლისურ ენებზე, ასევე ინფორმაციები ცალკეული მეთოდების შესახებ, ონლაინ წყაროების მითითებით. პლატფორმაზე ასევე შესაძლებელი იქნება ფორუმის ტიპის კითხვა/პასუხები, სადაც დაინტერესებული პირები მიიღებენ პასუხებს მათთვის საინტერესო კითხვებზე კვალიფიციური პირებისაგან (ევროპელი პარტნიორებისაგან და არა მარტო). ონლაინ პლატფორმა ხელმისაწვდომი იქნება მიმდინარე სემესტრის დასასრულს.“
შეხვედრის დღის წესრიგით გათვალისწინებული იყო კულტურული ღონისძიებები: ქალაქის ტური, მიწისქვეშა ლაბირინთი და მენდელის (გენეტიკის ფუძემდებელის) მუზეუმის მონახულება.
Erasmus+ აქტივობა 2 ის ფარგლებში დაფინანსებული პროექტი სტუდენტზე ორიენტირებული სწავლება - მოწინავე რესურსები საქართველოსა და ჩინეთისათვის (STAR “Sustainable Learner Centered Teaching – Advance Resource for Georgia and China) 2016 წლის ოქტომბერში დაიწყო და მიმდინარე წლის ოქტომბერში დასრულდება. პროექტის ფარგლებში შემუშავდა სტუდენტზე ორიენტირებული სწავლების მეთოდების სახელმძღვანელო, რომელიც განსაკუთრებულ ყურადღებას ამახვილებს ხუთ მეთოდზე: ამოცანაზე დაფუძნებული სწავლება, პრობლემაზე დაფუძნებული სწავლება, პროექტზე დაფუძნებული სწავლება, აღმოჩენებზე დაფუძნებული სწავლება და სასწავლო კონტრაქტი. სახელმძღვანელოში გარდა მეთოდების აღწერისა, მოყვანილია საუკეთესო მაგალითები აღნიშნულ მეთოდებზე.
მიმდინარე წლის ივნისში გაიმართება შემაჯამებელი კონფერენცია, სადაც ყველა მხარე წარმოადგენს ანგარიშს პროექტის ფარგლებში განხორციელებული ღონისძიებებისა და მეთოდების დანერგვის გამოცდილებას.

STAR project meeting in Masaryk University
Sabauni staff, Shorena Parunashvili, head of international Relations office and Natia Shekiladze, Head of Quality Assurance service paid a visit at Masaryk University, where the sixth meeting of STAR project was held. All the participating universities representatives attended the meeting.
The aim of the meeting was presentations of the activities planned within the project, sharing the experience and interesting practice with partners.
Natia Shekiladze “A meeting in Brno was different from the previous meetings, as we have shared our practice and fulfilled result with partners. Georgian and Chinese parts presented how they managed to establish CPD unit according to the experience gained within the project, the structure and future activities of the unit. The main aim of the CPD unit is to promote the project result through implementation of LCT methods in the HEI. The activities carried out by the partner universities in the field of teacher training were impressive. Such kind of trainings help the teachers to use LCT methods more actively in their teaching. In June, we will discuss the results of LCT implementation in study process.”
Shorena Parunashvili, head of IRO “the meeting held in Masaryk University was interesting and important for us, as we discussed the activities we have planed and realized within the project. The aim of the project is to increase awareness of LCT methods in Georgian and Chinese society and support its implementation. The European Universities has already implemented LCT 1-2 decades ago and have good experience in it, while Georgian and Chinese universities have different reality, both of the country are in the initial stage of acquisition and implementation of these methods.
During the meeting, we discussed the online platform, its content and importance of its usage. On the platform there will be uploaded manual of LCT methods, elaborated within the project, methods itself with the examples from each university. There will be also opportunity to ask question to expert and get qualified answer from European partners. Online platform will be available at the end of June.”
According to the agenda, the participant have good possibility to enjoy guided city tour, Brno underground and Mendel’s museum.
STAR project “Sustainable Learner Centered Teaching – Advance Resource for Georgia and China) funded within the Erasmus+ KA2, has started in October of 2016 and will end in October of this year. In frame of the project the manual of LCT methods was elaborated, which is focused on the five following approaches: Problem Based Learning (PBL), Project Based Learning (PBL), Task Based Learning (TBL), Discovery Learning (DL) and Learning Contract (LC).
In the June, the final conference will be held in Tbilisi, where the results of the project and its implementation will be discussed.