COVID 19 და სამართლებრივი ეფექტები
სულხან-საბა ორბელიანის უნივერსიტეტის ორგანიზებით, ონლაინ ფორმატში ჩატარდა პანელური დისკუსიათა ციკლი თემაზე „COVID 19 ის გამოწვევები საქართველოში“.
საბაუნის სამართლის ფაკულტეტის ორგანიზებით 2020 წლის 9 მაისს გაიმართა დისკუსია თემაზე „COVID 19 და სამართლებრივი ეფექტები - საუბრები სამართალზე“. დისკუსიას მოდერატორობა გაუწია სამართლის ფაკულტეტის დეკანმა, პროფესორმა გიორგი გორაძემ. შეხვედრაზე მოხსენებებით წარსდგნენ სამართლის ფაკულტეტის აფილირებული ლექტორები თენგიზ თევზაძე, გიორგი მესხი, გვანცა გუგეშაშვილი და უჩა ბახტაძე.
ბატონმა თენგიზ თევზაძემ ისაუბრა საგანგებო მდგომარეობის პირობებში მიმდინარე საკონსტიტუციო ცვლილებებზე. მან იმსჯელა, თუ რა საფრთხე შეიძლება შეუქმნას არსებულმა მდგომარეობამ კონსტიტუციური კანონის პროექტის მიღებას. ასევე, მან ყურადღება გაამახვილა არაჟანსაღ საარჩევნო პროცესზე.
ონლაინ-დისკუსიაში გერმანიიდან ჩაერთო საბაუნის ასოცირებული პროფესორი გიორგი მესხი და მსმენელებს გააცნო პანდემიასთან დაკავშირებული გერმანული გამოცდილება. მისი თქმით, გერმანიის მთავრობა ორი მიმართულებით ცდილობს საკანონმდებლო რეგულაციებით ზომების მიღებას: 1. ადამიანების ჯანმრთელობისა და სიცოცხლის დაცვა; 2. ეკონომიკის შესანარჩუნებლად გადადგმული ნაბიჯები. გერმანიის გამოცდილებიდან ჩანს, რომ იგი ამ ქვეყნის ხელისუფლება ეფექტურად ახერხებს იზრუნოს ადამიანის სოციალურ დაცვაზე და ამავდროულად ცდილობს უზრუნველყოს ეკონომიკური კრიზისის ნაკლებად მტკივნეული შედეგები.
დისკუსიაში საფრანგეთიდან ჩაერთო საბაუნის „მიშელ მუსხელის ევროპული კვლევების ცენტრის“ ხელმძღვანელი და ასოცირებული პროფესორი გვანცა გუგეშაშვილი, რომელმაც ისაუბრა საფრანგეთში კორონავირუსით გამოწვეული შეზღუდვებისა და აკრძალვების შესახებ. მან ყურადღება გააამხვილა საგანგებო მდგომარეობის პირობებში დარღვევებთან დაკავშირებულ სანქციებზე. ასევე, ისაუბრა საფრანგეთის სახელმწიფოს მხრიდან უმუშევრობის პროცესში ნაწილობრივ სუბსიდირების სისტემაზე და ზოგადად, თუ როგორაა დაცული ადამიანის ძირითადი უფლებები პანდემიის პირობებში.
ოქსფორდის უნივერსიტეტის მაგისტრის, საბაუნის „დანაშაულისა და სისხლის სამართლის მართლმსაჯულების ცენტრის“ ხელმძღვანელის უჩა ბახტაძის მოხსენების თემა იყო „COVID-19 ის გავლენები დანაშაულის მატებაზე“. მან ისაუბრა ცალკეული დანაშაულების ზრდის ტენდენციაზე, განსაკუთრებით ყურადღება გაამახვილა საგანგებო მდგომარეობის პირობებში საკუთრების წინააღმდეგ მიმართული დანაშაულის მატებაზე, დანაშულის გადასვლას კიბერ სივრცეში და ახალი კორონავირუსით გამოწვეულ სხვადასხვა ფაქტორებზე, რაც დანაშაულს ზრდის.
პანელური დისკუსიის მეორე ნაწილი დაეთმო დისკუსიას და კითხვა-პასუხს, რომელშიც მონაწილეობა მიიღეს საქართველოს სხვადასხვა უნივერსიტეტის პროფესორებმა და სტუდენტებმა.

COVID 19 and legal effects
Organized by Sulkhan-Saba Orbeliani University, a series of panel discussions on "COVID 19 Challenges in Georgia" was held online.
On May 9, 2020, the Faculty of Law of Sabauni organized a discussion on "COVID 19 and Legal Effects - Conversations on Law". The discussion was moderated by the Dean of the Faculty of Law, Professor Giorgi Goradze. Affiliated lecturers of the Faculty of Law Tengiz Tevzadze, Giorgi Meskhi, Gvantsa Gugeshashvili and Ucha Bakhtadze delivered speeches at the meeting.
Mr. Tengiz Tevzadze spoke about the ongoing constitutional changes under the state of emergency. He discussed the dangers that the current situation could pose to the adoption of the draft constitutional law. He also focused on the unhealthy election process.
Giorgi Meskhi, Associate Professor of Sabauni from Germany, participated in the online discussion and introduced the German experience related to the pandemic. According to him, the German government is trying to take measures in two directions through legislation: 1. Protection of human health and life; 2. Steps taken to maintain the economy. The German experience shows that the government of this country is able to effectively take care of human social protection and at the same time try to ensure less painful consequences of the economic crisis.
Gvantsa Gugeshashvili, head of the Michel Muskheli Center for European Studies in Sabauni and an associate professor from France, joined the discussion and spoke about the restrictions and bans caused by the coronavirus in France. She focused on sanctions related to violations during the state of emergency. She also spoke about the system of partial subsidies in the process of unemployment by the French state and in general how basic human rights are protected in a pandemic.
The topic of the speech of Ucha Bakhtadze, Magister of the University of Oxford, Head of the Center for Crime and Criminal Justice at the, was "The Impact of COVID-19 on the increase in crime." He spoke about the growing trend of individual crimes, with a particular focus on the rise of crime against property in emergencies, the move of crime into cyberspace and the various factors caused by the new coronavirus that increase crime.
The second part of the panel discussion was dedicated to the discussion and questions and answers, which were attended by professors and students from different universities of Georgia.