ლიდერობის პროგრამა რომში
მიმდინარე წლის 6-10 ივლისს, რომის ნოტრ დამის უნივერსიტეტმა კათოლიკური ლიდერობის პროგრამას უმასპინძლა, რომელშიც მონაწილეობდნენ კათოლიკური უნივერსიტეტების პარტნიორობის წარმომადგენელი ქალი მენეჯერები. მიმდინარე წლის თემა იყო „ზრუნვის ლიდერობა“ და პროგრამის მონაწილე ქალები ხუთი დღის განმავლობაში განიხილავდნენ კათოლიკურ უნივერსიტეტებში ქალი მენეჯერების წინაშე მდგარ გამოწვევებსა და მიღწევებს.
სულხან-საბა ორბელიანის უნივერსიტეტიდან ლიდერობის პროგრამას ესწრებოდნენ, უნივერსიტეტის კანცლერი, ნათია შეყილაძე, ხარისხის მმართვის სამსახურის უფროსი, ნინო წიქვაძე და საერთაშორისო ურთიერთობების მენეჯერი, შორენა პარუნაშვილი.
პროგრამა საგანგებოდ მოწვეული მომხსენებლების მოხსენებებითა და პანელური დისკუსიების ფორმატში მიმდინარეობდა, რომელიც ასევე ითვალისწინებდა ჯგუფურ მუშაობასა და გამოცდილების გაზიარებას. წამყვან მომხსენებლებად მოწვეულები იყვნენ წმ. თომა აქვინელის პონტიფიკური უნივერსიტეტის, სოციალურ მეცნიერებათა ფაკულტეტის დეკანი, მონაზონი ჰელენ ალფორდი, ნოტრ დამის უნივერსიტეტის კიუფის გლობალური ურთიერთობების ფაკულტეტის დეკანი, მერი გალაგარი და ნიუ-იორკის ავსტრიული ფორუმის დირექტორი, სუსან კეპლერ-შლისინგერი.
ტრენინგების პროგრამა მოიცავდა კულტურულ ღონისძიებებსაც. მონაწილეებმა მოინახულეს ვატიკანის მუზეუმი, სადაც დაგეგმილი იყო შეხვედრა ვატიკანის მუზეუმის დირექტორთან, ბარბარა ჯეტასთან. პროგრამის მონაწილეებმა ასევე მოინახულეს წმ. კლემენტის სახელობის ბაზილიკა, რომლის ისტორია ვიზიტორებს გააცნო რომის ნოტრ დამის უნივერსიტეტის არქიტექტურისა და ისტორიის დეპარტამენტის ემერიტუსმა პროფესორმა, ინგრიდ როვლანდმა.
კათოლიკური ლიდერობის პროგრამა ნანოვიკის ევროპათმცოდნეობის ინსტიტუტისა და ნოტრ დამის უნივერსიტეტის პროექტია, რომელიც მიზნად ისახავს აღმოსავლეთ ევროპის კათოლიკური უნივერსიტეტების მხარდაჭერასა და გაძლიერებას. ლიდერობის პროგრამა ყოველწლიურად იმართება კათოლიკური უნივერსიტეტების პარტნიორობის წევრი უნივერსიტეტებისთვის. ეს უნივერსიტეტებია:

Leadership Program in Rome
From July 6 to 10 of this year, the University of Notre Dame in Rome hosted the Advanced Catholic Leadership Program, which brought together 21 female managers representing the member universities of the Catholic universities Partnership (CUP).
This year’s theme was “Leadership of Care”, and for five days, the participating women discussed the challenges and achievements faced by female managers in Catholic universities.
Sulkhan-Saba Orbeliani University was represented in the program by Chancellor Natia Sheqiladze, Head of the Quality Assurance Office Nino Tsikvadze, and International Relations Manager Shorena Parunashvili.
The program included presentations by specially invited key note speakers and was held in the format of panel discussions, group work, and experience sharing. Keynote speakers included Sr. Helen Alford, Dean of the Faculty of Social Sciences at the Pontifical University of St. Thomas Aquinas; Mary Gallagher, Dean of Keough School of Global Affairs at the University of Notre Dame; and Susan Kepler-Schlesinger, Director of the Austrian Cultural Forum in New York.
The leadership program also featured cultural activities. Participants visited the Vatican Museums, where a meeting with Barbara Jatta, the Director of the Museums, was arranged. They also toured the Basilica of Saint Clement, where they were guided through its history by Ingrid Rowland, Professor Emerita from the Department of Architecture and History at Notre Dame Rome.
The Catholic Leadership Program is a project of the Nanovic Institute for European Studies and the University of Notre Dame, aimed at supporting and strengthening Catholic universities in Eastern Europe. The leadership program is held annually for members of the Catholic Universities Partnership, which includes: