საბაუნის სამართლის დოქტორისა და პრორექტორის ერთობლივი კვლევა Scopus-ის რეიტინგულ საერთაშორისო ჟურნალში გამოქვეყნდა
სულხან-საბა ორბელიანის უნივერსიტეტი წარმატებულად აგრძელებს სამეცნიერო მენტორინგის თანამედროვე პრაქტიკის დამკვიდრებას და ქართული აკადემიური სივრცის ინტეგრაციას საერთაშორისო დონეზე. ამჯერად, უნივერსიტეტის სამართლის სკოლამ კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი გამარჯვება მოიპოვა.
სამართლის სკოლის დოქტორანტის, ქეთევან ბახტაძისა და პროფესორ დიმიტრი გეგენავას ერთობლივი სამეცნიერო ნაშრომი გამოქვეყნდა საერთაშორისო რეფერირებად ჟურნალში - Studia z Prawa Wyznaniowego (Studies in Law on Religion). აღსანიშნავია, რომ აღნიშნული გამოცემა ინდექსირებულია პრესტიჟულ Scopus-ის სამეცნიერო ბაზაში.
სტატია „Disputed Catholic Churches in Georgia and the Restitution Policy: More Unequal than Others“ მიმოიხილავს საქართველოს კათოლიკური ეკლესიების რესტიტუციის პროცესში არსებულ უთანასწორობას, აანალიზებს არსებულ სამართლებრივ და ინსტიტუციურ სიძნელეებს და ხაზს უსვამს რელიგიური უმცირესობების უფლებებისა და კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის მნიშვნელობას.
სტატია ღია წვდომისაა (Open Access), რაც ნებისმიერ დაინტერესებულ პირს აძლევს შესაძლებლობას, გაეცნოს კვლევის შედეგებს. სულხან-საბა ორბელიანის უნივერსიტეტი ულოცავს ქეთევან ბახტაძესა და დიმიტრი გეგენავას ამ მნიშვნელოვან მიღწევას და აგრძელებს სამეცნიერო პოტენციალის გაძლიერების მხარდაჭერას.

Research by Law Doctor and Vice-Rector featured in a high-ranking Scopus journal
Sulkhan-Saba Orbeliani University continues to successfully implement modern practices of academic mentoring while fostering the integration of the Georgian academic community into the international scholarly landscape. This time, the University’s School of Law has achieved another significant milestone.
A joint research paper authored by Ketevan Bakhtadze, a doctoral researcher at the School of Law, and Professor Dimitry Gegenava, has been published in the international peer-reviewed journal Studia z Prawa Wyznaniowego (Studies in Law on Religion). Notably, the journal is indexed in the prestigious Scopus scientific database.
The article is titled: “Disputed Catholic Churches in Georgia and the Restitution Policy: More Unequal than Others.” The paper examines the inequalities present in the restitution process of Catholic churches in Georgia, analyzes the existing legal and institutional challenges, and emphasizes the importance of protecting the rights of religious minorities and cultural heritage.
The article is open access and can be read here.
Sulkhan-Saba Orbeliani University congratulates Ketevan Bakhtadze and Professor Dimitry Gegenava on this important achievement and continues to support the strengthening of its academic and research potential.