საერთაშორისო ურთიერთობების საბაკალავრო პროგრამის ხელმძღვანელის Erasmus+ მობილობა უნგრეთში
საბაუნის საერთაშორისო ურთიერთობების საბაკალავრო პროგრამის ხელმძღვანელი მარიამ ელიაძე Erasmus+ აკადემიური პერსონალის მობილობის პროგრამით უნგრეთში, პაზმანი პეტერის კათოლიკურ უნივერსიტეტს სტუმრობდა.
ერთი კვირის მანძილზე მარიამ ელიაძემ რამდენიმე ლექცია ჩაატარა უნგრელი სტუდენტებისათვის საქართველოსა და უკრაინის შესახებ, სადაც აქცენტი იყო ერთი მხრივ საქართველოში არსებული პოლიტიკური და ეკონომიკური მდგომარეობის შეფასებაზე, ხოლო მეორე მხრივ - რუსეთის მოტივებზე უკრაინის წინააღმდეგ სამხედრო აგრესიის წარმართვისას.
ლექციების მსვლელობისას სტუდენტებს ჰქონდათ საშუალება ჩართულიყვნენ ინტერაქციულ დისკუსიებში და შეკითხვები დაესვათ მათთვის საინტერესო თემების ირგვლივ. გარდა ამისა, გაიმართა სამუშაო შეხვედრები უნგრელ კოლეგებთან, სადაც წარმოდგენილი იყო მარიამ ელიაძის მიმდინარე კვლევითი მიმართულებები და განხილული იქნა მათი განვითარების პერსპექტივები საერთაშორისო თანამშრომლობის ფარგლებში. აღნიშნული შეხვედრები მნიშვნელოვანი იყო როგორც პროფესიული უკუკავშირის მიღების, ისე სამომავლო ერთობლივი კვლევითი პროექტებისა და აკადემიური თანამშრომლობის შესაძლებლობების განსაზღვრისათვის.
„საინტერესო იყო ლექციების დროს სტუდენტთა ჩართულობა და მათი მოსაზრებების მოსმენა საერთაშორისო უსაფრთხოების სისტემის შესახებ. მობილობის მნიშვნელობა უნივერსიტეტისა და ფაკულტეტისთვის გამოიხატება იმაში, რომ გაღრმავდა ინსტიტუციური კონტაქტები და გაჩნდა საფუძველი სამომავლო აკადემიური და კვლევითი თანამშრომლობისათვის. მსგავსი მობილობები ხელს უწყობს უნივერსიტეტის ინტერნაციონალიზაციას, აკადემიური ქსელების გაფართოებას და ახალი პარტნიორული ურთიერთობების ჩამოყალიბებას. განსაკუთრებით საინტერესო იყო კოლეგებთან პროფესიული დისკუსიები რეგიონული პოლიტიკის, დემოკრატიული ტრანსფორმაციისა და საერთაშორისო ურთიერთობების თემებზე, რაც დამატებით შესაძლებლობას ქმნის მომავალში ერთობლივი კვლევითი ინიციატივების განვითარებისათვის. კოლეგებთან შეხვედრისას შევთანხმდით ერთობლივ კვლევით პროექტზე შავი ზღვის რეგიონისა და აღმოსავლეთ ევროპის პოლიტიკური ტრანსფორმაციების თემაზე უნგრელ პროფესორებთან ერთად. ასევე, დავგეგმეთ ერთობლივი აკადემიური აქტივობა მომავალი წლისთვის “- მარიამ ელიაძე.
მარიამ ელიაძის მობილობა სრულად დაფინანსებული იყო Erasmus+ KA171 საერთაშორისო კრედიტების მობილობის პროგრამით და განხორციელდა 2026 წლის 5-11 მარტს.

Erasmus+ Mobility of the Bachelor's Program Head of International Relations to Hungary
Mariam Eliadze, Head of the Bachelor's Program in International Relations at SABAUNI, visited Pázmány Péter Catholic University in Hungary through the Erasmus+ Academic Staff Mobility Program.
Over the course of one week, Mariam Eliadze delivered several lectures to Hungarian students on the topics of Georgia and Ukraine, focusing on one hand on an assessment of the political and economic situation in Georgia, and on the other hand on Russia's motives for conducting military aggression against Ukraine.
During the lectures, students had the opportunity to engage in interactive discussions and ask questions on topics of interest to them. In addition, working meetings were held with Hungarian colleagues, during which Mariam Eliadze's ongoing research directions were presented and the prospects for their development within the framework of international collaboration were discussed. These meetings were significant both for receiving professional feedback and for identifying opportunities for future joint research projects and academic cooperation.
"It was interesting to observe the engagement of students during the lectures and to hear their views on the international security system. The significance of the mobility for the university and faculty lies in the deepening of institutional contacts and the creation of a foundation for future academic and research collaboration. Such mobilities contribute to the internationalization of the university, the expansion of academic networks, and the establishment of new partnerships. Particularly interesting were the professional discussions with colleagues on topics of regional politics, democratic transformation, and international relations, which creates additional opportunities for the development of joint research initiatives in the future. During the meeting with colleagues, we agreed on a joint research project on the topic of political transformations in the Black Sea region and Eastern Europe together with Hungarian professors. We also planned a joint academic activity for next year" - Mariam Eliadze.
Mariam Eliadze's mobility was fully funded by the Erasmus+ KA171 International Credit Mobility Program and took place from March 5-11, 2026.