საზოგადოებრივი ჩართულობის გაძლიერება
სულხან-საბა ორბელიანის უნივერსიტეტის აკადემიურმა და ადმინისტრაციულმა პერსონალმა მონაწილეობა მიიღო საზოგადოებრივი ჩართულობის თემატიკაზე მიძღვნილ სამდღიან ტრენინგში, რომელიც Erasmus+ KA2 ინსტიტუციური განვითარების პროექტის „მდგრადი საზოგადოებრივი ჩართულობის უნარის გაძლიერება: საქართველოსა და სიერა ლეონეს შემთხვევები“ ფარგლებში ჩატარდა.
ტრენინგებს უძღვებოდნენ პროექტის რიეიკას უნივერსიტეტის (ხორვატია) პროფესრი, ბოიანა კულუმი და მატეი ბალას უნივერსიტეტის (სლოვაკეთი) სოციალური მუშაობის პროფესორი, ალბერტა გრეგოროვა, რომლებიც უშუალოდ ხელმძღვანელობენ საზოგადოებრივი ჩართულობის ღონისძიებებს მათ მშობლიურ უნივერსიტეტებში.
ტრენინგის პირველი დღე დაეთმო საზოგადოებრივი ჩართულობის ინიციატივების გაცნობას ტრენინგის მონაწილეებისათვის და უნივერსიტეტის როლის წარმოჩენას ამ მიმართულებით. მეორე დღე მთლიანად საზოგადოებრივი ჩართულობის ღონისძიებების სასწავლო პროცესში ასახვას ეძღვნებოდა, სადაც ტრენერებმა საკუთარი გამოცდილების გაზიარებით გააცნეს დამსწრეებს ძირითადი გამოწვევები და მათ მიერ განხორციელებული წარმატებული პროექტები. ამავე დღეს ისაუბრეს სტრუქტურულ ერთეულზე, რომელმაც უნდა უზრუნველყოს შემდგომში პროექტით გათვალისწიებული აქტივობების განხორციელება და მონიტორინგი. პროექტის დასკვნითი დღე სამუშაო შეხვედრებს დაეთმო, სადაც მონაწილეებმა შეაჯამებს მიღებული ცოდნა და ასევე, განიხილეს ის გამოწვევები და გადაჭრის გზები, რომლებიც შეიძლება შეხვდეთ საზოგადოებრივი ჩართულობის შესახებ ცნობიერების ამაღლებისა და საუნივერსიტეტო საქმიანობაში მსგავსი ინიციატივების განხორციელების დროს.
ტრენინგები 2025 წლის 3-5 სეექტემბერს გაიმართა საქართველოს უნივერსიტეტში.
„მდგრადი საზოგადოებრივი ჩართულობის უნარის გაძლიერება: საქართველოსა და სიერა ლეონეს შემთხვევები“არის ევროკომისიის მიერ დაფინანსებული Erasmus+ KA2 ინსტიტუციური მხარდაჭერის პროექტი, რომელიც მიზნად ისახავს საზოგადოებრივი ჩართულობის შესახებ ცნობიერების ამაღლებას და უნივერსიტეტების როლს ამ საქმეში. პროექტის ხანგრძლივობაა ორი წელი, რომელშიც ჩართულია შემდეგი უნივერსიტეტები: რიეიკას უნივერსიტეტი (ხორვატია), მატეი ბალას უნივერსიტეტი (სლოვაკეთი), საქართველოს უნივერსიტეტი (პროექტის კოორდინატორი), სულხან-საბა ორბელიანის უნივერსიტეტი, მაკენის უნივერსიტეტი (სიერა ლეონე), სიერა ლეონეს უნივერსიტეტი (სიერა ლეონე). პროექტის ფარგლებში შემუშავდა სახელმძვანელო, რომელიც დაეხმარება დაინტერესებულ პირებს მიიღონ მეტი ინფორმაცია საზოგადოებრივი ჩართულობის შესახებ. ამას გარდა, 2026 წლის აპრილში სლოვაკეთში ჩატარდება ტრენერთა ტრენინგი, რომლებიც სამომავლოდ გადაამზადებენ უნივერსიტეტის პერსონალს აღნიშნული მიმართულებით, ხოლო 2026 წლის ბოლოს საქართველოში გაიმართება შემაჯამებელი კონფერენცია, სადაც უნივერსიტეტები წარადგენენ პროექტის შედეგებს.

Strengthening Community Engagement
Academic and administrative staff from Sulkhan-Saba Orbeliani University participated in a three-day training focused on community engagement, conducted under the Erasmus+ KA2 Institutional Development project titled "Enhancing Capacities for Sustainable Community Engagement: Cases of Georgia and Sierra Leone."
The training was led by Professor Bojana Culum from the University of Rijeka (Croatia) and Professor Alberta Gregorova, a Social Work specialist from Matej Bel University (Slovakia), both of whom are directly involved in implementing community engagement initiatives at their respective institutions.
On the first day, the focus was on introducing the concept of community engagement initiatives to the participants and highlighting the role of universities in this field. The second day was devoted entirely to integrating community engagement activities into the academic curriculum. The trainers shared their own experiences with the audience, outlining main challenges and showcasing successful projects they have implemented. Additionally, they discussed the establishment of a structural unit responsible for implementing and monitoring project-based activities going forward.
The final day featured working sessions where participants consolidated the knowledge they had gained. They also examined potential challenges and solutions for raising awareness of community engagement and implementing such initiatives within university operations.
The training took place from September 3 to 5, 2025, at the University of Georgia.
The project "Enhancing Capacities for Sustainable Community Engagement: Cases of Georgia and Sierra Leone" is an Erasmus+ KA2 institutional support initiative funded by the European Commission. Its aim is to raise awareness of community engagement and to strengthen the role of universities in this domain. The project spans two years, involving the following partner universities:
- University of Georgia (coordinator)
- Sulkhan-Saba Orbeliani University (Georgia)
- Matej Bel University (Slovakia)
- University of Rijeka (Croatia)
- University of Makeni (Sierra Leone)
- University of Sierra Leone (Sierra Leone)
Within the framework of the project, a guidebook has been developed to help interested individuals gain deeper insights into community engagement. Additionally, a "training of trainers" workshop will be held in Slovakia in April 2026, preparing university staff for future initiatives in this area. Finally, a closing conference showcasing the project’s results will take place in Georgia at the end of 2026.