სტუდენტებს შეარჩევს რექტორის ბრძანებით დამტკიცებული შესარჩევი კომისია რომლის შემადგენლობაში, როგორც წესი, შედიან: პრორექტორი (თავმჯდომარე) ფაკულტეტის დეკანები (წევრები), კონკურსში გამოცხადებული მიმართულებების პროფესორები (წევრები), სტუდენტური თვითმმართველობის წარმომადგენელი, გაცვლითი პროგრამით მოსარგებლე ერთი სტუდენტი (წევრი) და საერთაშორისო ურთიერთობების მენეჯერი (მდივანი).
შესარჩევი კომისია საბაკალავრო და სამაგისტრო პროგრამის სტუდენტებთან ინდივიდუალური გასაუბრების საფუძველზე აფასებს მათ შემდეგი კრიტერიუმებით:
• აკადემიური მოსწრება - 30 ქულა;
• უცხო ენის ცოდნა - 25 ქულა;
•  მოტივაცია -  25 ქულა;
• საზოგადოებრივი ჩართულობის ღონისძიებებში მონაწილეობა - 10 ქულა;
• სხვა კურიკულუმ გარე აქტივობებში მონაწილეობა - 10 ქულა
შენიშვნა: პარტნიორი უნივერსიტეტის მოთხოვნების შესაბამისად, კონკრეტულ შემთხვევაში შესაძლებელია დადგინდეს შეფასების განსხვავებული კრიტერიუმები.
შესარჩევი კომისია სადოქტორო პროგრამის სტუდენტებთან (კვლევითი მობილობის შემთხვევაში) ინდივიდუალური გასაუბრების საფუძველზე აფასებს მათ, როგორც წესი,  შემდეგი კრიტერიუმებით:
• კვლევის გეგმა - 3 ქულა;
• რელევანტურობა გამოცხადებული მობილობის მიმართულებასთან - 3 ქულა;
• მობილობის მოსალოდნელი შედეგები - 3 ქულა;
• უცხო ენის ცოდნა - 3 ქულა;
• საზოგადოებრივი ჩართულობის ღონისძიებებში მონაწილეობა და სხვა კურიკულუმ გარე აქტივობებში მონაწილეობა - 3 ქულა

Students will be selected by a evaluation committee approved by the Rector’s order and which usually includes: Vice-Rector (Chairman), Deans (members) of the faculty, the directions announced in the competition, Professors (members), Student Self-Government Representative, One student using the exchange program (member) and International Relations’ Manager (Secretary).
On the basis of an individual interview, the selection committee assesses bachelor's and master's program students against the following criteria:
- academic record – 30 points;
- foreign-language proficiency – 25 points;
- motivation – 25 points;
- participation in community engagement events – 10 points;
- participation in other extracurricular activities – 10 points.
Note: Depending on the requirements of the partner university, different assessment criteria may be established in specific cases.
On the basis of an individual interview, the selection committee assesses doctoral program students (in the case of research mobility) as a rule against the following criteria: