ENHANCE-GSL -ის შესახებ
Erasmus+ KA2 CBHE ინსტიტუციური განვითარების პროექტი „მდგრადი სამოქალაქო ჩართულობის შესაძლებლობების გაძლიერება საქართველოსა და სიერა ლეონეს მაგალითზე“ მიზნად ისახავს სამოქალაქო ჩართულობის შესახებ საზოგადოებაში ცნობიერების ამაღლებას და უნივერსიტეტების შესაძლებლობების გაძლიერებას სამოქალაქო ჩართულობების მიმართულებით.
პროექტის ფარგლებში პარტნიორ უნივერსიტეტებში დაფუძნდება სპეციალური სტრუქტურული ერთეული, რომელიც პასუხისმგებელი იქნება სამოქალაქო ჩართულობების თემატიკაზე სხვადასხვა ღონისძიებების დაგეგმვა/ განხორციელებაზე. გარდა ღონისძიებების დაგეგმვაზე, ეს სტრუქტურული ერთეული პასუხისმგებელი იქნება ამ აქტივობების კურიკულუმებში ინტეგრირების შესახებ ინიციატივის წარდგენასა და შესაბამისი პირების გადამზადებაზე. პროექტის ფარგლებში ჩატარდება საინფორმაციო ტრენინგი პერსონალისათვის და ასევე ტრენერთა ტრენინგი. გადამზადებული ტრენერები შემდგომში ტრენინგებს ჩაატარებენ როგორც პერსონალის, ასევე სტუდენტებისათვის.
პროექტის ფარგლებში დაგეგმილია სახელმძღვანელოს შემუშავება, რომელიც ხელმისაწვდომი იქნება ინგლისურ და ქართულ ენებზე.
პროექტის ხანგრძლივობა ორი წელი (2024-2026).
პროექტში ჩართულია ორი ქართული უნივერსიტეტი (საქართველოს უნივერსიტეტი (კოორდინატორი), სულხან-საბა ორბელიანის უნივერსიტეტი); ორი უნივერსიტეტი სიერა ლეონედან (მაკენის უნივერსიტეტი, სიერა ლეონეს უნივერსიტეტი); ერთი ხორვატული უნივერსიტეტი (რიეკას უნივერსიტეტი) და ერთი სლოვაკური უნივერსიტეტი (მატეი ბელის უნივერსიტეტი ბანსკა-ბისტრიცაში).

The Erasmus+ KA2 CBHE Institutional Development Project “Enhancing Capacities for Sustainable Community Engagement: The Case of Georgia and Sierra Leone – ENHANCE_GSL” aims to raise awareness of communityengagement in society and strengthen the capacity of universities in the field of community engagement.
Within the framework of the project, a special structural unit will be established in the partner universities, which will be responsible for planning/implementing various events on the topic of community engagement. In addition to planning events, this structural unit will be responsible for submitting initiatives to integrate these activities into the curricula and training relevant individuals. Within the framework of the project, information training will be conducted for staff and also training of trainers. The trained trainers will subsequently conduct trainings for both staff and students.
Within the framework of the project, it is planned to develop a manual on community engagament, which will be available in English and Georgian.
The duration of the project is two years (2024-2026).
The project involves two Georgian universities (University of Georgia (coordinator), Sulkhan-Saba Orbeliani University); two universities from Sierra Leone (University of Makeni, University of Sierra Leone); one Croatian university (University of Rijeka) and one Slovak university (Matej Bel University in Banská Bystrica).