Erasmus+ Პერსონალის მობილობა ვალიადოლიდის უნივერსიტეტში
Სულხან-საბა ორბელიანის უნივერსიტეტის ბიზნესისა და ტექნოლოგიების ფაკულტეტის დეკანი, პროფესორი თამთა მიქაბერიძე Erasmus+ პერსონალის მობილობით იმყოფებოდა ესპანეთში, ვალიადოლიდის უნივერსიტეტის სეგოვიას ფილიალში. ერთი კვირის მანძილზე თამთა მიქაბერიძემ საქმიანი შეხვედრები გამართა ესპანელ კოლეგებთან.
“ვალიადოლიდის უნივერსიტეტში ვიზიტი ძალიან საინტერესო გამოცდილება იყო Ჩემთვის. მარია ზამბრანოს ახალი კამპუსი, რომელიც ქალაქ სეგოვიაში მდებარეობს ერთ სივრცეში აერთანებს სტუდენტებს, მეწარმეებსა და აკადემიურ პერსონალს. ვიზიტის პერიოდში მონაწილეობა მივიღე არაერთ შეხვედრაში, სადაც გავაზიარეთ გამოცდილება უნივერსიტეტებისა და ბიზნეს სექტორის თანამშრომლობის შესახებ. ტურიზმის პროგრამაზე არაერთი შეხვედრა გაიმართა როგორც აკადემიურ პერსონალთან, ასევე სამივე საფეხურის სტუდენტებთან. გავცვალეთ ინფორმაცია ორივე ქვეყნის ტურისტული პროტენციალის შესახებ, ვისაუბრეთ სასწავლო პროგრამებსა და პანდემიის შედეგად კონიუნქტურული ცვლილებების შესახებ. აკადემიურ პერსონლთან ერთდ დავსახეთ მომავალ თანამშრომლობის პერსპექტივები. ნაყოფიერი და საინტერესო იყო ვალიადოლიდის უნივერიტეტის სამეცნიერო პარკის ხელმძღვანელთან შეხვედრა, სადაც განვიხილეთ კურსდამთავრებულებთან, სტუდენტებთან და მეწარმე -ანტრეპრენერებთან ურთიერთობის საკითხები და ვისაუბრეთ მომავალი ერთობლივი პროექტების შესახებ” - თამთა მიქაბერიძე.
სულხან-საბა ორბელიანის უნივერსიტეტისა და ვალიადოლიდის უნივერსიტეტის თანამშრომლობის შედეგად Erasmus+ მობილობის პროგრამით არაერთმა საბაუნის სტუდენტმა და პერსონალმა ისარგებლა.

Erasmus+ teaching Mobility at the University of Valladolid
Prof. Tamta Mikaberidze, dean of the faculty of Business and Technologies of Sulkhan-Saba Orbeliani University paid a Erasmus+ ICM teaching mobility at the University of Valladolid (Spai). During one week she hold various meetings with the spanish colleagues:
“Mobility Exchange at the University of Valladolid was a very interesting experience for me. The new Maria Zambrano campus, located in the city of Segovia, brings together students, academic staff, and entrepreneurs in one space. During the visit, I took part in a number of meetings, where we shared our experience of cooperation between universities and the business sector. A number of meetings were held with academic staff and students of all three levels of the tourism program. We exchanged information about the tourism potential of both countries, we talked about teaching programs and economic changes as a result of the pandemic. Together with the academic staff, we set the prospects for future scientific cooperation. The meeting with the head of the Science Park of the University of Valladolid was fruitful and interesting, where we discussed issues of relations with students, alumni, and entrepreneurs and talked about future joint projects.
Sulkhan-Saba Orbeliani University and University of Valladolid have cooperated very fruitfully within the Erasmus+ ICM program since the 2017-2018 academic year and an up to date number of students and academic staff benefited from it.