Erasmus+ მობილობა PhD სტუდენტებისთვის კადისის უნივერსიტეტში
ცხადდება საბუთების მიღება ევროკომისიის მიერ დაფინანსებული Erasmus+ ICM საგრანტო პროგრამის კონკურსში მონაწილეობის მისაღებად. პროგრამის ფარგლებში საბაუნის სტუდენტები 2025-2026 სასწავლო წლის შემოდგომის სემესტრს ისწავლიან კადისის უნივერსიტეტში (ესპანეთი).
კონკურსში მონაწილეობის მიღება შეუძლიათ საბაუნის სადოქტორო სკოლის აქტიური სტატუსის მქონე სტუდენტებს.
მონაწილეობის მიღება არ შეუძლიათ
- შეჩერებულ სტატუსის მქონე სტუდენტებს
- სტუდენტს რომელსაც გააჩნია ფინანსური დავალიანება
- სტუდენტს რომელსაც ერთ საფეხურზე უკვე მოპოვებული აქვს Erasmus+ ICM გრანტი.
ყოველთვიური სტიპენდია: 850 ევრო
• ნაკლები შესაძლებლობების მქონე სტუდენტი (სოციალურად დაუცველი, საზღვრისპირა რეგიონიდან, მაღალმთიანი რეგიონიდან, მრავალშვილიანი ოჯახიდან ....) მიიღებს დამატებით გრანტს 250 ევროს ოდენობით.
• შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირები (33%) მიიღებენ ასევე დამატებით ფინანსურ დახმარებას.
• მგზავრობა: 820 ევრო
ვინაიდან მობილობა გულისხმობს 5 თვიან ყოფნას ესპანეთში, საქართველოს მოქალაქეებს ესაჭიროებათ ვიზა ან სპეციალური ნებართვა მობილობის პერიოდში ესპანეთში საცხოვრებლად. გთხოვთ გაითვალისწინოთ, საქართველოში არ არის ესპანეთის საკონსულო, ვიზის ასაღებად საჭიროა თურქეთში წასვლა. ასევე, შესაძლებელია სტუდენტი წავიდეს ვიზის გარეშე (უვიზო მიმოსვლის ფარგლებში) და ადგილზე აიღოს ნებართვა.
კადისის უნივერსიტეტის კოორდინატორები
მკვევართა ჯგუფები
ვრცლად ინფორმაცია გამოცხადებული კონკურსის შესახებ ეწვიეთ ბმულს:
• აკადემიური მოსწრების ბარათი;
• საერთაშორისო პასპორტის ასლი;
• უცხო ენის დამადასტურებელი დოკუმენტი მინიმუმ B1 (ესპანური, ინგლისური, ფრანგული)
• სამოტივაციო წერილი ინგლისურ ენაზე;
• სასწავლო ხელშეკრულება (დანართი 6)
• კვლევის გეგმა და მიღების წერილი მასპინძელი უნივერსიტეტის კვლევების ჯგუფის ხელმძღვანელისაგან, ან ესპანელი პროფესორისაგან, რომელიც მზად არის ხელმძღვანელობა გაუწიოს დოქტორანტს.(დანართი 5)
• CV Euro pass ფორმატში;ბმული
• რეკომენდაცია ფაკულტეტიდან/საბაუნის პროფესორისაგან
• ინკლუზიურობის დამადასტურებელი დოკუმენტი (არსებობის შემთხვევაში)
რეგისტრაციისათვის საჭირო დოკუმენტაციას აპლიკანტი უნივერსიტეტის ელ-ფოსტის ოფიციალური მისამართიდან აგზავნის საერთაშორისო ურთიერთობების მენეჯერის ელ-ფოსტის მისამართზე: ir@sabauni.edu.ge
შენიშვნა2: პარტნიორი უნივერსიტეტის/ორგანიზაციის მოთხოვნების შესაბამისად, შესაძლოა მოთხონილი იქნეს დამატებითი დოკუმენტები.
შენიშვნა3: იმისათვის რომ მობილობის სემესტრში მიღებული კრედიტების აღიარება მოხდეს, სტუდენტმა საბაუნიში უნდა გაიაროს ადმინისტრაციული რეგისტრაცია უცხოეთში წასვლამდე.
საბაუნის შერჩევის კრიტერიუმებია:
• ინგლისური ენა - 40%
• მოტივაცია - 30%
ესპანური მხარის შერჩევის კრიტერიუმებია:
• ერასმუს+ პროგრამაში პირველადი მონაწილეობა - 1 ქულა
• აკადემიური მოსწრება - 2 ქულა
• სტუდენტის კვლევითი გეგმა - 2 ქულა
• ესპანური ენის ცოდნა (B2 დონეზე და მაღლა) – 1 ქულა
• სხვა ენების ცოდნა (B2 დონეზე და მაღლა) - 1 ქულა
• ინკლუზიურობა (თუ სტუდენტი მიეკუთვნება Erasmus+ ინკლუზიურობისა და მრავალფეროვნების მხარდამჭერ სტრატეგიაში გაწერილ რომელიმე ჯგუფს) - 3 ქულა
პირველ ეტაპზე სტუდენტების შერჩევა გამგზავნი და მასპინძელი უნივერსიტეტების მიერ.
• ივნისის შუა რიცხვები - გამოქვეყნდება პირველადი სია, შეფასებების მითითებით
• ივნისის ბოლო - საბოლოოდ შერჩეული სტუდენტების სიის გამოქვეყნება
მეორე ეტაპზე ონლაინ აპლიკაციის შევსება და სასწავლო ხელშეკრულების გაფორმება (კადისის უნივერსიტეტის საიტზე განთავსდება მაისის დასაწყისში)
აპლიკაციისთვის საჭირო დოკუმენტაცია: (მეორე ეტაპი)
• პასპორტის ასლი
• ენის სერტიფიკატები
• ხელმოწერილი სასწავლო ხელშეკრულება (პდფ ფორმატში)
10 აპრილი, 11:00 სთ - ინგლისურ ენაში ტესტირება (მათთვის ვისაც არ აქვს საერთაშორისო სერტიფიკატი, გთხოვთ გაიაროთ რეგისტრაცია წინასწარ არაუგვიანეს 9 აპრილისა)
12 აპრილი - საბუთების მიღება
14 აპრილი - გასაუბრება შესარჩევ კომისიასთან და კანდიდატების შერჩევა (ზუსტი დრო გეცნობებათ რეგისტაციის დასრულების შემდეგ)
კითხვების შემთხვევაში, დაგვიკავშირდით ელ.ფოსტაზე: ir@sabauni.edu.ge, ან მოგვაკითხეთ საერთაშორისო ურთიერთობების სამსახურში.
მიმდინარე წლის 3 აპრილს, 20:00 საათზე ონლაინ ჩატარდება საინფორმაციო შეხვედრა,სადაც დაინტერესებულ პირებს მივაწვდით დეტალურ ინფორმაციას გაცვლითი პროგრამის შესახებ.

Erasmus+ mobility for PhD student at the university of Cadiz
The acceptance of documents for participating in the competition of the Erasmus+ ICM grant program funded by the European Commission has been announced. As part of the program, Sabauni students will study at the University of Cadiz (Spain) in the fall semester of the 2025-2026 academic year.
The undergraduate, graduate, and doctoral students of Sabauni Law can participate in the competition.
Who cannot apply:
• Students in the first year (semester) of the bachelor's program.
• Students with suspended status Students of the final course or semester (possible if the student adds an additional semester after the end of the mobility)
• A student who has financial debt
• A student who has already obtained an Erasmus+ ICM grant at one level.
• Monthly stipend: 850 euros
• A student with fewer opportunities (socially disadvantaged, from a border region, from a mountainous region, from a large family, etc.) will receive an additional grant of 250 euros.
• Persons with disabilities (33%) will also receive additional financial assistance.
• Travel: 820 euros
Please note that there is no Spanish consulate in Georgia; you need to go to Turkey to get a visa.
Information about the research groups is available here: https://www.uca.es/grupos/
For more information about the call, click here.
• Academic performance card;
• Copy of an international passport;
• Foreign Language Certificate at least B1 level (Spanish, English, French)
• Learning Agreement (Annex VI)
• Research Plan and a letter of acceptance from the head of the research group of the host university or from a Spanish professor who is willing to supervise the PhD student. (Annex V).
• CV in Euro Pass format;
• Recommendation from a faculty or Sabauni professor
The applicant should send the documents from their official e-mail address at the university to the international relations manager at the following email: ir@sabauni.edu.ge.
Note 2: According to the requirements of the partner university or organization, additional documents may be requested.
Note 3: In order for the credits received during the mobility semester to be recognized, the student must undergo administrative registration in Sabauni before going abroad.
The selection criteria for Sabuni are:
• Academic performance: 30%
• English language: 40%
• Motivation: 30%
In cases of equal points, priority will be given to a student from a socially disadvantaged family and also to a student who has not participated in the Erasmus+ program.
The selection criteria for the Spanish side are:
• Initial participation in the Erasmus+ program: 1 point
• Academic performance: 2 points
• Student's research plan: 2 points
• Spanish language knowledge (B2 level and above): 1 point
• Knowledge of other languages (B2 level and above): 1 point
• Inclusivity (if the student belongs to one of the groups listed in the Erasmus+ Inclusion and Diversity Support Strategy): 3 points
In the first stage, students are nominated and selected by the host university.
By the end of June – final list of selected candidates will be published
In the second step, fill out the online application and sign the study contract (which will be posted on the website of the University of Cadiz at the beginning of May).
Documents required for the application: (second stage)
• Language certificates
• Signed study agreement (in PDF format)
April 10, 10:01 a.m.: English language test (for those who do not have an international certificate)
April 12 : receipt of documents
April 14: Interview with the selection committee and selection of candidates (the exact time will be announced after registration is completed).
June 1: completion of the online application (second stage for nominated students)
Mid-June: publication of final answers on the website of the host university.
In case of questions, contact us by e-mail at ir@sabauni.edu.ge or ask us at the International Relations Service.