Erasmus+ ვალიადოლიდის უნივერსიტეტში 2024-2025 აკადემიურ წელს
ცხადდება რეგისტრაცია ევროკომისიის მიერ დაფინანსებული Erasmus+ საერთაშორისო კრედიტების მობილობის პროგრამაში მონაწილეობის მისაღებად. კონკურსში მონაწილეობის მიღება შეუძლიათ ბიზნესისა და ტექნოლოგიების ფაკულტეტისა (საბაკალავრო და სამაგისტრო საფეხური) და სამართლის ფაკულტეტის (საბაკალავრო საფეხური) სტუდენტებს.
მობილობის პერიოდში სტუდენტმა უნდა აიღოს 20-30 ECTS კრედიტის შესაბამისი საგნები, რომლებიც მობილობის დასრულების შემდეგ აღიარდება ფაკულტეტის მიერ (საგნების შეთახმება ხდება წინასწარ).
პროგრამის ფარგლებში სტუდენტები 2024-2025 სასწავლო წლის გაზაფხულის სემესტრს ისწავლიან ესპანეთში, ვალიადოლიდის უნივერსიტეტში. პროგრამა სრულად ფარავს მგზავრობის ხარჯებს და ასევე, სტუდენტები მიიღებენ ყოველთვიურ სტიპენდიას 850 ევროს ოდენობით.
სხვადასხვა სოციალური თუ ფიზიკური შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე სტუდენტებისთვის პროგრამა ითვალისწინებს დამატებით მხარდაჭერას 250 ევროს ოდენობით. დამატებითი გრანტი გაიცემა, თუ სტუდენტი:
- არის სპეციალური საჭიროების მქონე
- არის მრავალშვილიანი ოჯახიდან
- არის ტერორიზმის და გენდერული ძალადობის მსხვერპლი, ობოლი
- არის სოციალურად დაუცველი
- აქვს შეზღუდული ფიზიკური შესაძლებლობები (33% ან მეტი)
- არის უკრაინიდან
კონკურსში მონაწილეობა არ შეუძლია პირველი სემესტრის (ბაკალავრიატის საფეხური) და დამამთავრებელი სემესტრის სტუდენტს (მობილობის სემესტრი არ უნდა იყოს დამამთავრებელი). ასევე, სტუდენტს, რომელსაც აქვს სტატუსი შეჩერებული და აქვს ფინანსური დავალიანება.
- შერჩეული მიმართულების რელევანტურობა საბაუნიში რეგისტრირებულ მიმართულებასთან 20%
რეგისტრაცია მიმდინარეობს მასპინძელი უნივერსიტეტის ონლაინ პლატფორმაზე (UVAMOBPLUS) 2024 წლის 17 მაისამდე (ესპანური დროით 23:59 სთ). აპლიკანტი უნდა დარეგისტრირდეს პლაფორმაზე და ატვირთოს მოთხოვნილი დოკუმენტაცია
- პასპორტი
- ცნობა უნივერსიტეტიდან
- უცხო ენის დამადასტურებელი დოკუმენტი, საერთაშორისო სერტიფიკატი ან უნივერსიტეტის ენების ცენტრის მიერ გაცემული დოკუმენტი (ინგლისური/ესპანური B2)**
- ხელმოწერილი სასწავლო ხელშეკრულება*
- სპეციალური საჭიროებების მქონე სტუდენტის შემთხვევაში, დამადასტურებელი დოკუმენტი (შესაბამისი სახელმწიფო უწყების მიერ გაცემული)
- დამატებითი მხარდაჭერის მოპოვების მსურველმა სტუდენტებმა უნდა ატვირთონ შესაბამისი მდგომარეობის დამადასტურებელი დოკუმენტი (იხ. ზემოთ)
- გრანტის მიღებასთან დაკავშირებული საგადასახადო დოკუმენტი (ჩამოტვირთეთ პლატფორმიდან და ხელმოწერილი ატვირთეთ ისევ).
შენიშვნა: ყველა დოკუმენტი უნდა იყოს ინგლისურ ენაზე
(*) საწავლო ხელშეკრულების შაბლონს ჩამოტვირთავთ პლატფორმიდან, ხოლო საგნები უნდა შეთანხმდეს პროგრამის ხელმძღვანელთან ან ფაკულტეტის დეკანთან.
(**) სტუდენტებს, რომელთაც არ აქვთ საერთაშორისო სერტიფიკატი, ტესტირება ინგლისურ ენაში ჩაუტარდებათ 8 მაისს 14:00 საათზე. ტესტირებაში მონაწილეობის მსურველებმა უნდა გაიარონ რეგისტრაცია არაუგვიანეს 7 მაისისა ბმულზე.
პირველი ეტაპი: რეგისტრირებული სტუდენტების საბუთების გადამოწმება
მეორე ეტაპი: გამგზავნი უნივერსიტეტის შესარჩევი კომისია შეაფასებს აპლიკანტებს
მესამე ეტაპი: მიმღები უნივერსიტეტის კომისია შეაფასებს სტუდენტების დოკუმენტაციას და მშობლიური უნივერსიტეტის შეფასებებს და მიიღებს საბოლოო გადაწყვეტილებას.
საბოლოო გადაწყვეტილების შესახებ სტუდენტებს ეცნობებათ ელ.ფოსტის საშუალებით.
პლატფორმაზე რეგისტრაცია - 17 მაისი, 23:59 საათი ესპანური დროით
ინგლისურ ენაში ტესტირება - 8 მაისი, 14:00 საათი (საქართველოს დროით)
შესარჩევ კომისიასთან გასაუბრება - 17 მაისის შემდგომი კვირა (ზუსტი თარიღი და დრო აპლიკანტებს ეცნობებათ საბაუნის ელ.ფოსტის საშუალებით)

Erasmus+ at University of Valladolid
The call for Erasmus+ ICM program at the University of Valladolid is open now. The MA and BA students from the faculty of Business and technologies and law are allowed to apply.
During the mobility student should register on the courses equivalent to 30 ECTS credits. The credits gained abroad will be recognized after mobility (before, applicant should consult with the head of the academic program or the dean of the faculty).
Student mobility will take place on the Spring semester of 2024-2025 academic year at the University of Valladolid. Erasmus+ program covers travel expenses and issues monthly stipendium 850 euro.
- Beneficiaries of the National General Scheme Grant of the Ministry of Universities (or similar in each country) in the academic year prior to the Erasmus+ mobility
- Large families
- Victims of terrorism or gender violence or orphans due to these causes
- Recipients of a minimum living income/minimum insertion income benefit or any other benefit of the same or similar nature for the family unit, according to the denomination adopted in each country
- Students at risk of social exclusion
- Students in situations of special need and social emergency considered by the relevant competent administration
- Students in a situation of dependency or participants with dependents
- Students with a disability equal to or greater than 33%
- Students coming from Ukrainian institutions
Selective Criteria’s:
Academic record (or research merit): 60%
Motivation: 20%
Relevance of the proposal: 20%
The applicants should apply via Online platform UVAMOBPLUS no later than 17th May 2024.
The required documents must also be submitted:
- Passport or national identity document
- Curriculum Vitae. EUROPASS template is recommended
- Letter of Recommendation
- Official academic document (Transcript of Records) (for students of bachelor's degrees and master's degrees. In the case of bachelor's degree students, the certificate must evidence that applicants have completed their first year of university studies.
- Certificate of enrolment (students) in a Programme at their home institution
- Certificate of a command of languages
- Signed mobility proposal (Learning Agreement proposal)
- Letter of motivation
- In the case of applicants with special needs, applicants must upload the documents required to accredit said situation in their home country.
- In the case of applicants applying for Additional Support for Students with fewer opportunities, applicants must upload the necessary documents to certify this situation in their country of origin (see Point 3 of this Call).
- Declaration of compliance with tax and national insurance obligations in the matter of grants. This declaration must be signed by the applicant. (A template of this document is available on step 6 of the online application in UVAMOBPLUS2)