კიოლნის კათოლიკური უნივერსიტეტის წარმომადგენლები საბაუნის სტუმრობდნენ
2025 წლის 13-15 მაისს, სულხან-საბა ორბელიანის უნივერსიტეტს ინსტიტუციური თანამშრომლობის დაწყების მიზნით კიოლნის კათოლიკური უნივერსიტეტის კანცლერი ბერნვარდ რობრეხტი და საერთაშორისო ურთიერთობების ოფისის უფროსი, ელენ ჰოფმანი სტუმრობდნენ.
ვიზიტის ფარგლებში სტუმრებმა საქმიანი შეხვედრები გამართეს უნივერსიტეტის მთავარ მენეჯმენტთან და ვიზიტის მიზანსა და მსგავსი პროექტების მათეულ გამოცდილებაზე ისაუბრეს. საბაუნის მხრიდან შეხვედრას ესწრებოდნენ უნივერსიტეტის რექტორი, მამა აკაკი ჭელიძე, კანცლერი ნათია შეყილაძე და მრჩეველთა საბჭოს თავმჯდომარე, ვაჟა ვარდიძე. შეხვედრაში მონაწილეობდა ასევე, საერთაშორისო ურთიერთობების მენეჯერი, შორენა პარუნაშვილი.
მთავარი მენეჯმენტის შემდეგ, გერმანელი სტუმრები შეხვდნენ საბაუნის ადმინისტრაციის წარმომადგენლებს. შეხვედრების მიზანი იყო უნივერსიტეტის სხვადასხვა სტრუქტურული ერთეულების საქმიანობის ახლოდან გაცნობა და სამომავლო თანამშრომლობისთვის საერთო საჭიროებების დადგენა.
კიოლნის კათოლიკური უნივერსიტეტის წარმომადგენლები ასევე სტუმრობდნენ წმინდა საყდრის სადესპანოს საქართველოში, სადაც შეხვდნენ სამოქიცულო ნუნციუსს, მთავარეპისკოპოსს ანტე იოზიჩს. ნუნციუსმა მადლობა გადაუხადა გერმანელ სტუმრებს სტუმრობისთვის და სულხან-საბა ორბელიანის უნივერსიტეტის, როგორც კათოლიკური ინსტიტუციის, მხარდაჭერისთვის.
კიოლნის კათოლიკური უნივერსიტეტისა და სულხან-საბა ორბელიანის უნივერსიტეტის წარმომადგენლები შეთანხმდნენ ერთობლივ პროექტის განხორციელებაზე, რომლის ფარგლებში გერმანელი და ქართველი კოლეგები ერთმანეთს გაუზიარებენ გამოცდილებებს თითო კვირიანი ვიზიტების ფარგლებში. აღნიშნული პროექტი 2025-2026 სასწავლო წლის განმავლობაში განხორციელდება.
მხარეებმა ასევე ისაუბრეს Erasmus+ KA171 პროექტის და სტუდენტების გაცვლითი პროგრამების ფარგლებში თანამშრომლობაზე.

Representatives from the Catholic University of Applied Sciences in Cologne Visit Sulkhan-Saba Orbeliani University
From May 13 to 15, 2025, Sulkhan-Saba Orbeliani University hosted a delegation from the Catholic University of Cologne (KaTho) with the aim of initiating institutional cooperation. The delegation included the Chancellor of the Catholic University of Cologne, Mr. Bernward Robrecht, and the Head of the International Relations Office, Ms. Ellen Hoffmann.
During the visit, the guests held a series of formal meetings with the senior management of Sulkhan-Saba Orbeliani University, where they discussed the objectives of the visit as well as their previous experience with similar collaborative projects. Representing Sulkhan-Saba Orbeliani University at the meeting were Rector Fr. Akaki Chelidze, Chancellor Ms. Natia Sheqiladze, and Chairman of the Advisory Board Mr. Vaj Vardidze. The meeting was also attended by Ms. Shorena Parunashvili, International Relations Manager.
Following their engagement with senior leadership, the German delegation met with representatives from the university’s administrative departments. These meetings aimed to provide the guests with a closer understanding of the university’s internal structure and operations, and to identify shared needs and opportunities for future collaboration.
In addition, the delegation from the Catholic University of Cologne paid a visit to the Apostolic Nunciature in Georgia, where they met with the Apostolic Nuncio, H.E. Archbishop Ante Jozić. The Nuncio expressed his gratitude to the German guests for their visit and for their support of Sulkhan-Saba Orbeliani University as a Catholic institution.
As a result of the visit, both universities agreed to implement a joint project involving reciprocal one-week visits, during which German and Georgian colleagues will exchange knowledge and professional experiences. This project is scheduled to take place during the 2025–2026 academic year.
Furthermore, the two parties discussed potential collaboration within the framework of the Erasmus+ KA171 project, including opportunities for student exchange programs.