კრაკოველი კოლეგები საბაუნიში Erasmus+ პროგრამით
სულხან-საბა ორბელიანის უნივერსიტეტმა უმასპინძლა კრაკოვის იოანე პავლე მეორის სახელობის პონტიფიკური უნივერსიტეტის დელეგაციას საერთაშორისო ურთიერთობების განყოფილებიდან, პროფ. იოსებ სტალა, ვიცე რექტორი საერთაშორისო ინტერნაციონალიზაციის მიმართულებით, იოვან ბაკი სამეცნიერო კვლევითი და საერთაშორისო ურთიერთობების ცენტრის უფროსი და პროფ ელჟბეტა ოსევსკა, თეოლოგიის დოქტორი.
ერთი კვირის განმავლობაში (13-22 მაისი 2019 წელი) კრაკოველმა კოლეგებმა შეხვედრები გამართეს საბაუნის ადმინისტრაციასთან, რექტორთან, ვიცე რექტორთან, ფაკულტეტების დეკანებთან და ცალკეული სტრუქტურული ერთეულების წარმომადგენლებთან, რომლის დროსაც შეაფასეს არსებული თანამშრომლობა, გამოწვევები, განიხილეს თანამშრომლობის გაღრმავების პერსპექტივები და ერთობლივი პროექტების ფარგლებში თანამშრომლობის შესაძლო გზები.
„ერასმუს+ არის საუკეთესო საშუალება ახალი კონტაქტების შესაძენად აკადემიურ სფეროში მოღვაწე პერსონალთან, ახალი იდეებისა და პერსპექტივების განსახილველად“ - განაცხადა იოსებ სტალამ შეხევდრის დროს და დაგვპირდა სრულ მხარდაჭერას და თანადგომას სამომავლო თანამშრომლობაში.
ვიზიტი ფარგლებში პროფ. ელჟბეტა ოსევსკამ ჩაატარა საჯარო ლექცია საბაუნის სტუდენტებისათვის.
საბაუნი კრაკოვის უნივერსიტეტთან წლებია თანამშრომლობს, როგორც ერასმუს+ ით, ასევე ერთობლივი პროექტების ფარგლებში. 2018 წელს კრაკოვის უნივერსიტეტთან თანამშრომლობით შედგა პროექტი სტუდენტური კონფერენცია მიგრაციის შესახებ, რომლის ფარგლებში საბაუნის სტუდენტები იმყოფებოდნენ ერთკვირიანი ვიზიტით კრაკოვში და ასევე, პოლონელი სტუდენტები სტუმრობდნენ საბაუნის. კონფერენციაზე წაკითხული მოხსენებები გამოიცა კრებული სახით ინგლისურ ენაზე.

Colleagues from UPJP2 with Erasmus+ at Sabauni
Sulkhan-Saba Orbeliani University hosted delegation of the Pontifical University of John Paul II in Krakow, presented by prof. Josez Stala, Vice rector in Internationalization, Mrs. Iwona Bak, Head of the center of Scientific Research and International Relations and Prof. Elzbeta Osewska.
During one weel (13-22 May 2019) colleagues from UPJP2 had meetings with Sabauni administration: with rector, vice rector, deans of the faculties and representatives of other structural units. During the meetings the development of strong cooperation and challenges were discussed. “Erasmus+ is the good possibility to establish and deepening the cooperation between the universities, also, for sharing new ideas and prospective for further partnership”- Josez Stala mentioned during the meeting.
In framework of the visit, prof. Elzbeta Osewska, delivered public lecture for Sabauni students.
Sabauni has good cooperation with UPJP2 for years not only within Erasmus+, but within joint project. Last year (2018) with cooperation UPJP2 and Sabauni, student conference about migration was held. In frame of this project Sabauni students spent one week in Krakow and another one week, Polish students visited Sabauni. The thesis of the speeches were published as a in English language.