ლუბლინის კათოლიკური უნივერსიტეტის პროფესორი საბაუნიში
2023 წლის 5-9 ივნისს, სულხან-საბა ორბელიანის უნივერსიტეტს ლუბლინის კათოლიკური უნივერსიტეტის პროფესორი, პოლონეთის უზენაესი სასამართლოს მოსამართლე, ქშიშტოფ ვიაკი სტუმრობდა, რომლის ვიზიტიც ევროკომისიის მიერ დაფინანსებული Erasmus+ პერსონალის მობილობის პროგრამით განხორციელდა.
პროფესორმა ვიაკმა მონაწილეობა მიიღო საბაუნის მიერ ორგანიზებულ საერთაშორისო კვირეულის ფარგლებში დაგეგმილ სხვადასხვა ღონისძიებებში. აქტიურად იყო ჩართული სამართლის ფაკულტეტის მიერ ორგანიზებულ მრგვალი მაგიდის დისკუსიაში - „ევროკავშირის იმიგრაციის ჩარჩო: მესამე ქვეყნის მოქალაქეების პოზიცია“, გამართა საკონსულტაციო შეხვედრები სადოქტორო პროგრამის სტუდენტებთან და მონაწილეობა მიიღო რიგით მე-6 საერთაშორისო კონფერენციაში „სამართალი და გლობალური უსაფრთხოება“. მისი მოხსენების თემა იყო - „გენოციდის საკითხი პოლონურ სისხლის სამართალში“.
„საბაუნიში ვიზიტი საინტერესო და ნაყოფიერი აღმოჩნდა, ვინაიდან მონაწილეობა მივიღე მრგვალი მაგიდის ფორმატის დისკუსიაში და ასევე დავესწარი ესპანელი პროფესორის საჯარო ლექციას, რომელშიც მომხსენებელმა განიხილა ევროკავშირის პარტნიორობის შეთანხმებები აღმოსავლეთ პარტნიორობის მაგალითზე. გარდა ამისა, გავიცანი ქართველი, ჩეხი და ესპანელი კოლეგები, რომლებთანაც სამომავლოდ ვფიქრობ სისხლის სამართლის მიმართლებით თანამშრომლობის გაღრმავებას“ .
იოანე პავლე მეორის ლუბლინის კათოლიკურ უნივერსიტეტსა და სულხან-საბა ორბელიანის უნივერსიტეტს თანამშრომლობის ისტორია აქვთ სხვადასხვა პროექტების მიმართულებით, როგორიცაა: Erasmus+, აკადემიური პერსონალის გაცვლა, ერთობლივი ღონისძიებები, კვლევები, სასწავლო ვიზიტები და სხვა.

Prof. Krzysztof Wiak at SabaUni
On 5-9 June 2023 prof. Krzysztof Wiak, professor of the John Paul II Catholic University of Lublin (KUL) and Judge of Supreme Court of Poland, within the Erasmus+ ICM staff mobility visited Law Faculty of Sulkhan-Saba Orbeliani University.
During his mobility, prof. Wiak participated in different academic activities, that were planned within the International Week, organized by Sulkhan-Saba Orbeliani University. He was actively involved in round table discussions on the topic: “The EU Immigration Framework: The Position of Third Country Nationals”. He has conducted consultations with PhD candidates and took part in the International Conference “Law and Global Security”, where prof. Wiak Delivered speech on Genocide in Polish Criminal Law”.
“My visit at Sabauni was interesting and fruitful. I participated in classes in an interesting form of "round table". I participated in practical classes of a case study nature. Beside this I established new contacts with law professors from Georgia, Spain and the Czech Republic, which will result in scientific cooperation in the field of criminal law” – prof. Krzysztof Wiak.
The John Paul II Catholic University of Lublin is one of the oldest partner universities of Sulkhan-Saba Orbeliani University, with which Sabauni cooperates within different projects: Erasmus+ ICM, Student and staff exchange, joint research and scientific projects, study visits, joint publications and etc.