მე-9 საერთაშორისო სიმპოზიუმი - „კათოლიკური მემკვიდრეობა საქართველოში''
2026 წლის 3-4 ივნისს, სულხან-საბა ორბელიანის უნივერსიტეტში რიგით მე-9 სამეცნიერო სიმპოზიუმს „კათოლიკური მემკვიდრეობა საქართველოში“ ვუმასპინძლეთ. წლევანდელი სიმპოზიუმი ეძღვნებოდა ქრისტიანობის სახელმწიფო რელიგიად გამოცხადების 1700 წლის იუბილეს და წარმოდგენილი მოხსენებების უმრავლესობა სწორედ ამ მოვლენას ეხებოდა.
სიმპოზიუმის პირველ დღეს დამსწრე საზოგადეობას მიესალმა უნივერსიტეტის რექტორი, მამა აკაკი ჭელიძე, უნივერსიტეტის დამფუძნებელი, ლათინ კათოლიკეთა სამოციქულო ადმინსიტრატორი კავკასიაში, მეუფე ჯუზეპე პაზოტო და წმ. საყდრის სადესპანოს დიპლომატიური მრჩეველი, მონსინიორ ალექსანდრ რაჰინია. მოგვიანებით, დამსწრეებს მიესალმა თბილისის სასულიერო აკადემიისა და სემინარიის რექტორი, პროტოპრესვიტერი გიორგი ზვიადაძე.
ორდღიანი სიმპოზიუმი ხუთ სესიად წარიმართა, სადაც მომხსენებლებმა განიხილეს კათოლიკურ მემკვიდრეობასთან დაკავშირებული სიახლეები სხვადასხვა პერსპექტივიდან, როგორც თეოლოგიური, ისტორიული, ლექსიკოგრაფიული, ბიბლიოგრაფიული და ასე შემდეგ.
სიმპოზიუმის განმავლობაში, ასევე გაიმართა რამდენიმე პროექტის წარდგენა, ერთ-ერთი იყო გორის სახელმწიფო განხორციელებული სამეცნიერო-კვლევითი პროექტები ვატიკანის პროპაგანდა ფიდეს არქივში 2022-2026, რომელიც წარადგინა გორის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ვიცე რექტორმა ზურაბ ზურაბაშვილმა. ღონისძიებას ასევე ესწრებოდა, გორის სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორი, პროფესორი ალექსანდრე მღებრიშვილი. ამავე სესიაში, ცნობილი ქართველი მხატვარის, ფელიქს ვარლამიშვილის (Félix Varla) შემოქმედებაზე ისაუბრა მხატვარის ძმისშვილმა. გარდა ამისა, გაიმართა ორი წიგნის, გასული წლის სიმპოზიუმის მოხსენებების კრებულისა და პროფესორ ნინო დობორჯგინიძის წიგნის „ რელიგირუ ინკულტურაციისა და ერთმორწმუნეობის მითის ისტორიისათვის XVIII-XIX საუკუნეების საქართველოში“ პრეზენტაცია.
სიმპოზიუმს ონლაინ შემოუერთდა ვენის უნივერსიტეტის თეოლოგიის დოქტორანტი, სოფო გოზალიშვილი, რომელმაც მოკლედ ისაუბრა უცხოეთში მყოფი ქართველი თეოლოგების მიერ ჩატარებულ კონფერენციაზე, რომელიც ეძღვნებოდა ქრისტიანობის სახელმწიფო რელიგიად გამოცხადების 1700 წლის იუბილეს.
სიმპოზიუმი ყოველწლიურია და მიზნად ისახავს ქართული კულტურისა და ცნობიერების ჩამოყალიბებაში რომის კათოლიკე ეკლესიის მნიშვნელობის გაანალიზებას.

On June 3-4, 2026, Sulkhan-Saba Orbeliani University hosted the 9th Scientific Symposium "Catholic Heritage in Georgia." This year's symposium was dedicated to the 1700th anniversary of the proclamation of Christianity as the state religion, and the majority of the presented papers focused on this event.
On the first day of the symposium, the audience was welcomed by the University Rector, Father Akaki Chelidze; the University's founder, the Apostolic Administrator of Latin Catholics in the Caucasus, Bishop Giuseppe Pasotto; and the diplomatic adviser of the Holy See's embassy, Monsignor Alexander Rahinia. Later, the Rector of the Tbilisi Theological Academy and Seminary, Protopresbyter Giorgi Zviadadze, also addressed the attendees.
The two-day symposium was held across five sessions, in which presenters discussed new developments related to Catholic heritage from various perspectives - theological, historical, lexicographical, bibliographical, and more.
During the symposium, several project presentations also took place. One of these was a research project carried out by Gori State University — Scientific Research Projects in the Vatican's Propaganda Fide Archive, 2022–2026 — presented by Gori State University Vice-Rector Zurab Zurabashvili. Also in attendance was Gori State University Rector, Professor Alexandre Mgebrishvili. In the same session, the nephew of the well-known Georgian artist Félix Varlamishvili (Félix Varla) spoke about his uncle's work.
Joining the symposium online was Sopho Gozalishvili, a doctoral student in theology at the University of Vienna, who briefly spoke about a conference held by Georgian theologians abroad, dedicated to the 1700th anniversary of the proclamation of Christianity as the state religion.
The symposium is held annually and aims to analyze the significance of the Roman Catholic Church in shaping Georgian culture and identity.