პოლონელი პროფესორის საჯარო ლექციები
13-17 მაისს, სულხან-საბა ორბელიანის უნივერსიტეტს Erasmus+ KA107 მობილობის პროექტის ფარგლებში სტუმრობდა იოანე პავლე მეორის სახელობის ლუბლინის კათოლიკური უნივერსიტეტის ასოცირებული პროფესორი, იაროსლავ მარჟევსკი, რომელმაც საჯარო ლექციები ჩაატარა სტუდენტებისათვის. ლექციების თემა იყო ტოლერანტობა ბიბლიის მიხედვით, სადაც მომხსენებელმა ვრცლად ისაუბრა ტოლერანტობის ნიმუშებზე ბიბლიის მიხედვით. გარდა ამისა, იაროსლავ მარჟევსკიმ მიმოიხილა ტოლერანტობის ისტორია ადრეულ, შუა და თანამედროვე ევროპაში. საჯარო ლექციების დასრულების შემდეგ, მსმენელებს გადაეცათ სერტიფიკატები.
ვიზიტის ფარგლებში პოლონელი პროფესორი შეხვდა საბაუნის ადმინისტრაციას და ისაუბრეს სამომავლო თანამშრომლობის გეგმებზე. მობილობის დასრულების შემდეგ, ბატონ იაროსლავს ვთხოვეთ კომენტარი ვიზიტის შესახებ: „ჩემთვის საბაუნიში Erasmus+ მობილობა არის განვითარებისა და აკადემიური ჰორიზონტის გაღრმავების სინონიმი. ამასთანავე, საუკეთესო საშუალება აღმოჩნდა გამეცნო ქვეყნის კულტურა, ქართველი ხალხი, მათი სტუმართმოყვარეობა და მომენახულებინა მშვენიერი ისტორიული ადგილები. ჩემი პირადი აზრით, Erasmus+ პროგრამის უდიდესი სარგებელია აკადემიურ სივრცეში ჩართული ადამიანების გაცნობა. შედეგად, ხდება მოსაზრებებისა და მიმდინარე აქტიურ თემებზე შეხედულებების გაცვლა/გაზიარება“.
სულხან-საბა ორბელიანის უნივერსიტეტი 2015-2016 წლიდან არის ჩართული Erasmus+ KA107 პროგრამაში, რომლის ფარგლებში ყოველ წელიწადს ხდება აკადემიური პერსონალისა და სტუდენტების გაცვლა პარტნიორ უნივერსიტეტებში.

Public lectures of Polish Professor
13-17 May of 2019 Sabauni hosted rev. Jaroslaw Marczewski, associated professor of John Paul II Catholic University of Lublin within Erasmus+ KA107 teaching mobility. In framework of his visit, prof. Marczewski delivered public lectures for the students on the topic “Tolerance”. During the lecture, professor spoke about the paradigm of Tolerance in Bible, he referred also the issues of Tolerance in the early ages and Modern Europe. After the completion of the lecture, the students were awarded with the certificates.
Within the visit, prof. Marczewski led meeting with the administration of Sabauni, where the future plans of cooperations were discussed. After the visit, professor shared his opinion to us: “For me, Erasmus+ program at Sabauni is a synonym of development and broadening academic horizons. It is also a great opportunity to get to know the culture of the country, Georgian people, their customs and beautiful historic places. In my personal opinion, the biggest profit of Erasmus+ mobility programs are getting to know other people connected with the academic environment. As a result, you can enrich each other with views on interesting and current topics.
Sulkhan-Saba Orbeliani University is involved in Erasmus+ KA107 from 2015-2016 and since that time, we have student and staff mobility with partner universities.