პროექტ STAR ის შემაჯამებელი შეხვედრა
Erasmus+ KA2 პროექტი “სტუდენტზე ორიენტირებული სწავლება, მოწინავე რესურსები საქართველოსა და ჩინეთისათვის” დასასრულს უახლოვდება, ამასთან დაკავშირებით 2019 წლის 3-7 ივნისს ჩატარდა პროექტის რიგით მე-7 სამუშაო შეხვედრა, რომლის მიზანი იყო პროექტის შეჯამება, შედეგების გაზიარება/პრეზენტაცია, დასკვნითი ანგარიშისათვის მომზადება და სამომავლო თანამშრომლობის დაგეგმვა.
პროექტის ფარგლებში შემუშავდა სტუდენტზე ორიენტირებული სწავლების სახელმძღვანელო ინგლისურ, ქართულ და ჩინურ ენებზე (პასუხისმგებელი რუსეს უნივერსიტეტი, ბულგარეთი), დაფუძნდა პარტნიორ უნივერსიტეტებში (საქართველოს და ჩინეთის) უწყვეტი განათლების ერთეულები და ჩატარდა ტრენინგები აკადემიური და ადმინისტრაციული პერსონალისათვის (პასუხისმგებელი კოიმბრას უნივერსიტეტი, პორტუგალია), შეიქმნა ონლაინ პლატფორმა, სადაც დაინტერესებული პირებისათვის ხელმისაწვდომი იქნება როგორც სახელმძღვანელო და თითოეული უნივერსიტეტის გამოცდილება სწავლების მეთოდებზე (ვიდეო ლექციები, რეკომენდაციები), ასევე, საშუალება ექნება ფორუმის რეჟიმში მიიღოს დამატებითი ინფორმაცია დარგის სპეციალისტებისაგან (პასუხისმგებელი საქართველოს უნივერსიტეტი). სწორედ, პროექტის შედეგებს მიეძღვნა 4 ივნისს გამართული დასკვნითი კონფერენცია, სადაც თითოულმა უნივერსიტეტმა წარადგინა პროექტის მთავარი პროდუქტის იმპლემენტაციის შედეგები.
შეხვედრების ბოლო დღეს პროექტის მონაწილეებს საშუალება ჰქონდათ მოენახულებინათ სულხან-საბა ორბელიანის უნივერსიტეტი, სადაც სტუმრებს მიესალმნენ უნივერსიტეტის რექტორი, პროფ. ვაჟა ვარდიძე და ვიცე რექტორი, პროფ. დიმიტრი გეგენავა. ჩინელ და ჩეხ კოლეგებს შეხვდნენ ასევე ფაკულტეტის დეკანები და სამომავლო თანამშრომლობის პერსპექტივები განიხილეს.
პროექტის შეხვედრას, რომელსაც უმასპინძლა საქართველოს უნივერსიტეტმა, ესწრებოდა პროექტში ჩართული ყველა უნივერსიტეტის წარმომადგენელი: მასარიკის უნივერსიტეტი (კოორდინატორი, ჩეხეთი), კოპენჰაგენის საუნივერსიტეტო კოლეჯი (დანია), კოიმბრას უნივერსიტეტი (პორტუგალია), რუსეს უნივერსიტეტი (ბულგარეთი), საბაუნი, ზუგდიდის შოთა მესხიას სახელმწიფო უნივერსიტეტი და ჩინეთის ხუთი უნივერსიტეტი,

Final meeting of STAR project
Erasmus+ KA2 project “Sustainable Learner Centered Teaching, Advanced Resources for Georgia and China” STAR is approaching in its end and the final project meeting was held in 3-7 June of 2019 in Georgia, aiming to summer up the project outcomes and discuss the possibility of further cooperation between the universities.
In the frame of the project there was elaborated the Manual on “Learner Centered Teaching” in English, Georgian and Chinese (responsible for the WP university of Ruse, Bulgaria), established the Continuous Professional Development units in the partner universities and trained the academic and administrative staff (responsible the University of Coimbra, Portugal), created the online platform which will be accessible for the interested people to get more information about the LCT, CPD units and its implementation in the partner universities, also, get acquainted the experience of universities and ask the questions to the field experts. (responsible for the platform University of Georgia). Those above mentioned topics were the main topic of the final dissemination conference, which was held on 4th June.
Last day of the meeting the partners from China and Czech Republic have the possibility to visit Sulkhan-Saba Orbeliani University, where were greeted by University rector, prof. Vaja Vardidze and Vice rector, prof. Dimitry Gegenava. The partners also met the deans of the faculties.
The meeting was hosted by University of Georgia and all the partners were attended: Massaryk University (Czech Republic, coordinator university), University college of Copenhagen (Denmark), University of Coimbra (Portugal), University of Ruse (Bulgaria), Sabauni, Zugdidi State University and five Chinese Universities.