რუმინელი პროფესორის Erasmus+ მობილობა საბაუნიში
2023 წლის 4-7 დეკემბერს, სულხან-საბა ორბელიანის უნივერსიტეტის თეოლოგიის ფაკულტეტმა რუმინელ პროფესორს, ბოგდან-ვლადუტ ბრინზას უმასპინძლა. ალექსანდერ-იან კუზას უნივერსიტეტის პროფესორმა ერთ კვირიანი სტუმრობის ფარგლებში ლექცია ჩაატარა თეოლოგიის ფაკულტეტის სტუდენტებისათვის თემაზე: „ეკოლოგიასა და πάθος შორის ურთიერთობა მაქსიმე აღმსარებლის სწავლების მიხედვით“. ასევე, მონაწილეობა მიიღო ქართველ კოლეგებთან ერთად მრგვალი მაგიდის ტიპის დისკუსიაში თემაზე: „ეკლესიისა და სახელმწიფოს ურთიერთობა, საქართველოსა და რუმინეთის მაგალითზე“. შეხვედრა კითხვა-პასუხის რეჟიმით დასრულდა.
ვიზიტის ფარგლებში პროფესორმა ბრინზამ სამუშაო შეხვედრა გამართა თეოლოგიის ფაკულტეტის დეკანთან, პროფესორ გოჩა ბარნოვთან, სადაც ისაუბრეს უნივერსიტეტებს შორის სამომავლო თანამშრომლობაზე.
რუმინელი პროფესორი ასევე მონაწილეობდა საბაუნიში გამართულ საერთაშორისო კონფერენციაში „Reading Scripture as Orthodox Theologians”, რომელშიც მონაწილეობდნენ ქართველი და უცხოელი პროფესორები ევროპის სხვადასხვა უნივერსიტეტებიდან.
პროფესორ ბრინზას ვიზიტი განხორციელდა ევროკომისიის მიერ დაფინანსებული Erasmus+ KA171 აკადემიური პერსონალის მობილობის პროგრამის ფარგლებში.

Erasmus+ teaching mobility of Romanian professor at SabaUni
On December 4-7, 2023 faculty of Theology of Sulkhan-Saba Orbeliani University hosted prof. Bogdan-Vladut Brinza from Alexander Ioan Cuza University of Iasi (Romania). Prof Brinza delivered lecture for the Theologian student on the topic of “The relation between ecology and πάθος in Saint Maximus the Confessor teaching”. He also took part in the Round Table meeting with Georgian colleagues on the topic: Relations between the State and the Church on the example Georgia and Romania”.
During the visit, prof. Brinza hold a working meeting with professor Gocha Barnovi, dean of the Faculty of Theology, where they discussed the ways for the future cooperation between Sulkhan-Saba Orbeliani University and Ioan Cuza University in Iasi.
He also participated in the 6th International Conference “Reading Scripture as Orthodox Theologians” hold at Sulkhan-Saba Orbeliani University, what was participated Georgian and Foreign professors from various European universities.