საბაუნის რექტორის და ვიცე რექტორის სამუშაო ვიზიტი ანტვერპენში
2019 წლის 16-18 მაისს საბაუნის რექტორი, პროფ. ვაჟა ვარდიძე და ვიცე რექტორი, პროფ. დიმიტრი გეგენავა სამუშაო ვიზიტით იმყოფებოდნენ ანტვერპენის უნივერსიტეტში, (ბელგია) სადაც გაიმართა ევროპის კათოლიკური უნივერსიტეტების ფედერაციის ( FUCE) გენერალური ასამბლეა მთავარი თემით „ევროპული ჰუმანიზმი ჩამოყალიბების პროცესში“.
ორ დღიანი ასამბლეა სამი ნაწილისაგან შედგებოდა, პირველი ნაწილის თემა იყო „ევროპული სოციალური და პოლიტიკური განვითარება: მომავლის გამოწვევები“ სადაც მოხსენებები წაიკითხეს ლუვენის კათოლიკური უნივერსიტეტის პროფესორმა, სტივენ ვან ჰეკმა და ანტვერპენის უნივერსიტეტის პროფესორმა ფრანკ ვანდენბრუკმა.
სესიის მეორე ნაწილი მიეძღვნა ფედერაციის მიერ ახლად დაფუძნებული ინტერდისციპლინური საბაკალავრო და სამაგისტრო პროგრამების „ევროპული ჰუმანიზმი ჩამოყალიბების პროცესში“ განხილვას. პროგრამის ხელმძღვანელმა, ანტვერპენის წმ. ეგნატეს სახელობის ცენტრის კოორდინატორმა და სასწავლო კურსების ხელმძღვანელებმა დამსწრე საზოგადოებას წარუდგინეს პროგრამის პრეზენტაცია, რომლის დასრულების შემდეგ გაიმართა დისკუსია- განხილვა.
საგანმანათლებლო პროგრამის დაფუძნებით ფედერაცია ეხმაურება პაპი ფრანცისკეს მიერ წამოჭრილ კითხვას „თუ რა მოუვიდა თავისუფლების, დემოკრატიისა და ადამიანის უფლებების დამცველ ჰუმანისტ ევროპას“. შესაბამისად, ასამბლეაზე და საგანმანათლებლო პროგრამებში წამოწეულია შემდეგი პრობლემური საკითხები
„როგორ მოხდება იმ ღირებულებების რეინტეგრაცია, რომელსაც განიცდის ევროპული ჰუმანიზმი?
„რამდენად რელევანტურია ევროპული ჰუმანიზმი გლობალურ მსოფლიოსთან?“
„როგორ ვსწავლობთ ევროპულ ჰუმანიზმს და როგორ შეიძლება ისწავლებოდეს ის უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებში?“
ასამბლეის მესამე ნაწილზე იმსჯელეს ევროპული ჰუმანიზმის მომავალზე, სადაც ერთ-ერთი მომხსენებელი იყო, ჰერმან ვან რომპეი, ევროსაბჭოს პირველი პრეზიდენტი, ბელგიის ყოფილი პრემიერ მინისტრი და ამჟამინდელი სახელმწიფო მინისტრი.
ასამბლეაზე ჩატარდა ფედერაციის პრეზიდენტის და ბორდის არჩევნები, რომლის მიხედვით მომავალ სამ წელს ფედერაციის პრეზიდენტის პოსტს ჩაიბარებს მაიკლ მიულენი, მეინუთის წმ. პატრიკის კოლეჯის პრეზიდენტი (ირლანდია).
„ევროპული ჰუმანიზმი ჩამოყალიბების პროცესში“ საგანმანათლებლო პროგრამის ფარგლებში მიმდინარე წლის ივლისში იტალიაში, ლუმსას უნივერსიტეტში ტარდება საზაფხულო სკოლა, რომელშიც მონაწილეობას მიიღებს საბაუნის ორი სტუდენტი: ხატია ხაფავა და მარიამ აბუაშვილი.
საბაუნი FUCE ს წევრი გასული წლის მაისში გახდა და მას შემდეგ აქტიურად არის ჩართული ფედერაციის მიერ ორგანიზებულ ღონისძიებებში. ასამბლეაზე გადაწყდა ასევე ფედერაციის მიერ დაწესებული სტიპენდიების მფლობელების საკითხიც, მიმდინარე წელს, საბაუნის სამი სტუდენტი მიიღებს სასწავლო გაცვლით სტიპენდიას და 2019-2020 წლის გაზაფხულის სემესტრს გაივლის პარტნიორ უნივერსიტეტში (პოლონეთში).

Rector and Vice rector at FUCE GA
On 16-18 May 2019 prof. Vaja Vardidze, rector and prof. Dimitry Gegenava, vice rector of Sulkhan-Saba Orbeliani Universtiy paid a visit at the University of Antwerp (Belgium), where General Assembly of FUCE (Federation of European Catholic Universities) was held. The topic of the GA was “European Humanism in the making”
The Assembly was divided into three parts. The topic of the first part was “The European Social and Political Construction: Challenges for the future”, where speeches were delivered by Steven Van Hecke, prof. of KU Leuven and Franck Vandenbroucke, prof. of the University of Antwerp.
The second part was dedicated to the newly established interdisciplinary study program (for BA and MA) “European Humanism in the making”. The program and course coordinators have presented the educational program and after that the audience discussed it. Establishing the program, FUCE wanted to address the Pope Francis’ question “What happened to humanist Europe, the defender of human rights, democracy and freedom?” accordingly, during the assembly the following questions were discussed:
“How to reinterpret the values that underpin European Humanism”
“How relevant is European humanism in a globalized world and how may it apply to current society”
“How can European humanism contribute to current issues of governance, citizenship, prosperity, solidarity and human development?”
How do we study European humanism and how to apply it in higher education”?
During the third part of the meeting “hope for the future” was the topic of discussion and seminars. Among the speakers, there was Herman Van Rompuy, Minister of State, former Belgian prime Minister and first President of the European Council was presented.
During the GA the new president of FUCE was elected. Rev. Prof. Micahel Mullaney, president of St. Patrick’s College Maynooth (Irland) will take the post of the president for the next three year. From the 2013 the president of the federation was Rev. Prof. Magnin Thierry, rector of Catholic University of Lyon (France).
In the framework of study program “European Humanism in the making” there will be held summer school for the student in the Italy (University of LUMSA), where two students of Sabauni, Khatia Khapava and Mariam Abuashvili will participate in this July.
Sabauni became a member of FUCE last year and since then, it is actively involved in the various events organized by FUCE. The member of assembly discussed the FUCE grant question and according to the decision, three students of Sabauni will get study mobility grant for the next academic year (winter semester).