საერთაშორისო ურთიერთობების მენეჯერის ვიზიტი ოლომოუცის პალაცკის უნივერსიტეტში
სულხან-საბა ორბელიანის უნივერსიტეტის საერთაშორისო ურთიერთობების მენეჯერი, შორენა პარუნაშვილი სამუშაო ვიზიტით ჩეხეთში, ოლომოუცის პალაცკის უნივერსიტეტში იმყოფებოდა.
ვიზიტის ფარგლებში შორენა პარუნაშვილი შეხვდა მასპინძელი უნივერსიტეტის საერთაშორისო ურთიერთობების სათაო ოფისის და ფაკულტეტების წარმომადგენლებს, რომლის დროსაც კოლეგებმა შეაფასეს მიმდინარე Erasmus+ პროექტი, განიხილეს პროექტის განხორციელების დროს წამოჭრილი საკითხები და ასევე მობილობების შედეგები.
„მობილობა სხვადასხვა კუთხით იყო საინტერესო, ერთი მხრივ პირადად გავიცანი კოლეგები, რომლებთანაც წლების მანძილზე მქონდა ონლაინ კომუნიკაცია, ვისაუბრეთ მიმდინარე პროექტზე და დავსახეთ სამომავლო გეგმები, ხოლო მეორე მხრივ შევხვდი კოლეგებს სხვადასხვა ფაკულტეტებიდან, სადაც გამოვთქვით თანამშრომლობის გაღრმავების სურვილი და მზაობა არა მხოლოდ Erasmus+ კრედიტების მობილობის ფარგლებში, არამედ ინდივიდუალური გაცვლითი პროგრამის, ვიშეგრადის ფონდის და სხვა პროექტების საშუალებით. გარდა ამისა, მქონდა შეხვედრები თეოლოგიის ფაკულტეტის კომუნკაციების დეპარტამენტის ხელმძღვანელთან, პროფესორ იაროსლავ ფრანცთან და ამავე ფაკულტეტის სოციოლოგიის მიმართლების პროფესორთან, იაკუბ დოლეზელთან, რომლებმაც გამოთქვეს თანამშრომლობის გაგრძელებისთვის მზაობა სხვადასხვა პროექტის ფარგლებში, როგორიცაა საერთაშორისო კონფერენციებში მონაწილეობა, პუბლიკაციები, გამოცდილების გაზიარება და სხვა.
ვიზიტი განხორციელდა Erasmus+ ICM პერსონალის მობილობის ფარგლებში 2023 წლის 25 ივლისიდან 29 ივლისის ჩათვლით. სულხან-საბა ორბელიანის უნივერსიტეტი და პალაცკის უნივერსიტეტი 2019 წლიდან თანამშრომლობენ. მიმდინარე Erasmus+ ICM პროექტის ფარგლებში საბაუნის ათი სტუდენტი და პერსონალი მობილობით სტუმრობდა პალაცკის უნივერსიტეტს.

Within the visit, she met the representatives from Central Office International Relations and IR officers from the faculty of Theology. During the meeting, running Erasmus+ ICM projects, its implementation and outcomes was discussed.
“This mobility was very interesting in different ways. From the one side, I met the colleagues, with them I communicate during the years. We have evaluated the running projects, that is supposed to be end this month and discussed future plans and from the other side, I had opportunity to meet new colleagues from different faculties and express our readiness and interest to cooperate with them. It was very nice, that our partners are also interested in extending cooperation between our universities and are ready to accept our students and staff not only within Erasmus+ ICM program, but individual exchange program based on the Memorandum of Understanding, Visegrad foundation and etc. Beside this, I had a pleasure to be hosted from prof. Jaroslav Franc and Jakub Dolezel and got their readiness to continue our partnership beyond Erasmus+ ICM program, like, conferences, consultations, joint seminars etc.
The visit was implemented in frame of the Erasmus+ International Credit Mobility program and took place between July 25-29. Sulkhan-Saba Orbeliani University and Palacky University in Olomouc have been cooperated since 2019. Within the running Erasmus+ ICM program 10 students and staff members visited UP.