სამართლის ფაკულტეტმა ამერიკული გრანტი მოიპოვა
საბაუნის სამართლის ფაკულტეტმა გაიმარჯვა ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) პროგრამის - „კანონის უზენაესობის მხარდაჭერა საქართველოში“ (PROLoG) - მიერ გამოცხადებულ კონკურსში „ადამიანის უფლებათა სამართლის მიმართულება“.
პროექტში ასევე ჩართულები არიან ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტისა და სამცხე-ჯავახეთის სახელმწიფო უნივერსიტეტის სამართლის ფაკულტეტებიც.
პროექტი უნიკალურია თავისი არსით, რადგან შეიქმნება სამი ახალი სასწავლო საგანი: „შშმ პირების სამართალი“, „ანტიდისკრიმინაციული სამართალი“ და „თანასწორობის უფლებათა დაცვა“. ამათგან პირველი ორი საგანი გათვალისწინებული იქნება სამართლის საბაკალავრო პროგრამაში, ხოლო მესამე - სამართლის სამაგისტრო პროგრამაში. საგნები ჯერ დაიტესტება საბაუნიში, ხოლო შემდეგ შევა დანარჩენი ორი პარტნიორი უნივერსიტეტის საგანმანათლებლო პროგრამებში. შესაბამისად, საბაუნი იქნება პირველი უნივერსიტეტი საქართველოს საგანმანათლებლო სივრცეში, რომლის სასწავლო პროგრამებიც სტუდენტებს შესთავაზებს თანამედროვე გამოწვევებზე ორიეტირებულ ახალ პრაქტიკულ საგნებს:
- „შშმ პირების სამართალი“
- „ანტიდისკრიმინაციული სამართალი“
- „თანასწორობის უფლებათა დაცვა“.
პროექტი მრავალკომპონენტიანია, რომლის ფარგლებშიც:
შეიქმნება
- 3 ახალი სასწავლო საგნის სილაბუსი
- ერთი სახელმძღვანელო სტუდენტებისთვის
- ერთი სახელმძღვანელო ლექტორებისთვის
- ერთი სტატიათა კრებული
- ვიდეოლექციები და ვიდეორგოლები შშმ პირების უფლებებისა და თანასწორობის უფლებებთან დაკავშირებული. ამასთანავე, ვიდეოლექციები და ვიდეორგოლები ადაპტირებული იქნება სმენადაქვეითებულთათვის
ჩატარდება:
- 6 ვორქშოფი სამივე უნივერსიტეტში პროფესორ-მასწავლებლების მონაწილეობით
- 6 საჯარო დისკუსია თბილისში, აჭარასა და ახალციხეში
- ერთი საჯარო ლექცია თბილისში
- დასკვნითი საჯარო შეხვედრა თბილისში
პროექტში მონაწილეობას მიიღებს ჰარვარდის უნივერსიტეტის (აშშ) პროფესორი ჟანეტ ლორდი (Janet Lord), რომელიც იქნება „შშმ პირების სამართლის“ მთავარი ავტორი. იგი ასევე ეწვევა საბაუნის და ჩაატარებს საჯარო ლექციას.
პროექტის ფარგლებში საბაუნი შეიძენს სტუდიას, რაც შესაძლებლომას მოგვცემს არა მარტო ამ პროექტის ფარგლებში, არამედ მისი დასრულების შემდეგაც ჩავწეროთ ჩვენი პროფესორების საინტერესო ლექციები და ვიდორგოლები.

The law faculty won an American grant
Faculty of Law of Sabauni has won the Human Rights Law Competition announced by the United States Agency for International Development (USAID) Program for Promoting Rule of Law in Georgia (PROLoG).
The faculties of law of Batumi Shota Rustaveli State University and Samtskhe-Javakheti State University are also involved in the project.
The project is unique in its essence, as three new subjects will be created: "Law for Persons with Disabilities", "Anti-Discrimination Law" and "Protection of Equality Rights". The first two of these subjects will be considered in the Bachelor of Laws program, and the third - in the Master of Laws program. Subjects will be tested first in Sabauni and then included in the educational programs of the other two partner universities. Accordingly, Sabauni will be the first university in the educational space of Georgia, whose curricula will offer students new practical subjects focused on modern challenges:
- "Law of Persons with Disabilities"
- "Anti-Discrimination Law"
- "Protection of Equality Rights".
The project is multi-component, within which:
Will be created
- Syllabus of 3 new subjects
- One guide for students
- One guide for lecturers
- A collection of articles
- Video lectures and videos on the rights and equality of persons with disabilities. In addition, video lectures and videos will be adapted for the hearing impaired.
Will be held:
- 6 workshops with professors from all three universities
- 6 public discussions in Tbilisi, Adjara and Akhaltsikhe
- One public lecture in Tbilisi
- Final public meeting in Tbilisi
The project will involve Janet Lord, a professor at Harvard University (USA), who will be the lead author of The Law on Persons with Disabilities. She will also visit Sabauni and give a public lecture.
As part of the project, Sabauni will acquire a studio, which will allow us to record interesting lectures and videos of our professors not only after completion of this project, but also after its completion.