სოციალურ მეცნიერებათა ფაკულტეტის პროფესორის ვიზიტი სოფიის უნივერსიტეტში
საბაუნის სოციალურ მეცნიერებათა ფაკულტეტის აფილირებული ასოცირებული პროფესორი და „აღმოსავლეთ ევროპის საგარეო პოლიტიკა და უსაფრთხოების“ სამაგისტრო პროგრამის ხელმძღვანელი, ივანე ოქრომჭედლიშვილი Erasmus+ KA171 აკადემიური პერსონალის მობილობის პროგრამით სოფიის წმ. კლემენტი ოხრიდელის უნივერსიტეტს სტუმრობდა.
ვიზიტის ფარგლებში პროფესორმა ივანემ სოფიის უნივერსიტეტის საბაკალავრო და სამაგისტრო პროგრამის სტუდენტებისთვის ლექციები ჩაატარა თემებზე: “ნატოში გაწევრიანება: ეროვნული მიზანი თუ სტრატეგიული საშუალება საქართველოსთვის? და „თავდაცვის პოლიტიკისა და სტრატეგიის დაკავშირება თავდაცვისბიუჯეტთან“.
ლექციების დროს ყურადღება გამახვილდა საქართველოს ევროატლანტიკურ მისწრაფებებზე, ეროვნული უსაფრთხოების პრიორიტეტებსა და თავდაცვის პოლიტიკის და სტრატეგიის საბიუჯეტო დაგეგმვასა და აღსრულებასთან შესაბამისობის გამოწვევებზე. სტუდენტები აქტიურად ჩაერთნენ დისკუსიაში და დიდი ინტერესი გამოავლინეს წარმოდგენილი თემების მიმართ.
ლექციების მიღმა საბაუნის პროფესორი შეხვდა ბულგარელ კოლეგებს, რომლებთანაც გამოცდილების გაზიარების მიღმა, ისაუბრა სამომავლო გეგმებზე ერთობლივ პროექტებზე, საჯარო ლექციებსა და კვლევით პროექტებზე.
„ვფიქრობ, მობილობა იყო უაღრესად მნიშვნელოვანი როგორც პიროვნული განვითარებისთვის, ასევე უნივერსიტეტისა და ფაკულტეტისთვის. სოფიის უნივერსიტეტში ლექციების წაკითხვამ მნიშვნელოვანი წვლილი შეიტანა საერთაშორისო აკადემიური კავშირების გაღრმავებაში. განსაკუთრებით აღსანიშნავია აქტიური კომუნიკაცია პოლიტიკის მეცნიერების დეპარტამენტის წარმომადგენელთან, ასოცირებულ პროფესორ ბორის პოპივანოვთან, რომლის ფარგლებშიც განვიხილეთ თანამშრომლობის შესაძლო ფორმატები – მათ შორის ერთობლივი კვლევითი პროექტები და სტუდენტური გაცვლითი პროგრამები. მობილობის ფარგლებში მიღებული გამოცდილება საშუალებას გვაძლევს უკეთ გავაცნობიეროთ და გამოვიყენოთ ევროპული უნივერსიტეტების საგანმანათლებლო და აკადემიური პრაქტიკა, რაც მნიშვნელოვნად განამტკიცებს საბაუნის საერთაშორისო ინტეგრაციას. ჩემთვის განსაკუთრებით ღირებული იყო სტუდენტების აქტიური ჩართულობა დისკუსიებში, რაც კიდევ ერთხელ უსვამს ხაზს ისეთი თემატური მიმართულებების აქტუალობასა და საჭიროებას, როგორიც არის საგარეო პოლიტიკა, უსაფრთხოების და თავდაცვის პოლიტიკა და მენეჯმენტი“- ივანე ოქრომჭედლიშვილი.

Visit of the Faculty of Social Sciences Professor to Sofia University
Ivane Okromchedlishvili, an affiliated Associate Professor at the Faculty of Social Sciences at Sulkhan-Saba Orbeliani University (Sabauni) and head of the Master's program "Foreign Policy and Security of Eastern Europe", visited St. Kliment Ohridski Sofia University as part of the Erasmus+ KA171 academic staff mobility program.
During the visit, Professor Ivane delivered lectures to undergraduate and graduate students at Sofia University on the topics: "Joining NATO: A National end of a Strategy Means for Georgia?” and "Linking Defense Policy and Strategy to the Defense Budget." Both lectures were well received by the students, which was reflected in their active engagement and the questions they raised.
In addition to the lectures, the Sabauni professor met with Bulgarian colleagues. Beyond sharing experiences, they also discussed future plans for joint projects, public lectures, and research collaborations.
"I believe the mobility was extremely important both for personal development and for the advancement of the university and faculty. Delivering lectures at Sofia University significantly contributed to strengthening international academic ties. Particularly noteworthy was the active communication with Associate Professor Boris Popivanov from the Department of Political Science. We discussed potential forms of cooperation—including joint research projects and student exchange programs. The experience gained through this mobility allows us to better understand and implement the educational and academic practices of European universities, which will significantly enhance Sabauni’s international integration. What was especially valuable for me was the students’ active participation in the discussions, which once again highlights the relevance and necessity of thematic areas such as foreign policy, security, defense policy, and management," – said Ivane Okromchedlishvili.