სოციალურ მეცნიერებათა სკოლის დეკანის თანაავტორობით Scopus-ის ინდექსირებულ ჟურნალში სტატია გამოქვეყნდა
სულხან-საბა ორბელიანის უნივერსიტეტის სოციალურ მეცნიერებათა ფაკულტეტის დეკანის, პროფესორ თამარ ქობულაძის თანაავტორობით, გამოქვეყნდა სამეცნიერო სტატია Scopus-ის ბაზაში ინდექსირებულ საერთაშორისო რეიტინგულ ჟურნალში - Journal of Autism and Developmental Disorders.
სტატიის სათაურია: „Perspectives of Autistic People, Parents, and Healthcare Professionals on Communication in Healthcare Settings and Related Needs in Georgia: A Qualitative Study“.
პუბლიკაციაში წარმოდგენილია კვლევის შედეგები, რომელიც განხორციელდა პროფესორ თამარ კალანდაძის (Department of Education, ICT and Learning, Østfold University of Applied Sciences, Norway) ხელმძღვანელობით. კვლევაში მონაწილეობდნენ მენტალური ჯანმრთელობის ცენტრ „გამმას“ დირექტორი მაია გაბუნია (MD, PhD), ასევე ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტისა და სულხან-საბა ორბელიანის უნივერსიტეტის პროფესორები.

Publication Co-Authored by Dean of the School of Social Sciences Published in a Scopus-Indexed Journal
A publication co-authored by Professor Tamar Kobuladze, Dean of the School of Social Sciences at Sulkhan-Saba Orbeliani University, has been published in the internationally recognized, Scopus-indexed journal Journal of Autism and Developmental Disorders under the title:"Perspectives of Autistic People, Parents, and Healthcare Professionals on Communication in Healthcare Settings and Related Needs in Georgia: A Qualitative Study."
The study was conducted under the leadership of Professor Tamar Kalandadze (Department of Education, ICT and Learning, Østfold University of Applied Sciences, Norway), with the participation of Maia Gabunia, MD, PhD, Director of the Mental Health Center "Gamma," as well as faculty members from Ilia State University and Sulkhan-Saba Orbeliani University.