STAR პროექტის მესამე შეხვედრა პორტუგალიაში
2018 წლის 12-16 მარტს პორტუგალიის ქალაქ კოიმბრაში ჩატარდა ერასმუს+ პროექტის „სტუდენტზე ორიენტირებული სწავლება- დამატებითი რესურსები საქართველოსა და ჩინეთისათვის“ (STAR) რიგით მესამე სამუშაო შეხვედრა, რომელსაც მასპინძლობდა კონსორციუმის წევრი, კოიმბრას უნივერსიტეტი. საბაუნი, როგორც პროექტის ერთ-ერთჲ პარტნიორი უნივერსიტეტი წარმოდგენილი იყო პროფესორ ეკატერინე ნაცვლიშვილისა და ასოცირებული პროფესორის, გვანცა აბდალაძის სახით.
შეხვედრაზე პროექტის მონაწილეებს რუსის უნივერსიტეტის გუნდმა წარუდგინა სტუდენტზე ორიენტირებული (მდგრადი) სწავლების სახელმძღვანელოს სამუშაო ვერსია, რომელზეც მიმდინარეობდა მსჯელობა შეხვედრების დროს. გარდა ამისა, შეხვედრის მონაწილეებმა ერთმანეთს გამოცდილება გაუზიარეს პროფესიული განვითარების ცენტრის (CPD) მუშაობის შესახებ. ასევე, დიდი ყურადღება დაეთმო სწავლების მეთოდზე მუშაობას, რომელშიც მონაწილეობდნენ საქართველოსა და ჩინეთის უნივერსიტეტების წარმომადგენლები.
პროექტით გათვალისწინებულია სტუდენტზე ორიენტირებული სწავლების მეთოდის შემუშავება დასავლელი პარტნიორების გამოცდილების გაზიარებით, ქართული და ჩინური უნივერსიტეტების წარმოამდგენლების დატრენინგება და შემდგომში ამ მეთოდების საქართველოსა და ჩინეთის უნივერსიტეტებში დანერგვა.

Third STAR meeting in Coimbra
On 12-16 March of 2018 the third STსAR (Sustainable learner-centered Teaching - Advanced Resources for Georgia and China) project meeting was hosted by University of Coimbra (Portugal). From Sabauni in this meeting prof. Ekaterine Natsvlishvili and Asoc. Prof. Gvantsa Abdaladze have been participating.
During the meeting there was presented the draft of learner centered teaching manual by the team of the University of Ruse, which is responsible for this working package. The participants discussed also the experience about CPD units and participants from partner countries were advised how CPD must work. The main attention was paid on the teaching methods.
The aim of the project is to elaborate learner-centered teaching approaches considering the partner’s best practice and Georgian and Chinese educational system and after elaboration its implementation in Georgian and Chinese Universities.