სულხან-საბა ორბელიანის უნივერსიტეტსა და საფარს შორის მემორანდუმი გაფორმდა
2025 წლის 18 ივლისს, სულხან-საბა ორბელიანის უნივერსიტეტმა და ორგანიზაცია „საფარმა“ თანამშრომლობის მემორანდუმს მოაწერეს ხელი — დოკუმენტს, რომელიც საფუძველს უყრის გრძელვადიან პარტნიორობას ადამიანის უფლებებისა და გენდერული თანასწორობის სფეროში.
მემორანდუმის ფარგლებში, მხარეები ერთად იმუშავებენ:
- ადამიანის უფლებებისა და გენდერული თანასწორობის მხარდაჭერაზე;
- აკადემიური კვლევების განხორციელებაზე;
- საგანმანათლებლო ტრენინგებსა და კონფერენციების ორგანიზებაზე;
- სასწავლო და სამეცნიერო ლიტერატურის შექმნასა და გავრცელებაზე.
სულხან-საბა ორბელიანის უნივერსიტეტისთვის ეს მემორანდუმი არ არის მხოლოდ თანამშრომლობის ფორმალური დადასტურება, ეს არის ღირებულებით გააზრებული არჩევანი, რომელიც ადასტურებს უნივერსიტეტის მზაობას, იყოს აქტიური მონაწილე სამართლიანი და თანასწორი საზოგადოების ფორმირებაში.
თანამშრომლობა „საფართან“ კიდევ ერთხელ უსვამს ხაზს იმ მისწრაფებას, რომ აკადემიური სივრცე მხოლოდ თეორიული ცოდნის მიცემის ადგილი კი არა, არამედ ცოცხალი პლატფორმა უნდა იყოს, სადაც სტუდენტებს ეძლევათ შესაძლებლობა, რეალური ცვლილებების ნაწილი გახდნენ.

A Memorandum of Understanding was signed between Sulkhan-Saba Orbeliani University and Sapari.
On July 18, 2025, Sulkhan-Saba Orbeliani University and the organization “Sapari” signed a Memorandum of Cooperation—a document that lays the foundation for a long-term partnership in the field of human rights and gender equality.
Within the framework of the memorandum, the parties will collaborate on:
Promoting human rights and gender equality;
Conducting academic research;
Organizing educational trainings and conferences;
Creating and disseminating educational and scientific literature.
For Sulkhan-Saba Orbeliani University, this memorandum is not just a formal confirmation of cooperation—it is a value-based choice that reflects the university’s commitment to being an active contributor to the development of a just and equal society.
The partnership with “Sapari” once again underscores the university’s belief that the academic space should not merely provide theoretical knowledge but serve as a vibrant platform where students are empowered to become part of real change.