ტრენინგი “სწავლების თანამედროვე მეთოდები“ აკადემიური პერსონალისათვის
2019 წლის 10 ოქტომბერს საბაუნის პროფესიული განვითარების ცენტრის ეგიდით ჩატარდა ტრენინგი „სტუდენტზე ორიენტირებული სწავლება“, რომელსაც ესწრებოდა საბაუნის აკადემიური პერსონალი. ტრენინგის დასაწყისში საბაუნის საერთაშორისო ურთიერთობების სამსახურის უფროსმა და Erasmus+ პროგრამების კოორდინატორმა, შორენა პარუნაშვილმა დამსწრე აუდიტორიას მიაწოდა მოკლე ინფორმაცია ტრენინგ მოდულის და Erasmus+ აქტივობა 2 -ის ფარგლებში დაფინანსებული პროექტის „სტუდენტზე ორიენტირებული სწავლება, მოწინავე რესურსები საქართველოსა და ჩინეთისათვის“ (STAR) შესახებ. ტრენინგ მოდული ეფუძნება პროექტის ფარგლებში შემუშავებ სახელმძღვანელოს „სტუდენტზე ორიენტირებული სწავლება“, რომელიც ხელმისაწვდომია როგორც ინგლისურ, ასევე ქართულ ენაზე.
შესავალი სიტყვის შემდეგ, სწავლების თანამედროვე მეთოდზე, მის საჭიროებაზე, ტრადიციულსა და თანამედროვე მეთოდებს შორის განსხვავებაზე, ამ მეთოდებით სწავლების გამოწვევებზე ისაუბრა, საბაუნის აფილირებულმა პროფესორმა, პროექტ STAR-ის ტრენერმა ეკატერინე ნაცვლიშვილმა. ტრენინგის მეორე ნაწილი, რომელსაც უძღვებოდა საბაუნის მოწვეული ლექტორი და პროექტ STAR-ის ტრენერი, გვანცა აბდალაძე, დაეთმო უშუალოდ მეთოდების განხილვას, მათ სპეციფიკას და განსხვავებებს. ტრენინგზე განიხილეს 5 ძირითადი მეთოდი: დავალებაზე დაფუძნებული სწავლება, პროექტზე დაფუძნებული სწავლება, პრობლემაზე დაფუძნებული სწავლება, აღმოჩენაზე დაფუძნებული სწავლება და სასწავლო კონტრაქტი.
ტრენინგის მესამე ნაწილი პრაქტიკულ, ვორქშოპს დაეთმო, სადაც მონაწილეებმა ჯგუფებში იმუშავეს საგანგებოდ შედგენილ სამუშაო ფურცლების მიხედვით.
პროფესიული განვითარების ცენტრი გააგრძელებს ტრენინგების შესთავაზებას დაინტერესებულ პირებისათვის არა მხოლოდ სწავლების თანამედროვე მეთოდებზე, არამედ სხვა აქტუალურ საკითხებზე.
პროექტი „სტუდენტზე ორიენტირებული სწავლება - მოწინავე რესურსები საქართველოსა და ჩინეთისათვის“ სამწლიანია და მიმდინარე წელს სრულდება. კონსორციუმში ჩართულები არიან მასარიკის უნივერსიტეტი (აპლიკანტი უნივერსიტეტი, ჩეხეთი), კოიმბრას უნივერსიტეტი (პორტუგალია), რუსეს უნივერსიტეტი (ბულგარეთი), კოპენფაგენის საუნივერსიტეტო კოლეჯი (დანია), საქართველოს სამი (საბაუნი, საქართველოს უნივერსიტეტი, ზუგდიდის შოთა მესხიას სახელმწიფო უნივერსიტეტი) და ჩინეთის 5 უნივერსიტეტი.

Training on LCT for academic staff
On October 10, 2019, under the auspices of the Sabauni Center for Professional Development, a training on “Student-Centered Learning” was held, which was attended by the Sabauni academic staff. At the beginning of the training, Shorena Parunashvili, International Relations manager of Sabauni and Erasmus + Program Coordinator, provided the audience with a brief overview of the training module and the Erasmus +KA2 project "STAR". The training module is based on the textbook "Student-Centered Teaching" developed within the project, which is available in both English and Georgian.
After the introductory speech, Ekaterine Natsvlishvili, Affiliated Professor of Sabauni, Project STAR Trainer, spoke about the modern method of teaching, its need, the difference between traditional and modern methods, and the challenges of teaching with these methods. The second part of the training, which was led by Gvantsa Abdaladze, the invited lecturer of the municipality and the trainer of the project STAR, was dedicated to the discussion of methods, their specifics and differences. The training discussed 5 main methods: task-based learning, project-based learning, problem-based learning, discovery-based learning, and learning contract.
The third part of the training was dedicated to a practical, workshop, where participants worked in groups according to specially compiled worksheets.
The Center for professional development will continue to offer trainings to interested parties not only on modern teaching methods but also on other topical issues.
The project "Learner Centered Teaching - Advanced Resources for Georgia and China" is three years old and will be completed this year. The consortium includes Masaryk University (applicant university, Czech Republic), University of Coimbra(Portugal), University of Ruse (Bulgaria), University College of Copenhagen (Denmark), Georgia 3 (Sabauni, University of Georgia, Zugdidi Shota Meskhia State University) and 5 Chinese universities.