Erasmus+ KA2 ინსტიტუციური განვითარების პროექტი ENHANCE-GSL
სულხან-საბა ორბელიანის უნივერსიტეტის ჩართულობით დაფინანსდა Erasmus+ KA2 ინსტიტუციური განვითარების პროექტი “თემთან ჩართულობის მდგრადი განვითარების შესაძლებლობების გაზრდა საქართველოსა და სიერა ლეონეს მაგალითზე“ (ENHANCE- GSL), რომელიც მიმართულია უნივერსიტეტების აქტიური როლის გაძლიერებაზე საზოგადოებაში, თემთან ჩართულობაზე ფოკუსით. სიერა ლეონესა და საქართველოს მაგალითებზე დაყრდნობით, პროექტი მიზნად ისახავს სხვადასხვა სოციალურ კონტექსტში დაგროვილი გამოცდილებების გამოიყენებას თემთან ჩართულობის ადაპტირებადი სტრატეგიების შესამუშავებლად. პროექტის ზოგადი მიზანია უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებსა და საზოგადოებებს შორის კავშირის გაძლიერება ორივე ქვეყანაში. ძირითადი შედეგები მოიცავს უნარ-ჩვევების განვითარებას, რესურსებისა გაზრდას და სპეციალიზებული ერთეულის ჩამოყალიბებას, რაც აუცილებელია უნივერსიტეტებისთვის იმისთვის, რომ დაამყარონ და შეინარჩუნონ გრძელვადიანი და მნიშვნელოვანი ურთიერთობები ადგილობრივ თემებთან.
პროექტის ფარგლებში დაგეგმილია სახელმძღვანელოს შემუშავება, რომელიც ხელმისაწვდომი იქნება ინგლისურ და ქართულ ენებზე. პროექტის ხანგრძლივობა ორი წელი (2024-2026).
პროექტში ჩართულია ორი ქართული უნივერსიტეტი (საქართველოს უნივერსიტეტი (კოორდინატორი), სულხან-საბა ორბელიანის უნივერსიტეტი); ორი უნივერსიტეტი სიერა ლეონედან (მაკენის უნივერსიტეტი, სიერა ლეონეს უნივერსიტეტი); ერთი ხორვატული უნივერსიტეტი (რიეკას უნივერსიტეტი) და ერთი სლოვაკური უნივერსიტეტი (მატეი ბალას უნივერსიტეტი ბანსკა-ბისტრიცაში).
სულხან-საბა ორბელიანის უნივერსიტეტიდა პროექტში მონაწილეობენ, პრორექტორი პროფ. დიმიტრი გეგენავა, ანტი-დისკრიმინაციული სამართლის ცენტრის ხელმძღვანელი, ცისია ოქროპირიძე და საერთაშორისო ურთიერთობების მენეჯერი, შორენა პარუნაშვილი.

With the participation of Sulkhan-Saba Orbeliani University, the Erasmus+ KA2 Institutional Development Project “Enhancing Sustainable Development Opportunities through Community Engagement: The Cases of Georgia and Sierra Leone” (ENHANCE-GSL) has been funded.
The project aims to strengthen the active role of universities in society, focusing on community engagement. Drawing on the experiences of Georgia and Sierra Leone, it seeks to develop adaptable strategies for community involvement based on diverse social contexts.
The overall goal of the project is to reinforce the connection between higher education institutions and their surrounding communities in both countries. Key outcomes include the development of relevant skills, enhancement of resources, and establishment of a specialized unit within universities to ensure the creation and maintenance of long-term and meaningful relationships with local communities.
Within the framework of the project, a methodological guide will be developed and made available in both English and Georgian.The project duration is two years (2024–2026).
The consortium includes two Georgian universities — the University of Georgia (coordinator) and Sulkhan-Saba Orbeliani University; two universities from Sierra Leone — the University of Makeni and the University of Sierra Leone; one Croatian university — the University of Rijeka; and one Slovak university — Matej Bel University in Banská Bystrica.
From Sulkhan-Saba Orbeliani University vice rector, prof. Dimitry Gegenava, head of anti- discrimination law center, Tsisia Okropiridze and International Relations Manager, Shorena Parunashvili are involved in the project.