25-26 ივნისს, სულხან-საბა ორბელიანის უნივერსიტეტში ჩატარდა განვითარების კვლევების მე-8 საერთაშორისო კონფერენცია თემაზე - „მდგრადი განვითარება თანამედროვე ტრანსფორმაციების ეპოქაში: ინსტიტუციური გამოწვევები და ინოვაციური გზები“. კონფერენცია ბიზნესისა და ტექნოლოგიების ფაკულტეტისა და განვითარების კვლევების ინსტიტუტის ორგანიზებით ყოველწიურად ტარდება.
იგი მიზნად ისახავს თანამედროვე გლობალური გამოწვევების აკადემიურ ანალიზს,ინოვაციური მიდგომების განხილვასა და საერთაშორისო სამეცნიერო თანამშრომლობის გაძლიერებას. ორდღიანი კონფერენციის ფარგლებში გაიმართა პლენარული გამოსვლები,თემატური სესიები და პანელური დისკუსიები, სადაც მონაწილეებმა იმსჯელეს მდგრადი განვითარების, ხელოვნური ინტელექტის, ციფრული ტრანსფორმაციის,განათლების ეკოსისტემების, უსაფრთხოების, ენერგეტიკული ტრანსფორმაციისა და ინსტიტუციური განვითარების აქტუალურ საკითხებზე.
კონფერენციაში მონაწილეობდნენ აკადემიური წრეებისა და პროფესიული სფეროს წარმომადგენლები საქართველოდან, პოლონეთიდან, ბულგარეთიდან, უკრაინიდან, უნგრეთიდან, ალჟირიდან და იამაიკიდან, რაც კიდევ ერთხელ უსვამს ხაზს ღონისძიების საერთაშორისო მასშტაბსა და მნიშვნელობას. კონფერენცია წარმოადგენს მნიშვნელოვან პლატფორმას სხვადასხვა ქვეყნის მკვლევრების, პროფესორებისა და პრაქტიკოსებისათვის ცოდნის, გამოცდილებისა და კვლევითი ხედვების გაზიარების მიმართულებით.
წელს განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო თანამედროვე ტრანსფორმაციების პირობებში მდგრადი განვითარების ხელშემწყობ ინსტიტუციურ და ინოვაციურ მექანიზმებს. სულხან-საბა ორბელიანის უნივერსიტეტი მადლობას უხდის ყველა მომხსენებელს, მონაწილეს, მოდერატორსა და პარტნიორს კონფერენციაში ჩართულობისა და ღირებული აკადემიური წვლილისათვის და მომავალშიც აგრძელებს საერთაშორისო აკადემიური დიალოგისა და თანამშრომლობის მხარდაჭერას.

The 8th International Conference on Development Studies
On June 25 - 26, 2026, the 8th International Conference in Development Studies was successfully held at Sulkhan-Saba Orbeliani University under the theme:
“Sustainable Development in the Era of Modern Transformations: Institutional Challenges and Innovative Pathways.”
The conference is organized annually by the Faculty of Business and Technology and the Institute for Development Studies. It aims to promote the academic analysis of contemporary global challenges, the discussion of innovative approaches, and the strengthening of international scientific cooperation.
During the two-day conference, plenary speeches, thematic sessions, and panel discussions were held, where participants discussed current issues related to sustainable development, artificial intelligence, digital transformation, educational ecosystems, security, energy transition, and institutional development.
The conference brought together representatives of academic and professional circles from Georgia, Poland, Bulgaria, Ukraine, Hungary, Algeria, and Jamaica, further emphasizing the international scale and significance of the event.
The conference serves as an important platform for researchers, professors, and practitioners from different countries to share knowledge, experience, and research perspectives. This year, particular attention was devoted to institutional and innovative mechanisms that support sustainable development in the context of modern transformations.
Sulkhan-Saba Orbeliani University expresses its gratitude to all speakers, participants, moderators, and partners for their engagement in the conference and for their valuable academic contributions, and remains committed to supporting international academic dialogue and