კრაკოვის პონტიფიკური უნივერსიტეტის პროფესორის ვიზიტი საბაუნიში
2026 წლის 30 მარტიდან 3 აპრილის ჩათვლით კრაკოვის პონტიფიკური უნივერსიტეტის პროფესორი, ოლგა ნადსკაკულა-კაშმარჩიკი Erasmus+ საერთაშორისო კრედიტების მობილობის პროგრამით სოციალურ მეცნიერებათა ფაკულტეტს სტუმრობდა.
ვიზიტის დასაწყისში, პროფესორმა ნადსკაკულა-კაშმარჩიკმა მონაწილეობა მიიღო საერთაშორისო ურთიერთობების მენეჯერის მიერ ორგანიზებულ შეხვედრაში, რომელსაც ესწრებოდნენ ამავე პერიოდში Erasmus+ აკადემიური მობილობით მყოფი ესპანელი პროფესორები სალამანკას პონტიფიკური უნივერსიტეტიდან. შეხვედრაზე საერთაშორისო ურთიერთობების მენეჯერმა, შორენა პარუნაშვილმა სტუმრებს გააცნო უნივერსიტეტის ისტორია და პარტნიორ უნივერსიტეტებთან თანამშრომლობა.
პოლონელი პროფესორი ასევე შეხვდრა სოციალურ მეცნიერებათა ფაკულტეტის დეკანს, პროფესორ თამარ ქობულაძეს და დეკანის თანაშემწეს, ლია გელაშვილს, რომლებთანაც საუბარში განიხილეს სამომავლო თანამშრომლობის გაძლიერების ფორმებზე.
ვიზიტის ფარგლებში, პროფესორმა ნადსკაკულა-კაშმარჩიკმა ლექციები ჩაატარა სოციალურ მეცნიერებათა ფაკულტეტის საბაკალავრო და სამაგისტრო პროგრამების სტუდენტებისთვის თემაზე რუსული დეზინფორმაცია და მისი სახეები.
“ეს მობილობა ჩემთვის ძალიან შთამაგონებელი და ღირებული გამოცდილება იყო და მე მტკიცედ მჯერა, რომ ის ჩვენს უნივერსიტეტებს შორის მომავალი თანამშრომლობის მრავალ პერსპექტიულ შესაძლებლობას ხსნის. ჩვენ გვქონდა შესაძლებლობა, განგვეხილა შემდგომი თანამშრომლობის შესაძლო მიმართულებები, მათ შორის აკადემიური გაცვლები და ერთობლივი ინიციატივები. განსაკუთრებით მნიშვნელოვნად მიმაჩნია ურთიერთგაგებისა და გახსნილობის საფუძველი, რომელიც ამ ვიზიტის დროს შეიქმნა. იმედი მაქვს, რომ ეს მხოლოდ უფრო მჭიდრო და გრძელვადიანი თანამშრომლობის დასაწყისია და დიდი სიამოვნებით გავაგრძელებ ამ დიალოგს მომავალში.
ამ მობილობის მთავარი სარგებელი იყო შესაძლებლობა, პირდაპირ მესაუბრა ქართველ სტუდენტებთან და აკადემიურ პერსონალთან, რამაც საშუალება მომცა უკეთ გამეგო მათი პერსპექტივები, გამოცდილება და ადგილობრივი კონტექსტი. ეს ასევე ღირებული შესაძლებლობა იყო იდეების გაცვლისთვის, მიდგომების შესადარებლად და საკუთარი კვლევისა და სწავლების ახალი ხედვებით გასამდიდრებლად” - ოლგა ნადსკაკულა-კაშმარჩიკმა.

Visit of a professor from the Pontifical University of Krakow to Sabauni
From March 30 to April 3, 2026, Professor Olga Nadskakuła-Kaczmarczyk from the Pontifical University of Kraków visited the Faculty of Social Sciences as part of the Erasmus+ International Credit Mobility Program.
The visit began with a meeting organized by the International Relations Manager, which was also attended by Spanish professors from the Pontifical University of Salamanca, who were participating in Erasmus+ academic mobility during the same period. At the meeting, International Relations Manager Shorena Parunashvili introduced the guests to the university's history and its partnerships with international institutions.
Professor Nadskakula-Kaszmarchik also met with the Dean of the Faculty of Social Sciences, Professor Tamar Kobuladze, and Assistant Dean Lia Gelashvili. The meeting centered on ways to strengthen future academic cooperation between their institutions.
During her visit, Professor Nadskakula-Kaszmarchik delivered lectures on Russian disinformation and its various forms to students enrolled in the Bachelor's and Master's programs of the Faculty of Social Sciences.
Reflecting on her experience, Professor Nadskakula-Kaszmarchik shared the following:
"This mobility was an incredibly inspiring and rewarding experience. I firmly believe it opens up many promising opportunities for future cooperation between our universities. We had the chance to explore potential directions for collaboration, including academic exchanges and joint initiatives. I particularly value the spirit of mutual understanding and openness that was established during this visit, and I hope it marks the beginning of a closer, long-term partnership.
The greatest benefit of this mobility was the opportunity to engage directly with Georgian students and academic staff, which allowed me to gain a deeper understanding of their perspectives, experiences, and local context. It was also a wonderful chance to exchange ideas, compare approaches, and enrich my own research and teaching with fresh insights."