საბაუნის ასოცირებული პროფესორის აკადემიური მობილობა ბუდაპეშტში
სულხან-საბა ორბელიანის უნივერსიტეტის სოციალური მეცნიერებების ფაკულტეტის ასოცირებული პროფესორი, სალომე გოგბერაშვილი Erasmus+ KA171 აკადემიური პერსონალის მობილობის პროგრამით უნგრეთში, პაზმანი პეტერის კათოლიკურ უნივერსიტეტში იმყოფებოდა.
ერთი კვირის მანძილზე სალომე გოგბერაშვილმა შეხვედრები გამართა უნგრელ კოლეგებთან და ლექციები ჩაატარა სტუდენტებისთვის. „მობილობა ჩემთვის პროფესიული განვითარების მნიშვნელოვანი გამოცდილება იყო. განსაკუთრებით საინტერესო იყო მასპინძელი უნივერსიტეტის სწავლების მეთოდებისა და აკადემიური გარემოს გაცნობა, ასევე საერთაშორისო კოლეგებთან გამოცდილებისა და იდეების გაზიარება. აღნიშნული მობილობა მნიშვნელოვანია როგორც უნივერსიტეტის, ისე ფაკულტეტისთვის, რადგან ხელს უწყობს საერთაშორისო თანამშრომლობის გაძლიერებას, ახალი აკადემიური კონტაქტების დამყარებას და თანამედროვე სასწავლო პრაქტიკების გაზიარებას. ვგეგმავ კოლეგების მიერ გაზიარებული სწავლების პრაქტიკებისა და მეთოდების დანერგვას სტუდენტებთან მუშაობის პროცესში. კოლეგებთან საუბრისას განვიხილეთ სამომავლო თანამშრომლობის შესაძლებლობები, მათ შორის ერთობლივი პროექტებისა და კვლევითი აქტივობების განხორციელებაც'' - სალომე გოგბერაშვილი
სალომე გოგბერაშვილის აკადემიური მობილობა 2026 წლის 11-15 მაისს განხორციელდა და სრულად დაფინანსებული იყო ევროკომისიის Erasmus+ პროგრამის მიერ.

Academic Mobility of SabaUni's Associate Professor in Budapest
Salome Gogberashvili, Associate Professor at the Faculty of Social Sciences of Sulkhan-Saba Orbeliani University, took part in an academic staff mobility visit to Péter Pázmány Catholic University in Hungary under the Erasmus+ KA171 program.
Over the course of one week, Salome Gogberashvili held meetings with Hungarian colleagues and delivered lectures to students. ''The mobility was an important experience for my professional development. It was especially interesting to get acquainted with the host university's teaching methods and academic environment, as well as to exchange experience and ideas with international colleagues. This mobility is significant for both the university and the faculty, as it helps strengthen international cooperation, establish new academic contacts, and share modern teaching practices. I plan to introduce the teaching practices and methods shared by my colleagues into my work with students. During conversations with colleagues, we discussed opportunities for future cooperation, including the implementation of joint projects and research activities'' - said Salome Gogberashvili.
Salome Gogberashvili's academic mobility took place from May 11 - 15, 2026, and was fully funded by the European Commission's Erasmus+ program.