უნგრელი პროფესორის ვიზიტი საბაუნიში
2025 წლის 27-31 ოქტომბერს, სულხან-საბა ორბელიანის უნივერსიტეტს პაზმანი პეტერის კათოლიკური უნივერსიტეტის პროფესორი, თამაზ გიულავარი სტუმრობდა. ვიზიტის ფარგლებში უნგრელი პროფესორი შეხვდა სამართლის ფაკულტეტის დეკანს, პროფესორ გიორგი გორაძეს და საერთაშორისო ურთიერთობების მენეჯერს, შორენა პარუნაშვილს.
შეხვედრაზე საბაუნის წარმომადგენლებმა უნგრელ სტუმარს მიაწოდეს დეტალური ინფორმაცია სამართლის ფაკულტეტის საქმიანობის შესახებ. თავის მხრივ პროფესორმა გიულავარიმ, რომელიც არის შრომის სამართლის სპეციალისტი და უნგრული სამართლის აკადემიური ჟურნალის რედაქტორი, მზაობა გამოთქვა ქართველ კოლეგებთან სამომავლო თანამშრომლობაზე და სტატიების გამოქვეყნების შესაძლებლობაზე უნგრულ ჟურნალში შრომითი სამართალისა და ანტიდისკრიმინაციული სამართლის მიმართულებით.
უნგრელმა სტუმარმა, მობილობის ფარგლებში საჯარო ლექცია ჩაატარა საბაუნის სტუდენტებისათვის თემაზე ევროკავშირის ანტი-დისკრიმინაციული სამართალი, რომელსაც სტუდენტებთან ერთად ესწრებოდა საქართველოში უნგრეთის საელჩოს წარმომადგენელი სოფია კელემენი. მან ასევე ლექცია ჩაატარა სამართლის სამაგისტრო პროგრამის სტუდენტებისათვის თემაზე კოლექტიური შრომითი სამართალი აღმოსავლეთ ევროპის ქვეყნებში.
პაზმანი პეტერის კათოლიკური უნივერსიტეტი პროფესორის ვიზიტი განხორციელდა ევროკომისიის მიერ დაფინანსებული Erasmus+ KA171 აკადემიური პერსონალის მობილობის პროგრამის ფარგლებში.

Hungarian Professor Visits Sabauni
From October 27 to 31, 2025, Sulkhan-Saba Orbeliani University had the pleasure of hosting Professor Tamás Gyulávari from Pázmány Péter Catholic University (Hungary).
During his visit, Professor Gyulávari met with the Dean of the Faculty of Law, Professor George Goradze, and the International Relations Manager, Ms. Shorena Parunashvili. The meeting focused on sharing detailed information about the academic activities of Sabauni’s Faculty of Law and exploring future areas of collaboration.
Professor Gyulávari, a specialist in Labour Law and editor of a Hungarian academic e-journal, expressed his willingness to strengthen cooperation with Georgian colleagues. He also discussed opportunities for Georgian scholars to publish research articles in the Hungarian journal in the fields of Labour Law and Anti-Discrimination Law.
As part of his mobility, Professor Gyulávari delivered a public lecture for Sabauni students on U Anti-Discrimination Law. The event was also attended by Ms. Zsófia Kelemen, representative of the Embassy of Hungary in Georgia.
Additionally, he conducted a lecture for master’s students in the Law programme on the topic Collective Labour Law in Eastern European Countries. The visit of Professor Gyulávari from Pázmány Péter Catholic University took place within the framework of the Erasmus+ KA171 Staff Mobility Programme, funded by the European Commission.