აკადემიური მობილობა ვალიადოლიდის უნივერსიტეტში
სულხან-საბა ორბელიანის უნივერსიტეტის ანტიდისკრიმინაციული სამართლის ცენტრის ხელმძღვანელი, ცისია ოქროპირიძე Erasmus+ აკადემიური მობილობის პროგრამით ესპანეთში, ვალიადოლიდის უნივერსიტეტში იმყოფებოდა.
ცისია ოქროპირიძის მობილობა მოიცავდა აკადემიურ და ადმინისტრაციული ღონისძიებების კომბინაციას, რომლის ფარგლებში მან ესპანელი სტუმრებისათვის ჩაატარა ლექციები ადამიანის უფლებებზე. გარდა ლექციებისა, მან მონაწილეობა მიიღო ინოცავიური სწავლების თემისადმი მიძღვნილ შეხვედრაში, სადაც ადგილობრივ პერსონალთან ერთად მონაწილეობდნენ Erasmus+ პროგრამით ჩამოსული უცხოელი პროფესორები. შეხვედრაზე მონაწილეებს საშუალება ჰქონდათ მოკლე პრეზენტაციები გაეკეთებინათ მშობლიური უნივერსიტეტების შესახებ. გარდა ამისა, ასევე გააზიარეს საკუთარი გამოცდილება ინოვაციური სწავლების მეთოდების შესახებ.
„ჩემთვის ძალიან მნიშვნელოვანი გამოცდილება იყო, განსაკუთრებით გამოვყოფ იქ ჩატარებულ ლექციებს, სადაც თორმეტზე მეტი ქვეყნის სტუდენტი მესწრებოდა და ადამიანის უფლებებთან დაკავშირებულ მნიშვნელოვან საკითხებზე ვსაუბრობდით. აღნიშნული გამოცილება იმ კუთხითაც მნიშვნელოვანია, რომ გაჩნდა ერთობლივი პროექტების იდეები. მათი მხრიდან ძალიან დიდია ინტერესი ჩვენს ჟურნალებში სტატიების გამოქვეყვენებაზე. შესაბამისად, დაწმუნებული ვარ ამ მობილობის შემდგომ თანამშრომლობა უნივერსიტეტებს შორის უფრო გაღრმავდება, ვინაიდან სამართლის
ფაკულტეტთან თანამშრომლობის კონკრეტული იდეები უკვე გვაქვს“ - აღნიშნავს ცისია ოქროპირიძე.
ცისია ოქროპირიძის აკადემიური პერსონალის მობილობა 2026 წლის 13-17 აპრილს განხორციელდა და სრულად დაფინანსებული იყო ევროკომისიის Erasmus+ KA171 საერთაშორისო კრედიტების მობილობის პროგრამის მიერ. სულხან-საბა ორბელიანის უნივერსიტეტი და ვალიადოლიდის უნივერსიტეტი 2017-2018 სასწავლო წლიდან თანამშრომლობენ Erasmus+ პროგრამის ფარგლებში და დღემდე ათეულობით სტუდენტი

Academic Mobility at the University of Valladolid
Tsisia Okropirize, Head of the Anti-Discrimination Law Centre at Sulkhan-Saba Orbeliani University, participated in the Erasmus+ academic mobility programme at the University of Valladolid, Spain.
Her mobility combined academic and administrative activities, during which she delivered lectures on human rights to Spanish students. In addition to the lectures, she took part in a meeting dedicated to innovative teaching methods, attended by both local staff and foreign professors visiting through the Erasmus+ programme. Participants had the opportunity to give short presentations about their home universities and share their experiences with innovative teaching approaches.
''It was a very significant experience for me. I would particularly highlight the lectures I delivered there, attended by students from more than twelve countries, where we discussed important issues related to human rights. This experience is also meaningful in that it gave rise to ideas for joint projects. There is considerable interest on their part in publishing articles in our journals. Accordingly, I am confident that following this mobility, collaboration between the universities will deepen further, as we already have concrete ideas for cooperation with the Faculty of Law'' - said Tsisia Okropirize.
Her academic staff mobility took place from 13-17 April 2026 and was fully funded by the European Commission's Erasmus+ KA171 International Credit Mobility programme. Sulkhan- Saba Orbeliani University and the University of Valladolid have been cooperating under the Erasmus+ programme since the 2017–2018 academic year, and to date dozens of students and staff members have visited Valladolid.