ჩვენი რექტორი რომში გამართულ საერთაშორისო კონფერენციაზე
საბაუნის რექტორმა, პროფ. ვაჟა ვარდიძემ მონაწილეობა მიიღო ნოტრ-დამის უნივერსიტეტის (აშშ) თეოლოგიის ფაკულტეტის მიერ ორგანიზებულ საერთაშორისო კონფერენციაში „ერთიანობა უდიდესია ვიდრე მისი ცალკეული ნაწილები - ქრისტიანთან ერთიანობა და ინტერრელიგიური დაპირისპირება დღეს“, რომელიც გაიმართა 2018 წლის 8-10 იანვარს ქალაქ რომში (იტალია).
საერთაშორისო კონფერენციაში, რომელიც ჩატარდა ნოტრ-დამის უნივერსიტეტის პროგრამის, მსოფლიო ეკლესიები, მსოფლიო ეკლესია, ფარგლებში მონაწილეობდნენ სხვადასხვა ეკლესიების/კონფესიების წარმომადგენლები, სულიერი ლიდერები, თეოლოგები და გლობალური რელიგიის სპეციალისტები, რომლებმაც განიხილეს ქრისტიანული-მუსლიმური ურთიერთობები, კათოლიკური-მართლმადიდებლური და პროტესტანტული დიალოგი, ურთიერთობა დიალოგსა და ევანგელიზაციას შორის, და სხვა რელიგიასა და კულტურასთან დაკავშირებული თანამედროვე პრობლემური საკითხები.
საბაუნის რექტორმა მოხსენება წაიკითხა თემაზე: „ქრისტიანობა და რელიგიათა მრავალფეროვნება: ექსკლუზივიზმის, ინკლუზივიზმისა და პლურალიზმის მიღმა“.

Rector at the International Conference in Rome
The rector of Sabauni, prof. Dr. Vaja Vardidze participated in the conference “the Whole is Greater Than its Parts: Christian Unity and Interreligious Encounter Today”, organized by the University of Notre Dame (USA), that was hold on 8-10 January 2018, in Rome (Italy). In the conference there were featured diverse presentations by Church leaders, theologian and scholars of global religion on topics including Muslim-Christian relations, the Cathocli-Orthodox-Protestant dialogue, the relationship between dialogue and evangelism and other contemporary questions of religion and culture.
Among the conference speaker there were: Cardinal John Onaiyekan, Archbishop of Abuja, Nigeia, Gavin D’Costa, professor of Catholic theology at the University of Bristol; Francis Clooney, professor of comparative theology and directo of the Center for the Study of World Religions at Harvard University and John Cavadini, directo of the Institute of Church life at the University of Notre Dame.
Prof. Dr. Vaja Vardidze’s speech was about “Christian Faith and Multiplicity of Religions: After the Question of Exclusivity, Inclusivism and Pluralism”.