Comparative Research Platform პროექტის წარდგენა საბაუნიში
22 სექტემბერს, სულხან-საბა ორბელიანის უნივერსიტეტში Comparative Research Platform პროექტის წარდგენა მოეწყო.
პროექტის წარდგენაში მონაწილეობა საბაუნის სამართლის ფაკულტეტის პროფესორებმა დიმიტრი გეგენავამ, გიორგი გორაძემ, უშანგი ბახტაძემ და სიმონ ტაკაშვილმა მიიღეს
ღონისძიებაზე აღინიშნა, რომ პროექტის ორგანიზატორი პოლონეთის იუსტიციის სამინისტროს კვლევითი ინსტიტუტია.
პროექტი 2023 წლის აპრილში დაიწყო და მიმდინარე წლის ნოემბერში საერთაშორისო კონფერენციით დასრულდება, ხოლო მომავალ წელს გამოიცემა კვლევის შედეგები.
აღნიშნულ პროექტში ცენტრალური და აღმოსავლეთ ევროპის 7 ქვეყანაა ჩართული, მათ შორის, ჩეხეთის რესპუბლიკა, სლოვაკეთი, სლოვენია, საქართველო, რუმინეთი, ხორვატია და უკრაინა. პროექტს აქვს 4 მიმართულება:
- კონსტიტუციის ცვლილების პროცესი;
- კანონის უზენაესობა;
- ადმინისტრაციული სამართალი;
- სასამართლო სისტემის ეფექტურობა.
თითოეული ქვეყანა 4 მეცნიერითაა წარმოდგენილი, რომლებიც მიმართულებების მიხედვით არიან გადანაწილებულნი. საქართველოდან ჩართულნი არიან სულხან-საბა ორბელიანის უნივერსიტეტის პროფესორები შემდეგი თემებით:
- დიმიტრი გეგენავა - სასამართლო დისკრეცია, რთული შემთხვევები და ადმინისტრაციული მართლმსაჯულების ქართული სისტემა;
- გიორგი გორაძე - კონსტიტუციური რეფორმები საქართველოში და ევროპული კონსტიტუციური იდენტობა;
- უშანგი ბახტაძე - სასამართლო სისტემის ეფექტურობის შეფასება საქართველოში: ყოვლისმომცველი კვლევა;
- სიმონ ტაკაშვილი - ADR და მისი სამართლებრივი შედეგები კანონის უზენაესობისა და სამართლებრივი უსაფრთხოების ფონზე.
შეხვედრაზე აღინიშნა, რომ Comparative Research Platform ძალიან მნიშვნელოვანი პროექტს წარმოადგენს, რომელიც ხელს შეუწყობს როგორც ზოგადად სამართლის განვითარებას, ისე ქართული სამართლის არსებული მდგომარეობის საერთაშორისო მასშტაბით გაცნობას.
გამომსვლელებმა ისაუბრეს მათ მიერ განხორციელებულ კვლევებზე. პრეზენტაციების შემდეგ გამომსვლელებმა უპასუხეს დამსწრეთა შეკითხვებს.

On September 22, the presentation of the Comparative Research Platform project took place at Sulkhan-Saba Orbelian University.
Professors Dimitry Gegenava, George Goradze, Ushangi Bakhtadze, and Simon Takashvili from the Sabaun Faculty of Law participated in the project presentation.
It was highlighted during the event that the Research Institute of the Ministry of Justice of Poland is the organizer of the project.
The project commenced in April 2023 and is scheduled to conclude with an international conference in November of this year. The results of the research will be published next year.
Seven countries in Central and Eastern Europe are participating in this project, namely the Czech Republic, Slovakia, Slovenia, Georgia, Romania, Croatia, and Ukraine. The project encompasses four directions:
- Constitution Amending Process
- Rule of Law
- Administrative Justice
- Efficiency of the Judiciary System
Each country is represented by four scientists, allocated according to the designated directions. Professors from Sulkhan-Saba Orbelian University are actively engaged in Georgia, focusing on the following topics:
- Dimitry Gegenava: Judicial Discretion, Hard Cases, and the Georgian System of Administrative Justice
- George Goradze: Constitutional Reforms in Georgia and European Constitutional Identity
- Ushangi Bakhtadze: Assessing the Efficiency of the Judiciary in Georgia: A Comprehensive Study
- Simon Takashvili: ADR and Its Legal Outcomes in the Light of Rule of Law and Legal Certainty
During the meeting, it was emphasized that the Comparative Research Platform is a highly significant project that will contribute to the overall development of law and enhance understanding of the current state of Georgian law on an international scale.
The speakers discussed the research they conducted, and following the presentations, they addressed questions from the attendees.