Erasmus+ სტუდენტების მობილობა ოლომოუცში
ცხადდება საბუთების მიღება ევროკომისიის მიერ დაფინანსებული Erasmus+ ის KA171 საერთაშორისო კრედიტების მობილობის პროგრამაში მონაწილეობის მისაღებად. გრანტის მფლობელი სტუდენტები 2026-2027 სასწავლო წლის შემოდგომის სემესტრს ისწავლიან ოლომოუცის პალაცკის უნივერსიტეტში (ჩეხეთი). მობილობის პერიოდი სრულად დაფინანსებულია, სტუდენტი მიიღებს მგზავრობის ხარჯებს და ასევე ყოველთვიურ სტიპენდიას.
კონკურსში მონაწილეობისათვის, სტუდენტს
- უნდა ჰქონდეს დასრულებული საბაუნიში მინიმუმ ერთი სემესტრი
- უნდა ჰქონდეს სტუდენტის აქტიური სტატუსი
- არ უნდა ჰქონდეს ფინანსური დავალიანება
დამამთავრებელის სემესტრის სტუდენტმა კონსულტაცია უნდა გაიაროს ფაკულტეტის დეკანთან.
პროგრამით გათვალისწინებულია:
- მგზავრობის ხარჯი
- ყოველთვიური სტიპენდია 800 ევროს ოდენობით
- შემოთავაზებული კურსები ინგლისურ ენაზე
Erasmus+ პროგრამა არ ფარავს დაზღვევის ხარჯებს და ვიზის მოსაკრებელს.
- აკადემიური მოსწრების ბარათი
- უცხო ენის დამადასტურებელი საერთაშორისო სერტიფიკატი (B2 დონე, TOEFEL, IELTS). ასეთის არ არსებობის შემთხვევაში სტუდენტებმა უნდა მიმართონ საბაუნის უცხო ენათა ცენტრს, გაიარონ ტესტირება და მიიღონ ცოდნის დამადასტურებელი დოკუმენტი. ტესტირების მსურველმა სტუდენტებმა უნდა გაიარონ რეგისტრაცია შემდეგ ბმულზე, არაუგვიანეს 6 აპრილისა)
- სამოტივაციო წერილი ინგლისურ ენაზე
- CV Euro Pass ფორმატში
- რეკომენდაცია ფაკულტეტიდან/ საბაუნის პროფესორისაგან
რეგისტრაციისათვის საჭირო დოკუმენტაცია მიიღება აპლიკანტის საბაუნის ელ.ფოსტიდან შემდეგ მისამართზე: ir@sabauni.edu.ge სათაურის ველში მიუთითეთ: Erasmus+ და იმ უნივერსიტეტის სახელი, სადაც გსურთ განაცხადის გაკეთება.
შენიშვნა: იმისათვის რომ სტუდენტის მიერ უცხოეთში მიღებული კრედიტების აღიარება მოხდეს, სტუდენტმა უცხოეთში წასვლამდე უნდა გაიაროს ადმინისტრაციული რეგისტრაცია (სწავლის სემესტრული საფასურის გადახდა) საბაუნიში.
- ინგლისური ენა 40%
- მოტივაცია 30 %
სტუდენტის მოტივაციას აფასებს რექტორის ბრძანების მიერ დადგენილი შესარჩევი კომისია შემდეგი ნიშნების მიხედვით, თუ რამდენად იცნობს სტუდენტი მიმღებ უნივერსიტეტს/პროგრამებს და რამდენად აქვს გაცნობიერებული კონკრეტული გაცვლითი პროგამის მნიშვნელობა პროფესიულ და პიროვნულ განვითარებაში.
თანაბარი ქულების შემთხვევაში, უპირატესობა მიენიჭებათ სტუდენტებს სოციალურად დაუცველი ოჯახებიდან ან/და სტუდენტს რომელსაც არასოდეს უსარგებლია სასწავლო გრანტით უცხოეთში.

Erasmus+ Student Mobility in Olomouc
The call for participation in the Erasmus+ international credit mobility program is open now. Grant-holder students will study at Palacky University in Olomouc in the fall semester of the 2026-2027 academic year. The mobility period is fully funded, the student will receive travel expenses as well as a monthly stipend.
Eligibility
- Students should have at least one semester studied at Sabauni
- The student should have an active status.
- Should not have any financial debt.
- A graduate-semester student should consult with the faculty dean about an additional semester.
- Travel expences
- Monthly scholarship 800 euro
The Erasmus+ program does not cover visa fees or insurance expenses.
Courses offered in English is available here:
- Student Card (grades)
- International certificate of foreign languages (B2, TOEFL, IELTS). If the student does not have such a document, she or he should apply to the to the language center of Sabauni for the test.
- Motivation letter (English)
- Cover letter from the faculty or professor
The applicant should send the required documents to the following email: ir@sabauni.edu.ge. In the subject, indicate: Erasmus+ the name of the university students would like to apply
Notice: Before leaving for study, the student should pay tuition fees at Sulkhan-Saba Orbeliani University.
Criteria:
- Academic merits: 30%
- English/foreign language: 40%
- Motivation: 30%
The student's motivation is evaluated by the selection committee established by the rector's order according to the following signs: how much the student knows the receiving university/programs and how much he/she is aware of the importance of a specific exchange program in professional and personal development.
In case of the equal grades, the students from the socially disadvantaged family or with fewer opportunities will be prioritized.