კონფერენცია „მოვლა და მხარდაჭერა: რობოტებისა და ხელოვნური ინტელექტის (AI) გამოყენება ხანდაზმულთა მოვლაში“
2025 წლის 27 მაისს, სულხან-საბა ორბელიანის უნივერსიტეტის ასოცირებულმა პროფესორმა შორენა გოგიაშვილმა მონაწილეობა მიიღო ბუდაპეშტში გამართულ საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენციაში – „მოვლა და მხარდაჭერა: რობოტებისა და ხელოვნური ინტელექტის (AI) გამოყენება ხანდაზმულთა მოვლაში“, რომელიც პეტერ პაზმანის კათოლიკური უნივერსიტეტის ორგანიზებით ჩატარდა.
შორენა გოგიაშვილმა წარადგინა მოხსენება თემაზე: „თაობათაშორისი დიალოგის ხელშეწყობა ხელოვნური ინტელექტის მეშვეობით: შეუძლიათ თუ არა რობოტებს ახალგაზრდებსა და ხანდაზმულებს შორის კომუნიკაციის გაღრმავება?“ სადაც ისაუბრა იმაზე, თუ როგორ შეიძლება თანამედროვე ტექნოლოგიამ და ხელოვნურმა ინტელექტმა შეუწყოს ხელი თაობათა დაახლოებასა და ურთიერთგაგებას.
ღონისძიებაში მონაწილეობდნენ სხვადასხვა ქვეყნის წამყვანი სპეციალისტები სოციალურ მეცნიერებებში, ტექნოლოგიებში, თეოლოგიასა და ზრუნვის პოლიტიკაში. მათ ერთობლივად იმსჯელეს ხანდაზმულთა მოვლის თანამედროვე გამოწვევებზე და განიხილეს ხელოვნური ინტელექტისა და რობოტიკის გამოყენების ინოვაციური გზები ზრუნვის სისტემის გაუმჯობესების მიზნით.

Conference “Care and Support: Application of Robots and Artificial Intelligence (AI) in Elderly Care”
On May 27, 2025, Dr. Shorena Gogiashvili, Associate Professor at Sulkhan-Saba Orbeliani University, participated in the international scientific conference “Care and Support: Application of Robots and Artificial Intelligence (AI) in Elderly Care”, organized by Pázmány Péter Catholic University in Budapest.
Shorena Gogiashvili presented a paper entitled: “Fostering Cross-Generational Dialogue through Artificial Intelligence: Can Robots Deepen Communication between Youth and the Elderly?” where she discussed how modern technology and AI can contribute to strengthening intergenerational connection and mutual understanding.
The event brought together leading experts from various countries in the fields of social sciences, technology, theology, and care policy. Participants jointly discussed the contemporary challenges of elderly care and explored innovative ways to improve care systems through the application of artificial intelligence and robotics.