პოლონეთის უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეების ვიზიტი საბაუნიში
2022 წლის 13-17 ივნისს, სულხან-საბა ორბელიანის სამართლის ფაკულტეტს ევროკომისიის მიერ დაფინანსებული Erasmus+ პროგრამის ფარგლებში სტუმრობდა პოლონეთის უზენაესი სასამართლოს მოსამართლე და ლუბლინის კათოლიკური უნივერსიტეტის პროფესორი, ქშიშტოფ ვიაკი. პროფესორ ვიაკს თან ახლდა პოლონეთის უზენაესი სასამართლოს მოსამართლე და ვარშავის უნივერსიტეტის სამოქალაქო სამართლის პროფესორი, თომაშ შანჩილო. პოლონელმა პროფესორებმა შეხვედრები გამართეს საბაუნის სამართლის ფაკულტეტის სამაგისტრო და სადოქტორო სწავლების სტუდენტებთან. ასევე, ჩაატარეს სარაჯო ლექციები:
პროფ. ქშიშტოფ ვიაკი: „პოლონეთის საკონსტიტუციო ტრიბუნალის გადაწყვეტილებების გავლენა ადამიანის სიცოცხლის დაცვაზე პრენატალური განვითარების პერიოდში“
პროფ. თომაშ შანჩილო: “Liability of the carrier in the road transport of freight (goods), with particular emphasis on the liability of the carrier in the event of theft and robbery“
ორივე შეხვედრის ბოლოს გაიმართა კითხვა-პასუხი და დისკუსია.
ლუბლინის კათოლიკური უნივერსიტეტი საბაუნის ერთ-ერთი ყველაზე დიდი ხნის პარტნიორი უნივერსიტეტია, რომელთანაც სხვადასხვა პროექტის ფარგლებში აქტიურად ვთანამშრომლობთ. უნივერსიტეტებმა ერასმუს+ ფარგლებში თანამშრომლობა 2015-2016 სასწავლო წლიდან დაიწყეს.

Judges of Supreme Court of Poland visit Sabauni
From 13th June to 17th June, prof. Krzystof Wiakk, judge of Supre Courte of Poland and professor of Catholic University of Lublin was hosted by the Law faculty of Sulkhan-Saba Orbeliani University. With prof. Wiakk, prof. Tomasz Szancilo judge of Supre Courte of Poland and civil law professor of the University of Warsaw visited Sabauni as well. Professors held meeting with Sabauni Law students. They also delivered public lectures for PhD students of Law on the different topics:
The topic of prof. Krzystof Wiakk was “The impact of rulings of the Polish Constitutional Tribunal on the criminal protection of human life in the period of prenatal development”.
The topic of prof. Tomasz Szanciło was: Liability of the carrier in the road transport of freight (goods), with particular emphasis on the liability of the carrier in the event of theft and robbery “
Both of meetings were followed by the questions and discussion.
Catholic University of Lublin is one of Sabauni’s reliable partner, with we cooperate within various joint projects. Since 2015-2016 academic year, Sabauni has been involved in Erasmus+ programs with KUL.