საბაუნის ლეტორებმა და სტუდენტებმა საერთაშორისო კონფერენციაში მიიღეს მონაწილეობა
სულხან-საბა ორბელიანის უნივერსიტეტის აკადემიურმა და მოწვეულმა ლექტორებმა (მარიამ ელიაძე და ლია გელაშვილი) და სტუდენტებმა (საერთაშორისო ურთიერთობების საბაკალავრო პროგრამის სტუდენტი-ალბინა აღაპიშვილი, ფსიქოლოგიის საბაკალავრო პროგრამის სტუდენტი-ივიკო ვასილევი, სამართლის საბაკალავრო პროგრამის სტუდენტი-ციცია მეგუთნიშვილი) მონაწილეობა მიიღეს საერთაშორისო კვლევითი პროექტის ფარგლებში გამართულ საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენციაში თემაზე: Threats to Democracy: Nationalism, Populism, Extremism and Christianity's Response to Them.
საერთაშორისო კვლევითი პროექტის, Threats to Democracy: Nationalism, Populism, Extremism and Christianity's Response to Them, მესამე ეტაპი ქალაქ პარიზში (საფრანგეთი), 26-29 ივნისის დროის შუალედში განხორციელდა, სადაც საკონფერენციო მოხსენებები წარადგინეს სტუდენტებმა, ხოლო პროფესორებმა მოდერაცია გაუწიეს პანელურ დისკუსიებს.
საერთაშორისო კვლევითი პროექტის მიზანია:
- დემოკრატიის საფრთხეების, როგორც ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი თემატიკის აქტუალიზაცია და მისი პრობლემის წარმოჩენა თეოლოგიურ, პოლიტიკურ, სამართლებრივ, კულტურულ და ეკონომიკურ ასპექტებში;
- მოცემული პროცესების გაანალიზება პოზიტიურ და ნეგატიურ ჭრილში საქართველოში, პოლონეთში, გერმანიასა და უნგრეთში არსებული მდგომარეობის გათვალისწინებით;
- საერთაშორისო საზოგადოებაში სტუდენტების/ახალგაზრდა მკვლევრების სამეცნიერო-კვლევით პროექტში ჩართვა და უფრო სიღრმისეულად დაინტერესება
- პროექტის მონაწილეთა უცხო ქვეყნის ისტორიის, პოლიტიკური და რელიგიური თავისებურებების შესწავლა/შემეცნება და ინტერკულტურული ურთიერთობების დამყარება.
საერთაშორისო კვლევითი პროექტის ორგანიზატორები არიან: კრაკოვის იოანე პავლე მეორის სახელობის პონტიფიკური უნივერსიტეტი (პოლონეთი), სულხან-საბა ორბელიანის უნივერსიტეტი (საქართველო) და ერფურტის უნივერსიტეტი (გერმანია).
საერთაშორისო კვლევითი პროექტი, რომელიც დემოკრატიის საფრთხეებისა და გამოწვევების კვლევას დაეთმო, 2022 წლის დეკემბერი-2023 წლის ივნისის დროის შუალედში განხორციელდა სამ ეტაპად პოლონეთში, გერმანიასა და საფრანგეთში, სადაც წარმოდგენილი საკონფერენციო მოხსენებები საერთაშორისო კვლევითი პროექტის ჟურნალში გამოქვეყნდება.

Lecturers and students of Sulkhan-Saba Orbeliani University participated in the international scientific conference
Academic lecturer of Sulkhan-Saba Orbeliani University (Mariam Eliadze) and students (Lia Gelashvili, a student of the master program of Public Administration; Albina Agapishvili, a student of the undergraduate program of International Relations; Iviko Vasilevi, a student of the undergraduate program of Psychology; Tsitsia Megutnishvili, a student of the undergraduate program of Law) participated in the international scientific conference held within the framework of the international research project on the topic: Threats to Democracy: Nationalism, Populism, Extremism and Christianity's Response to Them.
The third stage of International research project Threats to Democracy: Nationalism, Populism, Extremism and Christianity's Response to Them, was held in Paris (France) on June 26-29, where conference papers were presented by students and panel discussions were moderated by professors.
The goal of the international research project is:
- actualization of threats to democracy as one of the important topics and presentation of its problem in theological, political, legal, cultural and economic aspects
- Analyzing these processes from a positive and negative point of view, taking into account the current situation in Georgia, Poland, Germany and Hungary
- Involvement of students/young researchers in the scientific-research project in the international community and more in-depth interest;
- Study/acquaintance with the history, political and religious features of the foreign countries of the project participants and establish intercultural relations.
The organizers of the international research project are: John Paul II Pontifical University of Krakow (Poland), Sulkhan-Saba Orbeliani University (Georgia) and Erfurt University (Germany).
The international research project dedicated to the study of threats and challenges to democracy was implemented in three stages between December 2022 and June 2023 in Poland, Germany and France, where the presented conference reports will be published in the journal of the international research project.