საბაუნის წარმომადგენლების ვიზიტი ტარგოვიშტეში
სულხან-საბა ორბელიანის უნივერსიტეტის პრორექტორი, პროფესორი დიმიტრი გეგენავა, თეოლოგიის ფაკულტეტის დეკანი, პროფესორი გოჩა ბარნოვი და ასისტენტი, გურამ ლურსმანაშვილი, აკადემიური და ადმინისტრაციული პერსონალის მობილობით რუმინეთში, ვალაჰია ტარგოვიშტეს უნივერსიტეტს სტუმრობდნენ.
საბაუნის წარმომადგენლებმა მასპინძელი უნივერსიტეტის კოლეგებთან ერთად გამართეს მრგვალი მაგიდის ტიპის შეხვედრა თემაზე „საქართველოს ეკლესია მე-19 მე-20 საუკუნეებში“ სადაც განიხილეს საქართველოს მართლადიდებელი ეკლესიის განვითარების ისტორიული და თეოლოგიური ასპექტები პოლიტიკური და კულტურული ტრანსფორმაციის კონტექსტში. ღონისძიებას ესწრებოდნენ თეოლოგიისა და განათლების ფაკულტეტის სტუდენტები და აკადემიური პერსონალი, რომლებიც დიდი ინტერესით მონაწილეობდნენ დისკუსიაში.
საბაუნის წარმომადგენლებს უმასპინძლეს ვალაჰიას უნივერსიტეტის პრორექტორებმა პროფესორმა მარიან ვალციუმ და პროფესორმა ჰენრი კოანდამ. ასევე, თეოლოგიის ფაკულტეტის დეკანმა, პროფესორმა სტეფან ფლორეამ და საერთაშორისო ურთიერთობების ოფისის წარმომადგენლებმა.
შეხვედრებზე განიხილეს თანამშრომლობა ერთობლივი პროექტების და კვლევების ინტერნაციონალიზაციის გაძლიერებაზე. ასევე, სურვილი გამოითქვა სადოქტორო ნაშრომების თანახელმძღვანელობასა და Erasmus+ პროგრამების ფარგლებში თანამშრომლობის გაღრმავებაზე.
„მქონდა შეხვედრები პროფესორ-მასწავლებლებთან, რომლებთანაც განვიხილეთ სამომავლო ერთობლივი შესაძლო პროექტები, მათი თანამშრომლობა ჩვენს ჟურნალთან "დიალოგი". ასევე სურვილი გამოვთქვით ხელი შევუწყოთ ჩვენი აკადემიური პერსონალის ჩართულობას ჩვენი უნივერსიტეტების მიერ გამართულ საერთაშორისო კონფერენციებში“- გოჩა ბარნოვი.
ვიზიტის ფარგლებში საბაუნის წარმომადგენლებს უმასპინძლა ტარგოვიშტეს მთავარეპისკოპოსმა, მისმა უწმინდესობა მიტროპოლიტმა ნიფონმა, რომელთან საუბარშიც ხაზი გაესვა ეკლესიისა და საუნივერსიტეტო გარემოს მნიშვნელობას ახალი თაობის ერთიანობის სულისკვეთებით, სოლიდარობის, მშვიდობისა და ხალხთა შორის თანამშრომლობის სულისკვეთების ჩამოყალიბების საქმეში.
საბაუნის წარმომადგენლების ვიზიტი Erasmus+ Ka171 საერთაშორისო კრედიტების მობილობის პროგრამის ფარგლებში განხორციელდა მიმდინარე წლის 9 -13 მარტს.

Representatives of Sabauni visited Valahia University of Targoviste
Sulkhan-Saba Orbeliani University Vice-Rector, Professor Dimitry Gegenava, Dean of the Faculty of Theology, Professor Gocha Barnovi, and Assistant Professor Guram Lursmanashvili, visited the Valahia University of Târgoviște in Romania as part of the Erasmus+ academic and administrative personnel mobility.
Representatives of Sabauni, together with colleagues from the host university, held a round table meeting on the topic “The Georgian Church in the 19th and 20th Centuries” where they discussed the historical and theological aspects of the development of the Georgian Orthodox Church in the context of political and cultural transformation. The event was attended by students and academic staff of the Faculty of Theology and Education, who participated in the discussion with great interest.
The representatives of Sabauni were hosted by the Vice-Rectors of the University of Vallahia, Professor Rev. Prof. univ. dr. Marian Vâlciu and Prof. univ. dr. Henri Coanda. Also, the Dean of the Faculty of Theology, Professor Stefan Florea, and representatives of the International Relations Office.
The meetings discussed cooperation in strengthening the internationalization of joint projects and research. Also, the desire was expressed to co-supervise doctoral theses and deepen cooperation within the framework of the Erasmus+ programs.
“I had meetings with professors and teachers, with whom we discussed possible future joint projects, their cooperation with our journal "Dialogue". We also expressed a desire to promote the involvement of our academic staff in international conferences organized by our universities” - Gocha Barnovi.
During the visit, the representatives of the Sabauni were hosted by the Archbishop of Targovishte, His Holiness Metropolitan Nifon, with whom the importance of the church and university environment in the formation of a new generation in the spirit of unity, solidarity, peace and cooperation between peoples was emphasized.
The visit of the Sabun representatives took place within the framework of the Erasmus+ Ka171 international credit mobility program on March 9 -13 of this year.