საბაუნის წარმომადგენლებმა საერთაშორისო კონფერენციაში მიიღეს მონაწილეობა
სულხან-საბა ორბელიანის უნივერსიტეტის წარმომადგენლებმა მონაწილეობა მიიღეს „კათოლიკური უნივერსიტეტების პარტნიორობის (CUP)“ ყოველწლიურ კონფერენციაში, რომელიც მიეძღვნა პარტნიორობის 20 წლის იუბილეს. მიმდინარე წლის კონფერენციის თემა იყო „მეგობრობიდან ინსტიტუციურ განვითარებამდე - კათოლიკური უნივერსიტეტების პარტნიორობის 20 წელი“ და გაიმართა ზაგრებში, ხორვატიის კათოლიკურ უნივერსიტეტში.
9-11 მაისს დაგეგმილი კონფერენცია მრგვალი მაგიდის და პანელური დისკუსიის ფორმატში წარიმართა, სადაც მონაწილეებმა შეაფასეს კათოლიკური უნივერსიტეტების პარტნიორობის ოცწლიანი საქმიანობა, ისაუბრეს აღმოსავლეთ და ცენტრალური ევროპის გამოწვევებსა და უნივერსიტეტების პერსპექტივებზე, განიხილეს ინსტიტუტციებში არსებული კრიზისების დაძლევის გზები და პარტნიორობის გამოუყენებელი პოტენციალი უკეთ ათვისების გზები. ცალკე იყო გამოყოფილი სტუდენტური პანელი, სადაც პარტნიორი უნივერსიტეტების სტუდენტებმა ისაუბრეს სტუდენტების მიმართულებით თანამშრომლობის პერსპექტივებზე.
„სტუდენტებს შესაძლებლობა მოგვეცა დაგვეფიქსირებინა ჩვენი საჭიროებები, გამოწვევები და პერსპექტივები. ჩემი მოხსენების ფარგლებში, ყურადღება გავამახვილე გაცვლითი პროგრამების მნიშვნელობაზე, კლვევებსა და საერთაშორისო კონფერენციებზე, სადაც პროფესორებთან ერთად სტუდენტების ჩართულობაც ძალიან მნიშვნელოვანია. ვფიქრობ სწორედ ეს მრავალფეროვანი ხედვები და იდეების გაზიარება, მეტად აფიქრებს ახალგაზრდებს, ჩვენს მომავალ თაობას, სხვადასხვა აქტუალურ საკითხებზე, მატებს მოტივაციას, აძლევს შესაძლებლობას სხვა თვალით დაინახონ მიმდინარე მოვლენები და იყვნენ მეტად ჩართულები“ - ალბინა აღაპიშვილი.
"ჩემთვის დიდი პატივი იყო, მონაწილეობა მიმეღო კათოლიკური უნივერსიტეტების პარტნიორობის საერთაშორისო კონფერენციაში, რომელმაც უდიდესი გამოცდილება შემძინა. გავიცანი თავის საქმის პროფესიონალი პროფესორები ევროპისა და ამერიკის წამყვანი უნივერსიტეტებიდან, რომლებთანაც ვისაუბრე არაერთ აქტუალურ საკითხზე, როგორც სტუდენტის, ისე ქართველის გადმოსახედიდან. ჩემი მოხსენება ეხებოდა სტუდენტურ გამოწვევებს, რომლის ფარგლებშიც ყურადღება გავამახვილე, არა მხოლოდ CUP-ის წევრ უნივერსიტეტებთან მჭიდრო თანამშრომლობაზე, აგრეთვე სულხან-საბა ორბელიანის უნივერსიტეტის მიერ დასახულ მისიაზე, იყოს გამორჩეული ევროპული, კათოლიკური და დემოკრატიული ღირებულებების მატრებელი უნივერსიტეტი, რომელსაც, ვფიქრობ, პირნათლად ასრულებს" - ელენე სიდამონიძე.
სულხან-საბა ორბელიანის უნივერსიტეტიდან CUP-ის კონფერენციას ესწრებოდნენ მრჩეველთა საბჭოს თავმჯდომარე, პროფ. ვაჟა ვარდიძე, საჯარო მმართველობის სამაგისტრო პროგრამის სტუდენტი, ალბინა აღაპიშვილი და სამართლის სამაგისტრო პროგრამის სტუდენტი, ელენე სიდამონიძე.
კათოლიკური უნივერსიტეტების პარტნიორობა (CUP) დაფუძნდა 2004 წელს ნოტრ დამის უნივერსიტეტის ნანოვიკის ევროპათმცოდნეობის ინსტიტუტის მიერ და მიზნად ისახავს აღმოსავლეთ ევროპის კათოლიკური უნივერსიტეტების დახმარებას და მხარდაჭერას. პარტნიორობის ფარგლებში იმართება პარტნიორი უნივერსიტეტების ყოველწლიური შეხვედრები და კონფერენციები, რომლებიც ეძღვნება სხვადასხვა აქტუალურ საკითხებს. სულხან-საბა ორბელიანის უნივერსიტეტმა CUP-ის კონფერენციას 2022 წლის მაისში უმასპინძლა.
ნანოვიკის ევროპათმცოდნეობის ინსტიტუტის ინიციატივითა და მხარდაჭერით, სულხან-საბა ორბელიანის უნივერსიტეტის ადმინისტრაციულ და აკადემიურ პერსონალს საშუალება აქვს მონაწილეობა მიიღონ ნანოვიკის ინსტიტუტის მიერ ორგანიზებულ ლიდერობის ორკვირიან ტრენინგებში სრული დაფინანსებით. გარდა ამისა, საბაუნის პროფესორები ყოველწლიურად სარგებლობენ ერთთვიანი კვლევითი გრანტით ამავე უნივერსიტეტში.

Sabauni representatives participated in the international conference
The representatives of Sulkhan-Saba Orbeliani University participated in the annual conference of the "Catholic Universities Partnership (CUP),” which was dedicated to the 20th anniversary of the partnership. The theme of this year's conference was "From Friendship to Institutional Development: 20 Years of Catholic University Partnership" and was held at the Catholic University of Croatia in Zagreb.
The conference took place on May 9–11 and was held in the format of a round table and panel discussion, where the participants evaluated the twenty-year activity of the CUP. The representatives of partner universities talked about the challenges facing Eastern and Central Europe and the perspectives of the universities; they discussed ways to overcome the crises in the institutions and ways to better utilize the unused potential of the partnership. There was a separate student panel, where students from partner universities talked about the prospects of cooperation in the direction of students.
"Students were given the opportunity to express their needs, challenges, and perspectives. In my talk, I focused on the importance of exchange programs, workshops, and international conferences, where the involvement of students along with professors is very important. I think that it is these diverse visions and the sharing of ideas that make young people, our next generation, think more about various topical issues, increase motivation, and give them the opportunity to see the current events with different eyes and be more involved." - Albina Agapishvili.
"It was a great honor for me to participate in the international conference of the Catholic University Partnership, which gave me great experience. I met professors from leading universities in Europe and America, with whom I talked about a number of topical issues, both from the perspective of a student and a Georgian. My report was about student challenges, and within the framework, I focused not only on close cooperation with CUP member universities but also on the mission set by Sulkhan-Saba Orbeliani University to be an outstanding European, Catholic, and democratic values university, which I think it clearly fulfills." - Elene Sidamonidze.
The conference was attended by Prof. Vaja Vardidze, the chairman of the advisory board at Sulkhan-Saba Orbeliani University; Albina Agapishvili, an MA student of public administration; and Elene Sidamonidze, an MA student of law.
The Catholic Universities Partnership (CUP) was founded in 2004 by the Nanovic Institute for European Studies at the University of Notre Dame (USA) and aims to help and support Catholic universities in Eastern Europe. Within the framework of the partnership, annual meetings and conferences of the partner universities are held, which are dedicated to various topical issues. Sulkhan-Saba Orbeliani University hosted the CUP conference in May 2022.
With the support of the Nanovic Institute of European Studies, the administrative and academic staff of Sulkhan-Saba Orbeliani University have the opportunity to participate in a two-week leadership training program organized by the Nanovic Institute with full funding. In addition, Sabauni professors benefit from a one-month research grant at the same university every year.