საერთაშორისო კონფერენცია „გამძლეობა და აღდგენა: გამოწვევები უნივერსიტეტებისათვის“
19 მაისს საერთაშორისო კონფერენცია დასრულდა თემაზე: „გამძლეობა და აღდგენა“: გამოწვევები უკრაინასა და სხვადასხვა ქვეყნის უნივერსიტეტებისთვის“. აღნიშნულ კონფერენციაში მონაწილეობა მიიღეს შვიდი ქვეყნის(უკრაინის, ამერიკის, იტალიის, ხორვატიის, სლოვაკეთის, უნგრეთის, პოლონეთის), უნივერსიტეტების წარმომადგენლებმა.
კონფერენციაზე მთავარ მომხსენებელი საქართველოს მეოთხე პრეზიდენტი, გიორგი მარგველაშვილი გახლდათ.
კონფერენციაზე განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო ომისადმი წინააღმდეგობის გაწევის, ომის შემდგომ განახლებისა თუ აღმშენებლობის საქმეში უნივერსიტეტების სტრატეგიის საკითხებსა და როლს.
როგორც სულხან-საბა ორბელიანის უნივერსიტეტის რექტორმა - ვაჟა ვარდიძემ განაცხადა, ყურადღება დაეთმო ყველა იმ სოციალურ, პოლიტიკურ და კულტურულ საკითხებს, რომელიც ომის შემდგომ პერიოდში ქვეყნის აღმშენებლობისთვის აუცილებელი წინაპირობაა. სწორედ ამ მიზნით, კონფერენციის ფარგლებში სხვადასხვა ქვეყნის უნივერსტიტეტების წარმომადგენლებმა უკრაინის უნივერსიტეტების პროფესორებს საკუთარი პრაქტიკა გაუზიარეს. შერეულ ფორმატში, აღნიშნული საკითხის განხილვისას, უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებებისთვის მთავარ ამოცანებად ფსიქო-ემოციური ფონის დაძლევა, საზოგადოების ხელახალი ფორმირების ხელშეწყობა, კადრების მომზადება-გადამზადების საჭიროება , საერთაშორისო პარტნიორების მხარდაჭერის გაძლიერება დასახელდა.
„მოხარული ვარ, რომ მომეცა შესაძლებლობა დავსწრებოდი კონფერენციას, რომელიც მიზნად ისახავდა თუ როგორ უნდა გავუმკლავდეთ უკრაინაში მიმდინარე ომის შედეგებს და იმ გამოწვევებს, რომლის წინაშეც დგას მსოფლიო. “- აღნიშნა უკრაინის უნივერსიტეტის პროფესორმა, ნატალია იაკუმეცმა.
„სულხან-საბა ორბელიანის უნივერსიტეტის მიერ ორგანიზებულმა საერთაშორისო კონფერენციამ კიდევ ერთხელ დაგვაფიქრა, თუ რა გამოწვევეის წინაშე ვდაგავართ მსოფლიოს უნივერსიტეტები მიმდინარე ომისა და ომის შემდგომ პერიოდში. შვიდი ქვეყნის წამყვანი უნივერსიტეტების პროფესორებმა ვისაუბრეთ თუ როგორ შეიძლება დავძლიოთ არსებული გამოწვევები და გავაღრმავოთ თანამშრომლობა ჩვენს უნივერსიტებს შორის და აგრეთვე გამოვუცხადოთ სოლიდარობა უკრაინის უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებს“-აღნიშნა „ნოტრ დამის“ უნივერსიტეტის (ამერიკა) პროფესორმა, კლემენს სედმაკმა.
კონფერენცია 18-19 მაისს სულხან-საბა ორბელიანის უნივერსიტეტის ორგანიზებით გაიმართა. კონფერენციას დიპლომატიური კორპუსის, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს და განათლების სფეროს წარმომადგენლები დაესწრნენ.
კონფერენცია გაიმართა „კათოლიკური უნივერსიტეტების პარტნიორობის“ ქსელის ფარგლებში, რომელიც ყოველწლიურად იმართება სხვადასხვა ქვეყნის პარტნიორ უნივერსიტეტში.

International Conference „Resilience and Recovery: challenges for Universities
On May 19, the international conference on "Resilience and Recovery": Challenges for universities in Ukraine and Different Countries ended”. The conference was attended by representatives of universities from seven countries, including Ukraine.
The keynote speaker at the conference was the fourth President of Georgia, Giorgi Margvelashvili.
The conference was focused on war resistance issues and the role and strategy of universities in post-war reconstruction.
According to Vaja Vardidze, Rector of Sulkhan-Saba Orbeliani University, the focus was on all social, political and cultural issues, which are a necessary precondition for the reconstruction of the country in the post-war period. To this end, representatives of universities from different countries shared their practices with Ukrainian university professors on the issue of post-war reconstruction.
In the mixed format, the discussion of this issue revealed that one of the main tasks for higher education institutions is to overcome the psycho-emotional background and to promote the re-formation of society, the need for staff training, strengthening the support of international partners. Other issues were also named.
"I am glad to have the opportunity to attend a conference aimed at thinking about how to deal with the consequences of the ongoing war in Ukraine and the challenges facing the world," said Natalia Yakumets, a professor at the University of Ukraine.
"The international conference organized by Sulkhan-Saba Orbeliani University once again made us think about the challenges that the world's universities are facing in the current war and in the post-war period. Professors from leading universities in seven countries talked about how we can overcome the challenges and deepen cooperation between our universities, as well as express our solidarity with Ukraine's higher education institutions," said Clement Sedmak, a professor at the University of Notre Dame.
The conference was organized by Sulkhan-Saba Orbeliani University on May 18-19. The conference was attended by representatives of the diplomatic corps, the Ministry of Education and Science of Georgia and the education sector.
The conference was held within Catholic University partnership (CUP). Next conference will be hosted by Catholic University in Ruzomberok in 2023.