სამართლის ფაკულტეტის დეკანი ELFA-ს გენერალურ ასამბლეას დაესწრო
საბაუნის სამართლის ფაკულტეტის დეკანმა, პროფესორმა გიოგი გორაძემ მონაწილეობა მიიღო ევროპის სამართლის სკოლების ასოციაციის (ELFA) გენერალური ასამბლეაში, რომელიც მიმდინარე წლის 23-25 აპრილს, ბულგარეთის დედაქალაქ სოფიაში გაიმართა. საიუბილეო შეხვედრის თემა იყო „ იურიდიული განათლება თანამედროვეობასა და ტრადიციებს შორის“ და ეძღვნებოდა ასოციაციის 30 წლიან საქმიანობის შეჯამებას. გენერალურ ასამბლეას, რომელსაც ეროვნული და მსოფლიო ეკონომიკის უნივერსიტეტი მასპინძლობდა, ესწრებოდნენ სამართლის სკოლის წარმომადგენლები, პროფესორები და მკვლევარები როგორც ევროპიდან, ასევე მსოფლიოს სხავდასხვა ქვეყნიდან.
გენერალური ასამბლეა 23 აპრილს გაიხსნა ოფიციალური მიღებით, ხოლო შემდეგი ორი დღე მთლიანად კონფერენციას ჰქონდა დათმობილი. მონაწილეებს საშუალება ჰქონდათ მონაწილეობა მიეღოთ ხუთ სხვადასხვა პანელში, სადაც განიხილეს იურიდიული განათლების საკითხები ყველა პერსპექტივით: სამართლებრივი ტრადიციების როლიდან და ტექნოლოგიური სიახლეების გავლენიდან დაწყებული — სამართლებრივი კვლევისა და პროფესიულ პრაქტიკას შორის კავშირის, სტუდენტების მოლოდინების ცვლილებისა და ევროპული ინტეგრაციისა და საერთაშორისო თანამშრომლობის გავლენით დამთავრებული. მომხსენებლები წარმოადგენდნენ სამართლის ფაკულტეტებსა და ინსტიტუტებს ისეთი ქვეყნებიდან, როგორებიცაა ესპანეთი, შეერთებული შტატები, ბულგარეთი, თურქეთი, კოსოვო, საქართველო, რუმინეთი და გაერთიანებული სამეფო, რაც მულტიპერსპექტიულ და მრავალფეროვან შეხედულებებს უზრუნველყოფდა.
ასამბლეის დასკვნით დღეს, მონაწილეებმა აირჩიეს ახალი პრეზიდენტი და ბორდის წევრი. ხმათა უმრავლესობით, შემდეგი ერთი წელი, ასოციაციას გემა ტომას მარტინესი,
დეუსტოს უნივერსიტეტის სამართლის ფაკულტეტის პროფესორი უხელმღვანელებს. ასევე, ცნობილი გახდა შემდეგი გენერალური ასამბლეის ჩატარების ადგილი და დრო.

Dean of the Law Faculty Attended the ELFA General Assembly
Professor Georg Goradze, Dean of the Faculty of Law at Sulkhan-Saba Orbeliani University (Sabauni), participated in the General Assembly of the European Law Faculties Association (ELFA), held in Sofia, the capital of Bulgaria, from April 23 to 25 of this year. The theme of this anniversary meeting was ''Legal Education Between Modernity and Tradition,'' dedicated to reflecting on the Association’s 30 years of activity.
The General Assembly, hosted by the University of National and World Economy, brought together representatives of law schools, professors, and researchers from across Europe and other parts of the world. The event opened on April 23 with an official reception, followed by two full days of conference sessions.
Participants had the opportunity to engage in five distinct panel discussions that explored a wide range of topics related to legal education from multiple perspectives. These included the role of legal traditions, the impact of emerging technologies, the relationship between legal research and professional practice, evolving student expectations, and the influence of European integration and international cooperation. Panelists represented law faculties and institutions from countries such as Spain, the United States, Bulgaria, Turkey, Kosovo, Georgia, Romania, and the United Kingdom, offering diverse and multi-faceted viewpoints.
On the final day of the Assembly, participants elected a new president and board member. With a majority vote, Professor Gema Tomas Martinez from the University of Deusto’s Faculty of Law was elected to serve as the Association’s president for the upcoming year.
It was also announced that the next ELFA General Assembly will be held from April 15 to 17, 2026, and will be hosted by the University of Deusto in Spain.