სამართლის პროფესორის ვიზიტი პაზმანი პეტერის უნივერსიტეტში
სამართლის ფაკულტეტის პროფესორი, სიმონ ტაკაშვილი აკადემიური პერსონალის მობილობის პროგრამით ბუდაპეშტში, პაზმანი პეტერის კათოლიკურ უნივერსიტეტს სტუმრობდა.
ვიზიტის ფარგლებში პროფესორმა ტაკაშვილმა ლექციები ჩაატარა შრომითი სამართლისა და სანივთო სამართლის მიმართულებით. „საინტერესო იყო საერთაშორისო პროგრამის სტუდენტებთან შეხვედრა და ლექციების ჩატარება, რადგან მათ ჰქონდათ ქართული სამართლის სისტემის და შრომის ბაზრის გაცნობის საკმაოდ დიდი ინტერესი. ამასთან, საინტერესო იყო სამართლებრივი მიდგომებზე პარალელების გავლება სანივთო სამართლის სფეროშიც. ჩემთვის საინტერესო აღმოჩნდა უნგრელი კოლეგის მიერ ჩემს მიერ ჩატარებული ლექციის შემდეგ სტუდენტთა პრეზენტაციების ჩაბარების ფორმა. როგორც ჩანს ლექტორმა მისცა დავალება არამხოლოდ სამართლებრივად ეკვლიათ საკითხები, არამედ კვლევაში ჩაერთოთ სხვა სტუდენტებც. ამან პრეზენტაცია უფრო ცოცხალი, ინტერაქტიული და საინტერესო გახადა“ - სიმონ ტაკაშვილი.
ლექციების გარდა სიმონ ტაკაშვილი შეხვდა უნგრელ კოლეგებს, რომლებთანაც ისაუბრა დარგში მიმდინარე სიახლეებსა და სამომავლო გეგმებზე. დაიგეგმა შრომის სამართლის ლექტორთან ერთობლივი სამეცნიერო ნაშრომზე მუშაობა და საერთაშორისო კონფერენციებში მოწვევა/მონაწილეობა. პროფესორ ტაკაშვილის ვიზიტი განხორცილედა Erasmus+ KA171 აკადემიური პერსონალის მობილობის ფარგლებში 2026 წლის 4-8 მაისს.

Simon Takashvili, Professor at the Faculty of Law, visited Péter Pázmány Catholic University in Budapest under the academic staff mobility program.
During the visit, Professor Takashvili delivered lectures on labor law and property law. ''It was interesting to meet with students from the international program and deliver lectures, as they showed considerable interest in learning about the Georgian legal system and labor market. It was also interesting to draw parallels in legal approaches within the field of property law as well. What I found particularly interesting was the format in which the Hungarian colleague had students present their work following my lecture. It appears the lecturer had assigned not only legal research on the topics but also involved other students in the research process. This made the presentation livelier, more interactive, and more engaging'' - said Simon Takashvili.
In addition to the lectures, Simon Takashvili met with Hungarian colleagues, with whom he discussed current developments in the field and future plans. Plans were made to collaborate with a labor law lecturer on a joint academic paper, as well as for invitations to and participation in international conferences. Professor Takashvili's visit took place from May 4-8, 2026, within the framework of Erasmus+ KA171 academic staff mobility.