საზაფხულო სკოლა „ევროპული ჰუმანიზმი ჩამოყალიბების პროცესში“
სულხან-საბა ორბელიანის უნივერსიტეტის სტუდენტებმა მონაწილეობა მიიღეს ლილის კათოლიკურ უნივერსიტეტში გამართულ საზაფხულო სკოლაში თემაზე “ევროპული ჰუმანიზმი ჩამოყალიბების პროცესში“.
საზაფხულო სკოლის მიზანია ევროსკეპტიკოსების საპასუხოდ ევროფილიის, ევროპული იდენტობისა და ევროკავშირის ღირებულებების შესახებ ახალგაზრდებში ცნობიერების ამაღლება. საზაფხულო სკოლის პროგრამა შედგენილი იყო ხუთი თემის ირგვლივ, ესენია:
1. ისტორიის წვლილი ევროპულ ცნობიერებაში
2. ლიტერატურა, ხელოვნება, თარგმანი და ევროპული იდენტობა
3. ევროპული განმანათლებლობა და ისლამური მემკვიდრეობა
4. ევროპული სოციალური ჰუმანიზმი
5. შემოქმედებითი ლიდერობა და სამოქალაქო ჩართულობა მოქმედებაში
„Fuce საზაფხულო სკოლაში მონაწილეობა ჩემთვის იყო უნიკალური შესაძლებლობა. ახალი ცოდნისა და ინფორმაციის მიღებასთან ერთად შევიძინე უამრავი მეგობარი მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნიდან, გავეცანი მათ კულტურას, ღირებულებებსა და შეხედულებებს. ამ გამოცდილებამ კიდევ ერთხელ დამაფიქრა, როგორც საქართველოს მოქალაქე, თუ რამდენად მნიშვნელოვან როლს ასრულებს ევროპა, ევროპული ღირებულებები და ევროკავშირი (EU) სხვა ქვეყნების განვითარებასა და თანამშრომლობის გაძლიერებაში. განსაკუთრებით მინდა აღვნიშნო ლექტორებისა და ორგანიზატორების პროფესიონალიზმი, საინტერესო დისკუსიები და მეგობრული გარემო, რომელმაც თითოეული მონაწილე აქტიურად ჩართო სასწავლო პროცესში. დარწმუნებული ვარ, რომ ამ პროგრამის ფარგლებში მიღებული ცოდნა, გამოცდილება და საერთაშორისო კონტაქტები მომავალშიც ძალიან გამომადგება როგორც აკადემიურ, ისე პროფესიულ განვითარებაში. გულწრფელად მადლობელი ვარ ამ შესაძლებლობისთვის და იმედი მაქვს, მომავალშიც კიდევ ბევრ ახალგაზრდას ექნება მსგავსი გამოცდილების მიღების შესაძლებლობა“- ანა ბუზალაძე.
„საზაფხულო სკოლაში მონაწილეობა მნიშვნელოვანი და სასარგებლო გამოცდილება იყო ჩემთვბის, გავიცანი ბევრი ახალგაზრდა და პროფესორი სხვადასხვა უნივერსიტეტიდან. დღის წესრიგი საკმაოდ დატვირთული იყო ლექციებითა და ჯგუფური მუშაობებით, თუმცა, ასევე ჯგუფთან ერთად ვიმოგზაურეთ ბელგიაში. კიდევ ერთხელ დიდი მადლობა ამ შესაძლებლობისთვის“ - თეკლა ბუნაძე.
საზაფხულო სკოლაში სულხან-საბა ორბელიანის უნივერსიტეტიდან მონაწილეობდნენ სამართლის საბაკალავრო პროგრამის სტუდენტი, ანა ბუზალაძე და ბიზნესის ადმინისტრირების საბაკალავრო პროგრამის სტუდენტი, თეკლა ბუნაძე. საზაფხულო სკოლა ორგანიზებული იყო ევროპისა და ლიბანის კათოლიკური უნივერსიტეტების ფედერაციის მიერ და ჩატარდა 2026 წლის 29 ივნისიდან 3 ივლისამდე, საფრანგეთში, ლილის კათოლიკურ უნივერსიტეტში.

Summer School ''European Humanism in the Making''
Students from Sulkhan-Saba Orbeliani University took part in a summer school held at the Catholic University of Lille on the theme ''European Humanism in the Making''.
The aim of the summer school is to raise awareness among young people about europhilia, European identity, and the values of the European Union, in response to Euroscepticism. The summer school program was structured around five themes:
1. The Contribution of History to European Consciousness
2. Literature, Art, Translation, and European Identity
3. European Enlightenment and Islamic Heritage
4. European Social Humanism
5. Creative Leadership and Civic Engagement in Action
''Participating in the FUCE summer school was a unique opportunity for me. Along with gaining new knowledge and information, I made many friends from different countries around the world and learned about their cultures, values, and perspectives. This experience once again made me reflect, as a citizen of Georgia, on just how important a role Europe, European values, and the European Union (EU) play in the development and strengthening of cooperation among other countries. I would especially like to highlight the professionalism of the lecturers and organizers, the interesting discussions, and the friendly atmosphere, which actively engaged every participant in the learning process. I am confident that the knowledge, experience, and international contacts gained through this program will be very valuable in the future, both academically and professionally. I am sincerely grateful for this opportunity and hope that many
more young people will have the chance to gain a similar experience in the future''- said Ana Buzaladze.
Sulkhan-Saba Orbeliani University was represented at the summer school by Ana Buzaladze, a student in the Bachelor's program in Law, and Tekla Buadze, a student in the Bachelor's program in Business Administration. The summer school was organized by the European Federation of Catholic Universities (FUCE) and took place from June 29 to July 3, 2026, at the Catholic University of Lille in France.