სოფო ნადირაძის Erasmus+ მობილობა პალაცკის უნივერსიტეტში
სულხან-საბა ორბელიანის უნივერსიტეტის სოციალურ მეცნიერებათა ფაკულტეტის აფილირებლი ასისტენტი, სოფო ნადირაძე პერსონალის მობილობის პროგრამით ჩეხეთში, პალაცკის უნივერსიტეტში იმყოფებოდა და მონაწილეობა მიიღო ინკლუზიურობისა და თანაბარი შესაძლებლობების თემაზე გამართულ საერთაშორისო კვირეულში.
სოფო ნადირაძემ კვირეულის ფარგლებში დაგეგმილი ძირითადი ვორკშოპებისა და ტრენინგების მიღმა, სამუშაო შეხვედრები გამართა პალაცკის უნივერსიტეტის სხვადასხვა დეპარტამენტებთან: სპეციალური /ინკლუზიური განათლების დეპარტამენტთან, ფსიქოლოგიის დეპარტამენტთან და საერთაშორისო ურთიერთობების დეპარტამენტთან.
„ამ პროექტში ოცდაერთი ქვეყნის უნივერსიტეტების პროფესორებსა და ადმინისტრაციულ პერსონალთან შეხვედრამ ლოკალური გამოწვევების ვერტმფრენის ხედით დანახვის საშუალება მომცა: ჩვენი უნივერსიტეტის გამოწვევები ნეირო და/ან კულტურულად მრავალფეროვანი სტუდენტების საჭიროებების მართვასთან დაკავშირებით არ არის უნიკალური და ლოკალური. მასშტაბური რესურსების მქონე უნივერსიტეტებიც ცდილობენ იპოვონ პასუხი მსგავს გამოწვევებზე, რაც ცხადყოფს გლობალურ ტენდენციას - უმაღლესი საგანმანათელბებლო დაწესებულებები გადიან ფუნდამენტურ ტრანსფორმაციას, რათა შექმნან ინკლუზიური და ყველასათვის მისაწვდომი საგანმანათლებლო გარემო და პროცესი. ამ მობილობამ დამარწმუნა, რომ ჩვენ ვართ ამ გლობალური ცვლილების ნაწილი და რაც მთავარია, ვმუშაობთ სწორი მიმართულებით“- სოფო ნადირაძე.
ერთკვირიანი ინტენსიური პროგრამა და სამუშაო შეხვედრები დაეხმარა მონაწილეებს საერთაშორისო საუკეთესო პრაქტიკების იდენტიფიცირებაში, ასევე, მონაწილეებმა გაცვალეს ინფორმაცია IDEB (Inclusion, Diversity, Equity, Belonging) პრინციპების შესწავლისა და Fair University კონცეფციის ანალიზის შესახებ. ტრენინგები ასევე ეხებოდა ხელმისაწვდომობის ტექნოლოგიების კვლევას. პროგრამის მონაწილეები ასევე გაეცნენ სპეციალური საჭიროების სტუდენტების მხარდამჭერი ცენტრის მუშაობის პრინციპებს.
სოფო ნადირაძის მობილობა 2025 წლის 2-6 ივნისს განხორციელდა და სრულად დაფინანსებული იყო Erasmus+ KA171 პროგრამის მიერ.

Sopho Nadiradze, an affiliated assistant at the Faculty of Social Sciences at Sulkhan-Saba Orbeliani University, participated in a staff mobility program at Palacký University in the Czech Republic. She took part in an international week dedicated to the topic of inclusion, diversity and equal opportunities.
In addition to the main workshops and training sessions planned during the week, Sopho Nadiradze held working meetings with various departments at Palacký University: The Department of Special/Inclusive Education, the Department of Psychology, and the Department of International Relations.
“Meeting professors and administrative staff from universities in 21 different countries gave me a helicopter view of local challenges: the difficulties we face at our university in addressing the needs of neurodiverse and/or culturally diverse students are neither unique nor isolated. Even universities with large-scale resources are striving to find solutions to similar issues, which highlights a global trend — higher education institutions are undergoing a fundamental transformation to create inclusive and accessible educational environments and processes for all. This mobility convinced me that we are part of this global change and, most importantly, that we are moving in the right direction.” – Sopho Nadiradze
The week-long intensive program and working meetings helped participants identify international best practices. They also exchanged information on studying the principles of IDEB (Inclusion, Diversity, Equity, Belonging) and analyzing the Fair University concept. In addition, participants became familiar with the principles of operation of a support center for students with special needs.
Sopho Nadiradze’s mobility took place from June 2 to June 6, 2025, and was fully funded by the Erasmus+ KA171 program.