სულხან-საბა ორბელიანის უნივერსიტეტის წარმომადგენლები რიეკას უნივერსიტეტში
მიმდინარე წლის 16-19 თებერვალს, რიეკას უნივერსიტეტში (ხორვატია) გაიმართა ევროკომისიის მიერ დაფინანსებული Erasmus+ KA2 CBHE ინსტიტუციური პროექტის „მდგრადი სამოქალაქო ჩართულობის შესაძლებლობების გაძლიერება საქართველოსა და სიერა ლეონეს მაგალითზე“ მონაწილეთა სამუშაო შეხვედრა. სულხან-საბა ორბელიანის უნივერსიტეტის წარმომადგენლებიც ესწრებოდნენ შეხვედრას.
სამდღიანი შეხვედრები ინტენსიურ რეჟიმში წარიმართა. შეხვედრების პირველი დღე დაეთმო მონაწილეთა გაცნობას, სამოქალაქო ჩართულობების მიმართულებებით მონაწილე უნივერსიტეტების მიერ განხორციელებული ღონისძიებების პრეზენტაციას და შეხვედრებიდან მონაწილეთა მოლოდინების გაზიარებას. შეხვედრების მეორე დღე უშუალოდ ევროპელი პარტნიორების პრეზენტაციებს მიეძღვნა. ვინაიდან პროექტში ჩართულ ხორვატიულ და სლოვაკურ უნივერსიტეტებს საკმაოდ დიდი გამოცდილება აქვთ სამოქალაქო ჩართულობების ღონისძიებების დაგეგმვა/განხორციელების მიმართულებით, მათი პრეზენტაციების დიდი ნაწილი, სწორედ ამ გამოცდილებას დაეთმო. ბოიანა კულუმმა რიეკას უნივერსიტეტიდან ისაუბრა სამოქალაქო ჩართულობების ღონისძიებების კურიკულუმში ინტეგრაციაზე და სტუდენტების ჩართულობაზე ამ ღონისძიებებში. ალზბეტა გრეგოროვა-ბროჟმანოვამ ინსტიტუციურ დონეზე ამ ღონისძიებების დანერგვაზე გაამახვილა ყურადღება.
მესამე დღეს მონაწილეებმა შეაჯამეს შეხვედრები, განიხილეს პროექტის ფარგლებში დაგეგმილი ღონისძიებების მსვლელობა, დაადგინეს შემდგომი შეხვედრების თარიღები და შესასრულებელი საქმეების ვადები.
შეხვედრა ჰიბრიდულ ფორმატში წარიმართა, ქართული და ევროპული უნივერსიტეტების წარმომადგენლები ფიზიკურად ესწრებოდნენ შეხვედრას, ხოლო სიერა ლეონეს უნივერსიტეტების წარმომადგენლები ონლაინ იყვნენ ჩართულები დისკუსიებსა და პრეზენტაციებში.
Erasmus+ პროექტი „მდგრადი სამოქალაქო ჩართულობის შესაძლებლობების გაძლიერება საქართველოსა და სიერა ლეონეს მაგალითზე “არის ორწლიანი პროექტი, რომელიც მიზნად ისახავს სამოქალაქო ჩართულობის შესახებ საზოგადოებაში ცნობიერების ამაღლებას და უნივერსიტეტების შესაძლებლობების გაძლიერებას სამოქალაქო ჩართულობების მიმართულებით. პროექტში ჩართულია ორი ქართული უნივერსიტეტი (საქართველოს უნივერსიტეტი (კოორდინატორი), სულხან-საბა ორბელიანის უნივერსიტეტი); ორი უნივერსიტეტი სიერა ლეონედან (მაკენის უნივერსიტეტი, სიერა ლეონეს უნივერსიტეტი); ერთი ხორვატული უნივერსიტეტი (რიეკას უნივერსიტეტი) და ერთი სლოვაკური უნივერსიტეტი (მატეი ბელის უნივერსიტეტი ბანსკა-ბისტრიცაში).
სულხან-საბა ორბელიანის უნივერსიტეტის პროექტში ჩართულები არიან, პრორექტორი, პროფ. დიმიტრი გეგენავა, საერთაშორისო ურთიერთობების მენეჯერი, შორენა პარუნაშვილი და ანტიდისკრიმინაციული სამართლის ცენტრის ხელმძღვანელი და ასისტენტი, ცისია ოქროპირიძე.

Representatives of Sulkhan-Saba Orbeliani University at the University of Rijeka
On February 16-19 of 2025, a working meeting of the Erasmus+ KA2 CBHE institutional project “Enhancing Capacities for Sustainable Community Engagement: The Case of Georgia and Sierra Leone – ENHANCE_GSL” funded by the European Commission was held at the University of Rijeka (Croatia). Representatives of Sulkhan-Saba Orbeliani University also attended the meeting.
The three-day meetings were held in an intensive mode. The first day of the meetings was dedicated to introducing the participants, presenting the activities implemented by the participating universities in the areas of community engagement, and sharing the expectations of the participants from the meetings. The second day of the meetings was dedicated to the presentations of the European partners. Since the Croatian and Slovak universities involved in the project have quite extensive experience in planning/implementing community engagement activities, a large part of their presentations was devoted to this experience. Bojana Kulum from the University of Rijeka spoke about the integration of community engagement activities into the curriculum and the involvement of students in these activities. Alzbeta Gregorova-Brožmanova focused on the implementation of these activities at the institutional level.
On the third day, the participants summarized the meetings, discussed the progress of the activities planned within the project, set the dates of further meetings and deadlines for the tasks to be completed.
The meeting was held in a hybrid format, with representatives from Georgian and European universities physically attending the meeting, while representatives from Sierra Leonean universities were involved in discussions and presentations online.
The Erasmus+ project “ Enhancing Capacities for Sustainable Community Engagement: The Case of Georgia and Sierra Leone – ENHANCE_GSL” is a two-year project that aims to raise awareness of civic engagement in society and fostering the capacity of universities in the direction of civic engagement. The project consortium consists from 6 universities: Two Georgian universities (University of Georgia (coordinator), Sulkhan-Saba Orbeliani University); two universities from Sierra Leone (University of Makeni, University of Sierra Leone); One Croatian university (University of Rijeka) and one Slovak university (Matej Bel University in Banská Bystrica).
From Sulkhan-Saba Orbeliani University, the Vice-Rector, Prof. Dimitry Gegenava, International Relations Manager, Shorena Parunashvili, and the Head and Assistant of the Anti-Discrimination Law Center, Tsisia Okropiridze are involved in the project.